پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (مشکلات ازدواج موقت) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 20 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 چرا علما و روحانیون در قبال تبلیغ حکم ازدواج موقت در جامعه سکوت اختیار نموده اند؟
2 مگر نه اینکه ازدواج موقت از مسائل مورد تأیید فقه شیعه است و می تواند یک عامل مهم برای پیشگیری از فساد اخلاقی در جامعه باشد؟ (کما اینکه در بعضی از جوامع شیعی مثل جنوب لبنان این امر یک مسأله حل شده است) پس چرا در جامعه ما این امر تحقق پیدا نمی کند؟ اگر پاسخ شما وجود مشکلات فرهنگی در جامعه است، چرا در راستای این امر کار فرهنگی توسط رسانه ها یا روحانیت صورت نمی گیرد؟
3 سؤال من در رابطه با ازدواج موقت است. بالاخره خوب است یا بد؟ اگر خوب است چرا در مملکت ما از لحاظ عرفی آن قدر بد جا افتاده و من تا به این سن که رسیدم ندیدم هیچ روحانیی در این مورد حرفی بزنه و احکام دینو بگه. هر وقت هم که سال می پرسی آدمو می پیچونن و از جواب دادن طفره میرن. روایت است امام علی(ع) فرمود: «اگر عمر ازدواج موقت را حرام نمی کرد فقط بدبخت ترین مردم دست به زنا می زدند.» چرا در جامعه ما فقط ازدواج راه حل همه چیز است؟ شاید کسی نتواند یک زندگی را اداره کند! (چه مادی چه معنوی) ببخشید ولی اگر بد است مستقیم بگید بد است که سنی هام مارو سرزنش نکنن. فقط برای مایه دارا خوب است؟ یا شایدم علما جواب روشنی برای این مورد ندارند؟ سوره نساء، آیه 24 رو همه می شناسیم. این پاشیدگی خانواده نیست بلکه اهمیت دادن به خانواده است. اگر شما حرف از دین می زنید باید تمام آن را اجرا کنید نه گزیده ای حتی قطع انگشت دزدان، سنگسار و ... باید اجرا شود و اگر از تبلیغات بیگانه می ترسید و یا شرایط را در نظر می گیرد پس باید همه موارد را تحت تأثیر شرایط در نظر بگیرید! این سؤال من و جمعی دوستانم از شماست. لطفا پاسخ قانع کننده ای بدید. ما دوست داریم شما جوابمان را بدهید و ما را قانع کنید چون حقیقت برای ما مهم است نه چیز دیگری ولی اگر جوابی دور از عقل و عدالت باشد نه من بلکه هیچ جوانی را نمی تونید قانع کنید.
4 می خواهم یکی از خصوصی ترین سؤالاتی که هر جوانی ممکن است در ذهن خود داشته باشد را از شما بپرسم. در رابطه با ازدواج موقت. چیزی که از نظر قوانین اسلام کاملا پذیرفته شده و مورد سفارش به جوانان است ولی به دلیل طرد اجتماعی هیچ وقت با جوانان درباره آن سخن گفته نمی شود. در وضعیت کنونی که انجام فساد به مراتب آسان تر از ازدواج است. شاید از آن رو که متولیان این دوستان و جوانانی هستند که خود از لحاظ اخلاقی در مراتب پایینی قرار دارند ... و متولیان ازدواج موقت در مقابله سکوت کرده اند ... سؤال من این است که چگونه و با مراجعه به چه ارگانی می توان این کار را انجام داد؟ مثلا در شهر قم آیا مرکزی در این رابطه وجود دارد .... ؟ لطفا جنبه های مثبت و منفی این کار را تحلیل کنید ... در رابطه با روند آن نیز توضیح دهید ... آیا سایت یا شماره تلفنی از این مرکز دارید ... ؟
5 من همان جوان 20 ساله هستم که دچار زود انزالی شده بودم. آیا شما ازدواج موقت را به من پیشنهاد می کنید چون زمینه آن برایم فراهم است ولی ازدواج دائم فراهم نیست؟ شرایط آن چگونه است؟ مدت آن را چگونه انتخاب کنیم؟
6 افرادی که ایراداتی به متعه می گیرند و جوابی که علمای دین بر ایرادات آنها داده اند چیست؟
7 چرا در جامعه ما ازدواج موقت منسوخ شده است؟ در حالی که سنت پیامبر بوده است؟
