پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (احکام جنابت) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 196 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 اگر کسی از خواب بیدار شود و لکه ای در خود ببیند و شک کند آیا منی است و خواب خود را فراموش کند یا لکه بوی رطوبت ندهد و وقتی لباس زیر را می فشاریم چیزی آمیخته با آب نبینیم آیا حکم منی را دارد؟ حکم نماز و روزه چیست و اگر برای احتیاط تیمم بگیریم چطور؟ ( تمام مراجع)
2 اگر فردی در خواب عمل زشت استمنا را انجام دهد (و وقتی متوجه عمل زشت خود می شود که کار از کار گذشته) آیا در ماه رمضان و در حالت روزه و به صورتی که متوجه نبوده یعنی غیرعمد انجام دهد آیا کفاره جمع دارد؟
3 یک پزشک برای جلوگیری از بارداری روشی را پیشنهاد کرد که بوعلی سینا گفته بود. به این صورت که زن یک ساعت قبل از مقاربت دکمه کتی را که نخی به آن آویزان است داخل رحم خود کند و بعد آمیزش به طور طبیعی صورت بگیرد و مرد منی خود را در رحم زن رها کند و این دکمه را بعد از چند ساعت بیرون بیاورد.
سؤال در این است که زن برای نماز و روزه می خواهد غسل کند و غسل هم می کند ولی بعد از چند ساعت که این دکمه را بیرون می آورد مقداری از منی مرد که به این دکمه چسبیده هم بیرون می آید حال زن دوباره باید غسل کند یا نه و اگر باید غسل کند تکلیف نماز و روزه هایش که قبل از درآوردن دکمه خوانده چه می شود؟
4 می خواستم بپرسم که اگر فردی که به سن بلوغ رسیده و مکلف است در ساعات مختلف شبانه روز به خروج منی از آلت تناسلی خود پی ببرد و با تحریکات اندک از آلت جنسی وی رطوبتی خارج شود مثلا با تماس دست به محل مربوطه در کمتر از 1 دقیقه محتلم شود و آلت تناسلی اش بسیار بزرگ و متورم گردد، تکلیف او در این مورد چیست؟
5 اگر خانمی به اوج ارضای جنسی (orgasm) برسد، بدون این که مدخوله واقع شود، در عین حال در اوج هم برخی مواقع انزال دارد ولی در اکثر مواقع یا ندارد یا مشخص نمی گردد حکم ایشان از بابت غسل جنابت چه می باشد؟‌ (فتوای آقایان سیستانی و مقام معظم رهبری جداگانه)
6 محتلم یعنی چه؟ و آیا زنان و دختران هم محتلم می شوند؟
7 مدتی است که مسأله ای ذهن مرا مشغول کرده است که در صحیح بودن نماز و روزه ام مرا به شک انداخته است. گاهی اوقات وقتی از خواب بر می خیزم و یا در میانه روز در لباسم رطوبتی می بینم کمی متمایل به رنگ زرد و مقدار بسیار اندکی غلیظ تر از بول است. در حالی من در خواب متوجه بیرون آمدن یا نیامدن منی نشده ام. بعد از مدتی این رطوبت بوی نامطلوبی می دهد مقدار آن هم بیشتر از یک سانت و نیم بیشتر نیست این در حالی است که به اندازه منی غلیظ نیست و به اندازه بول هم رقیق نیست فقط رنگ آن مرا به شک انداخته حالا نمی دانم این رطوبت منی است یا بول یا اینکه رطوبت غیر نجس است. تاکنون که نسبت به آن بی اعتنا بوده ام و در این وضعیت نماز و روزه می گرفتم. آیا نماز و روزه هایم قبول است؟ و هنگام مواجه شدن با این رطوبت باید چه کاری بکنم؟ و لطفا در مورد رنگ و بوی رطوبت های غیر نجس و نجس توضیحاتی بدهید. و این که آیا ممکن است بدون آمدن منی بی اراده از آدم بول بیرون آید؟
8 آیا خارج شدن مایع از دختران در اثر خواندن یا شنیدن یا فکر کردن به مسائل جنسی یا دیدن فیلم شهوت انگیز باعث غسل جنابت می شود؟ هر چند تحریک کم باشد ولی مایع خارج شود؟ لطفا کامل توضیح دهید.
