پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (احکام حیض) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 57 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 اگر خانمی در هنگام قاعدگی پنج روز به طور متولی خون ببیند و روز ششم و هفتم خون نبیند و روز هشتم قطراتی کم رنگ خون ببیند، آیا باید نمازهای روز ششم و هفتم خوانده شود؟
2 چه موقعی است که باید غسل حیض و یا جنابت را باید بعد از داخل شدن وقت نماز انجام داد؟
3 اگر یک فرد ( دختر مجرد) هم جنابت باشد (من بر اثر نگاه به مناظر شهوت انگیز دچار جنابت می شوم) و هم استحاضه باشد هنگام غسل چه نیتی باید بکند؟ من تا کنون برای این موضوع گاهی فقط نیت غسل جنابت را می کردم (همراه با قصد غربت) و گاهی هم هر دو نیت را با هم برای یک بار غسل می کردم؟ آیا این روش درست است و نماز هایم صحیح هستند؟ لطفا این سوال را برای حالتی که حیض هستم و در عین حال دچار جنابت هم می شوم و در پایان روزهای حیض هم استحاضه می شوم، چه غسلی باید بکنم با چه نیتی؟ من تا کنون نیت جنابت و حیض را هر دو را با هم برای یک بار غسل می کردم یعنی هر دو را پشت سر هم می گفتم؟ آیا این شیوه درست است و اگر نه، شیوه درست چیست؟
4 سوال این دفعه در مورد غسل در دوران پریود است آیا زمانی که پریود هستیم میتوانیم غسلهای دیگر مثل جنابت یا غیره انجام دهیم؟
5 آویختن گردن بندى که روى آن آیه قرآن نوشته شده است، در ایام عادت چه حکمى دارد؟
6 اگر یه خانم عذر شرعی داشته باشد اعمالی مانند قرآن خواندن و ورود به مساجد و زیارتگاه ها چه محدودیتی برای وی دارد؟
7 آیا موقع قاعدگی زن، همسرش می تواند از پشت با او نزدیکی کند؟ آیا کفاره دارد؟
8 زنی که حیض است آیا می تواند قرآن بخواند یا محدود می تواند بخواند؟ آیا قرآنی را که نذر کرده بود، می تواند بخواند؟
9 متولد 1335 هستم و سنم از 50 سال گذشته نمی دانم که یائسه ام یا نه؟ مانند گذشته عادت ماهیانه می شوم به همان مدت 10 روز اما فقط 2ماه در میان می شوم یا 1 ماه در میان. سوال من از شما این است که حکم نمازها و روزه هایم چیست و باید چه کار کنم؟ لطفا توضیح دهید.
10 اینکه می گویند اگر خانمی که در دوران قاعدگی است در مجلسی باشد، بهتر است به اتاق دیگری برود چون امام زمان(عج) به آن اتاق نمی آید، درست است؟
11 اگر برای بخشی از مسجد که صیغه خوانده شده و برای بخشی دیگر که تازه ساخته شده صیغه خوانده نشده، آیا در حالت حیض می توان در قسمت صیغه نخوانده نشست؟
12 بعد از انجام غسل حیض لکه خون بسیار کوچکی به اندازه یک قطره مشاهده کرده ام. آیا لازم است غسل را دوباره انجام دهم؟
13 اگر خانمی وارد مسجد شود و در مسجد بنشیند بعد بفهمد که عذر شرعی برایش پیش آمده نداند وقتی وارد مسجد شده یا شک کند پاک بوده یا نه، آیا مرتکب گناه شده است؟ حکم این مسئله چیست؟
14 آیا ترشحات زرد رنگ تا روز دهم قاعدگی جز حیض محسوب میشود؟
15 بنده مقلد آقای بهجت هستم. بعد از حیض تا چه زمانی باید صبر کنیم؟ آیا ترشحات زرد بعد از حیض مشکلی در غسل ایجاد می کند؟
16 اگر لکه هایی را مشاهده کردیم و ندانیم خون حیض است یا ترشحات معمولی حکم آن به چه صورتی است؟ و نماز و روزه ها چه حکمی می یابند؟
17 خانمی که عذر شرعی دارد می تواند وارد نمازخانه برای احیا شود؟
18 وقتی دختری حیض است می تواند غسل جنابت کند یا باید صبر کند تا دوره اش تمام شود؟
19 من در ماه مبارک رمضان حیض بودم سحر متوجه شدم که پاک شدم غسل کردم و نمازم را خواندم بعد به جلسه قرائت قرآن رفتم و سوره سجده واجبه قران را خواندم و سجده را به جا آوردم بعد لک قهوه ای رنگی دیدم که آثار همان حیض بود حال باید چکار کنم تکلیف من چیست؟ (مرجع تقلید من آیت الله لنکرانی است.)
20 اگر انسان حیض باشد می تواند سوره های سجده دار را بخواند چه حکمی دارد؟
21 در هر روز 100 صلوات و ذکر های دیگر را سعی می کنم بخوانم آیا زمان عادت ماهانه گفتن این ذکرها ایراد دارد؟
22 اگر مرد جنب باشد یا زن حائض باشد، آیا می تواند به زیارت برود؟
23 آیا خانمی که 50 سال به بالا می باشد و به طور عادی پریود (عادت ماهیانه) می شود احکامش در مورد نماز و روزه چگونه می باشد؟ (در ضمن مرجع تقلیدش امام خمینی(ره) می باشد.)
24 آیا می شود کسی که غسل به گردنش است وارد مسجد جمکران شود؟ یعنی در آن محدوده خاصی برای کسانی که عذر دارند وجود ندارد که بتوانند وارد شوند؟
25 آیا می شود کسی که غسل به گردنش است وارد مسجد جمکران شود؟ یعنی در آن محدوده خاصی برای کسانی که عذر دارند وجود ندارد که بتوانند وارد شوند؟