8 نظر به اینکه ازدواج موقت (متعه) از سنت پیامبر(ص) است چرا در جامعه اسلامی ما این گونه منسوخ شده است و این در حالی است که بسیاری از جوانان به علت مشکلات مالی و بیکاری قادر به ازدواج دایمی نیستند؟
9 اخیرا آقایی به من اظهار لطف و محبت نموده و باب آشنایی را با من باز کرده روابط ما بسیار محدود است و تنها سه چهار جلسه همدیگر را ملاقات کرده ایم. بنده به ایشان عرض کردم که در صورت تمایل می توانند به جهت خواستگاری نزد والدین من بیایند اما ایشان مطلبی را تحت عنوان ازدواج موقت مطرح کردند و دلیل شان نیز عدم دارا بودن شرایط ازدواج بیان کردند. بنده ابتدا به شدت با این مسأله مخالفت کردم اما ایشان با نشان دادن جراید و کتاب ها و فتاوای متفاوت سعی در متقاعد کردن من داشتند. اخیرا کتابی را به من معرفی کردند که در آن وجوه ازدواج موقت به خوبی توضیح داده شده بود و در آن کتاب نوشته شده بود که اگر پسر جوان در خود احساس نیاز نماید برای جلوگیری از ایجاد فساد در صورتی که شرایط ازدواج دائم را هم نداشته باشد می تواند ازدواج موقت را در پیش بگیرد. هم چنین نوشته شده بود که اگر دختر جوانی از سن ازدواجش گذشته باشد و نیز مطمئن باشد که خواستگاری بهتر از این شخص که می خواهد با او ازدواج موقت بکند برای او نمی آید و هم چنین احساس نیاز جنسی نیز بکند می تواند بدون اذن پدر به انجام ازدواج موقت مبادرت ورزد. هم اکنون سؤال این است که این آقای جوان هم اکنون 24 سال سن دارند و خودشان می گویند (تحقیق از جانب بنده صورت نگرفته) که شرایط ازدواج را دارا نیستند اما به شدت احساس نیاز می کنند و می خواهند این احساس نیاز را با من برطرف کنند. اما من دخترجوان 21 ساله هستم که فکر می کنم موقعیت های خوبی در انتظارم هست و ضمن اینکه هنوز از سن ازدواج من نگذشته است و حتی خودم هنوز نیازی در خود احساس نمی کنم آیا به صرف اینکه آن آقای جوان احساس نیاز دارند و می خواهند که این احساس را با من برطرف کنند، من می توانم بدون اذن پدرچنین کاری را بکنم یا خیر؟ ضمن در نظر گرفتن این موضوع که بنده اطلاعاتی در این زمینه ندارم خواهشمندم که اینجانب را راهنمایی کنید و در صورت این که جواب درست و عدم مباردت به این اقدام است لطفا دلایلی به من ارائه نمایید که بتوانم با آن ها طرف مقابل را مجاب نمایم.
10 در اسلام ازدواج موقت برای جوانی که نمی تواند ازدواج دائم داشته باشد تجویز شده اما چنین ازدواجی کمی تخیلی به نظر می رسد چون دخترها که باید حتما از ولی خود اجازه بگیرند که به احتمال نود درصد اجازه نمی دهند زن های بیوه ای هم که حاضر به ازدواج موقت باشند بسیار محدود و قابل شناسایی نیستند پس ملاحظه می شود که عملا احتمال شکل گیری چنین چیزی در عمل نزدیک به غیرممکن است پس چرا اینقدر از حکمت چیزی سخن گفته می شود که نزدیک به غیرممکن است یا فتوای فقها غلط است یا حرف های استاد مطهری(ره) از اعتبار ساقط چون در چنین وضعی جوان ما جز رهبانیت هیچ راه دیگری ندارد چه کسی پاسخگویی این رنجی است که امثال من که سعی می کنند به دین مقید باشند وجود دارد چه بسا کمتر کسی را می شناسم که تاب تحمل داشته باشد و به فجیع ترین گناهان همچون استمناء دچار می شوند به خصوص اینکه در خانواده ای کم جمعیت باشد یا احساس تنهایی شدیدی کند مثل این دانشجویانی که از شهر خود دور می شوند آخر کجاست این پویایی دین اسلام ما که در تخیل زندگی نمی کنیم ما در واقعیت زندگی می کنیم یک اعتراف کنید و کار را خلاص کنید و بگویید که کم آورده ایم!