9 اگر انسان از خواب بیدار شود و بعد از آن آبی از انسان خارج شود چه حکمی دارد؟
10 آیا بعد از غسل جنابت لباس ها هم بایستی عوض شوند ...؟
11 اگر مرد جنب باشد یا زن حائض باشد، آیا می تواند به زیارت برود؟
12 بنده از اوایل سن تکلیف که همان 15 سال نامیده ام فرق جنابت (منی) از ادرار را تشخیص نمی دادم و گاهی ممکن می شد که این جنابت (منی) را ادرار تشخیص دهم و بعد از رفع محل نجاست به نماز بایستم و در مواردی نیز یقین داشتم که این جنابت (منی) است و احتیاج به غسل دارد و غسل انجام می دادم و نماز می خواندم. و تا جایی که به یاد دارم این روند (تشخیص منی از ادرار) تقریبا در حدود یکسال یا کمتر از این مقدار به خاطر دارم. و تا جایی که به یاد دارم در ماه رمضان اگر جنب می شدم و غسل می کردم: 1. وظیفه من را حالا مشخص کنید. 2. آیا نمازهایم را باید قضا کنم؟ 3. برای چند روز باید نمازهایم را قضا کنم؟ 4. آیا روزه ماه رمضان نیز باید انجام دهم؟ چقدر باید روزه بگیرم؟
13 من وقتی می خوابم اغلب ممکن است جنب شده و در خواب متوجه نمی شوم. بعد که مثلا عصر به دست شوئی می روم بر لباس زیر خود لکه ای می بینم. آیا حکم بر جنابت است و این که در خواب هیچ چیز متوجه نمی شوم چه حکمی دارد؟
14 من مدتی دچار بیماری خودارضایی بودم ولی به لطف خدا ترک کردم و دیگر هم دچار آن نشدم من این کار را می کردم و از اینکه گناه است خبر نداشتم ولی بعد توبه کردم وقتی فهمیدم. حالا می خواستم بدانم آیا نماز هایی که بدون غسل خواندم یا روزه ها را باید قضا کنم؟
15 منی به چه معناست؟ چگونه می توان آن را تشخیص داد؟ حکم آن در خانم ها و آقایان چگونه است؟
16 آیا می شود کسی که غسل به گردنش است وارد مسجد جمکران شود؟ یعنی در آن محدوده خاصی برای کسانی که عذر دارند وجود ندارد که بتوانند وارد شوند؟
17 آیا می شود کسی که غسل به گردنش است وارد مسجد جمکران شود؟ یعنی در آن محدوده خاصی برای کسانی که عذر دارند وجود ندارد که بتوانند وارد شوند؟
18 پس از هر نزدیکی با همسر باید حتما غسل جنابت گرفت؟
19 پس از هر نزدیکی با همسر باید حتما غسل جنابت گرفت؟
20 خانم ها هنگام ملاعبه (نه آمیزش) با همسر خود وقتی به اوج لذت که لذت دیگری برای آن متصور نیست می رسند و بدنشان تکان می خورد و ارضا می شوند اما گاهی اوقات مایعی از آنها خارج نمی شود حال سؤال این است که ملاک در جنابت هنگام ملاعبه صرف رسیدن به اوج لذت است یا نه حتما باید رطوبت هم خارج شود تا غسل بر او واجب شود؟
21 خانم ها هنگام ملاعبه (نه آمیزش) با همسر خود وقتی به اوج لذت که لذت دیگری برای آن متصور نیست می رسند و بدنشان تکان می خورد و ارضا می شوند اما گاهی اوقات مایعی از آنها خارج نمی شود حال سؤال این است که ملاک در جنابت هنگام ملاعبه صرف رسیدن به اوج لذت است یا نه حتما باید رطوبت هم خارج شود تا غسل بر او واجب شود؟
22 گاهی بعد از خواب رطوبتی مشاهده می کنم که در منی بودن آن تردید دارم. با توجه به اینکه معمولا در خواب، سستی و جهش اغلب روی نمی دهد و یا وقوعش در خاطر نمی ماند و نیز اینکه از شرایط احراز منی سه شرط شهوت، سستی و جهش می باشد، بفرمایید تکلیف چیست؟ و در صورت منی بودن و غسل داشتن -با توجه به برداشت اشتباهم از مسأله- نسبت به نماز و روزه هایم چه باید بکنم؟(مرجع تقلید بنده حضرت آیت الله خامنه ای هستند.)
23 من از کودکی بدون اینکه بدونم گناهه این کار رو می کردم در سن 17 سالگی ترک کردم و الان 9 ماهه دوباره مبتلا شدم برام دعا کنید و لطفا بگید با نمازها و روزه هایی که تا 16 سالگی (فکر کنم) بدون غسل خوندم و نمی دونستم چی کار کنم؟
24 من دختری هستم که تازه عقد کرده ام می خواهم بدانم آیا غیر از دخول احتمال دارد که غسل بر گردن من واجب شود؟
25 من یک دانشجوی 22 ساله هستم من یک مشکل دارم. بعضی صبح ها که من جنب می شوم خجالت می کشم که جلوی پدر و مادرم به حمام روم و به عنوان های مختلف از خواندن نماز در آن صبح خوداری می کنم ولی این مشکل برای من خیلی آزار دهنده است لطفا به من این جواب را بدهید چون خجالت می کشم این موضوع را به کسی سؤال کنم. و مسأله شرعی من را طبق فتوای مرجع تقلیدم بهم ارسال نمائید.