11 یک سؤال یا انتقادی که دارم این است که چرا در مشاوره با جوانانی که مشکل ازدواج دارند ازدواج موقت را پیشنهاد نمی کنید در حالی که امروز در جامعه عده ای در راستای فرهنگسازی آن تلاش می کنند؟
12 لطفا بفرمایید ازدواج موقت چه پیامدهایی دارد؟
13 شرایط ازدواج موقت چیست؟ یعنی آیا هر کسی در هر زمانی می تواند این عمل را انجام دهد؟ آیا در جامعه فعلی قابل دفاع است؟ چه فوایدی دارد؟ لطفا سوالات بالا را با منابع و دلایل موثق پاسخ دهید.
14 لطفا بطور جامع بگویید آیا ازدواج موقت میتواند آخرین راه حل باشد و چطور؟
15 آیا خانه عفاف در ایران وجود دارد که ما بتوانیم ازدواج موقت کنیم تا دچار گناه نشویم؟ اگر هست، آدرس شیراز را به من بدهید چون نزدیک هستم.
16 آیا برای پسر مجرد، ازدواج موقت لطمه ای به ازدواج دائم آن در آینده وارد نمی کند و اگر پدر از موضوع اطلاع نداشته باشد، مشکلی به وجود می آید؟ (البته می دانم که از نظر شرعی اذن پدر برای پسر شرط نیست اما می خواهم بیشتر مرا راهنمایی بکنید.)
17 آیا یک فرد مجرد می تواند با یک زن بیوه ازدواج موقت کند؟ آیا در روح او در زندگی و ازدواج دائم او تأثیر می گذارد؟
18 آیا منظور از ازدواج موقت همان صیغه است اگر نیست لطفا فرقش را بگویید و آیا بعد از ازدواج موقت مهریه باید بدهیم و آیا ازدواج موقت باعث نمی شود که دیگر برای دختر خواستگار نیاید؟
19 من دختری 20 ساله ام و با پسری جدیدا در دانشگاه حدود 5 ماه است که آشنا شده ام و هر دو تمایل به استحکام رابطه و رسیدن آن به ازدواج داریم و قصد رفتن به مشاوره هم داریم. اما به نظر با امکاناتی که الان داریم و آمادگی آن را هم نداریم چه از لحاظ روحی چه مالی ... الان نمی تونیم به ازدواج برسیم چون مطمئنا خانواده من بدون داشتن پشتیبانی در حد نیاز مالی راضی به ازدواج نمی شوند... حال اگر این صبر برای ازدواج طولانی شود مانند 2 سال در صورتی که هر دو می دانیم که فرد مورد نظر هم هستیم اما با صبر کردن فقط باعث آزار روحی و جسمی هم شویم آیا ازدواج موقت توصیه می شود یا خیر؟ اگر خیر چه می شود کرد؟
20 من الان در شرایطی هستم که خیلی سعی کردم ازدواج کنم ولی نه خانواده موافقت کردن، نه کاری پیدا کردم که یه کمی از توش پول در بیارم واسه ازدواج. آخه من الان دانشجو هستم. توی دانشگاهم که خودتون بهتر می دونید چه خبره! دانشگاه آزاد درس می خونم. تازه رشته ما اکثر دانشجوها هم دخترن و اصلا هم مراعات دختر پسر و نمی کنن. من خیلی ترس افتادن به گناه دارم. حالا سؤال من اینه آیا اجازه دارم من طرف صیغه برم یا خیر؟ اگر خیر لطفا راه حلی و برام پیشنهاد کنید.