پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (احکام کپی‏رایت) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 32 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 دانلود کتاب های موجود در بازار، دانلود فیلم و موسیقی و نرم افزار و کتاب و ... چه حکمی دارد؟
2 من از یه مغازه سی دی همه آهنگ های یه خواننده رو خریدم. اما اون سی دی رایتیه. می تونم ازش استفاده کنم؟ (مرجع من: آیت الله وحید)
3 یه جزوه کارشناسی ارشد متعلق به مؤسسه ای می باشد به کسانی می دهند که ثبت نام کرده باشند، من این کار را نکرده ام ولی می خواهم جزوه های دوستم را کپی کنم اول کتاب نوشته شده اشکال قانونی داره تکلیف من چیه؟ در صور تی که همه این کار را می کنند و کتاب های دیگر هم همین گونه.
4 آیا اگر کسی بگوید فلان سی دی رایتی است آیا باید به حرف او اعتماد کرد؟ و آیا رایت سی دی های خارجی حرام است؟ استفاده از آن چطور؟ (از دید اقای مکارم)
5 من افغانی هستم و ایران چون حق کپی رایت را امضا نکرده است آیا من می توانم هر کتابی را خواستم برای استفاده در کشورم کپی کنم؟
6 آیا استفاده از سی دی های ویندوز که دارای شماره سریال و جعبه مخصوص است و قیمت آن حدود 2 الی 3 هزار تومان است و در بازار فروخته می شود جایز است؟ اصلا سی دی ارجینال و اصلی را از کجا باید تهیه کرد و قیمت آن چقدر است؟ در مورد نرم افزارهای قفل شکسته چطور؟
7 بنده به فروش کتاب و cd اشتغال دارم. بعضا پیش می آید که بخشی از کتاب را که می خواهم بفروشم مورد مطالعه قرار می دهم و یا یک cd را می بینم و یا بر روی کامپیوتر خود کپی می کنم؟ آیا با این وجود بنده اجازه فروش آن را دارم؟ در حالی که به واقع هیچ تغییری در کالا ایجاد نمی شود.
8 آیا دانلودکردن برنامه عکس متن و یا کتابهای الکترونیکی از سایتهای مختلفی که خودشان به رایگان در اختیار کاربران قرار میدهند اشکال دارد؟
9 بعضی کتاب ها هستند که در کتابخانه هستند ولی در بازار وجود ندارد آیا می توانیم از روی آنها کپی بگیریم؟
10 زیراکس جزوات کمک آموزشی مؤسسات آموزش عالی جایز است؟ لازم به ذکر است که مؤسسات فوق جزوات را به صورت مجزا ارائه نمی دهند و همراه با کنکور های آزمایشی که هزینه سنگینی دارد، ارائه می شود.
11 تکثیر نرم افزار بدون اجازه تولید کننده - در صورتى که از نظر قانون ممنوع باشد چه حکمى دارد؟
12 رایت کردن نرم‏افزار در حد استفاده شخصى چه حکمى دارد؟
13 اگر فیلمهایی که ازکلوپ می گیریم، روی کامپیوتر کپی کنیم و به بقیه هم نشان دهیم ولی رایت نکنیم، اشکال دارد؟
14 فتوکپی( تکثیر1نسخه) از کتابی برای استفاده علمی که روی آن نوشته حق چاپ و نشر محفوظ، چه حکمی دارد؟
15 دانلود کردن مقالات یا کپی کردن مقالات که داخلی هستند و صاحب آن اجازه کپی کردن نداده، مجاز است. اگر خارجی باشند چه؟ اگر فقط قسمتی از آن نرم افزار یا کتاب کپی شود چه؟( چون در بعضی از موارد می گویند که کپی برداری به هر نحو غیر مجاز است).
16 در مواردی که کسی سی دی یا یک نرم افزار یا کتابی به صورت غیرقانونی کپی کرده از آن کپی( که دیگری مرتکب آن شده) ما می توانیم استفاده کنیم چون به هر حال کاری هست که انجام شده و کتاب بی استفاده می ماند؟
17 بازیهای کامپیوتری که مال کشورهای کافر حربی هستند ولی شرکتهای ایرانی آنها را در اختیار مشترکین قرار می دهند به همراه نسب آسان و دیگر خدمات برای راحتی بازی، آیا از روی این بازی ها می توان کپی زد و بازی کرد؟
18 حکم کپی از روی کتابهای علمی و درسی خارجی که کمیاب و گران هستند و در آن قید شده کپی ممنوع است،چیست؟( آیه ا... بهجت و مکارم شیرازی)
19 نسخه الکترونیکی بعضی از کتابها در بعضی از سایتها بصورت رایگان قرارداده شده و همچنین بعضی از آهنگها، لطفا بفرمایید، آیا استفاده از آنها اشکال شرعی دارد یا خیر؟ مقلد آیت الله بهجت هستم.
20 نسخه الکترونیکی بعضی از کتابها در بعضی از سایتها به صورت رایگان قرارداده شده و همچنین بعضی از آهنگها، لطفا بفرمایید، آیا استفاده از آنها اشکال شرعی دارد یا خیر؟ مقلد آیت الله بهجت هستم.
21 خیلی از cdهای فیلمها ونرم افزارهایی که در بازار موجود است مادر و یا اریجینال نیستند و تولیدکنندگان آنها اعلام نارضایتی از رایت این گونه سی دی ها می کنند. در صورتی که این سی دی های اصل یا کمیابند و یا قیمت بالایی دارند، تکلیف ما اینجا چیست؟
22 نظر آیت الله بهجت(حفظه الله) در مورد استفاده از کرک نرم افزار چیست؟
23 کپی گرفتن از روی کتب به عنوان جزوه استفاده کردن، اشکال دارد و چه فرق می کند از کتابخانه کتاب را به امانت بگیری و مطالعه کنی یا کپی بگیری و در منزل بخوانی؟
24 برای رایت زدن سی دی ما چطور باید بفهمیم که شخص و یا شرکت به وجود آورنده آن راضی به این کار هست یا خیر؟
25 در روی کتاب ها جمله «حق چاب و نشر محفوظ» نوشته شده، آیا فتوکپی جهت استفاده شخصی چه حکمی دارد؟ اگر این جمله نوشته نباشد چه؟ اگر کتاب در بازار نباشد و تا تجدید چاب زمان مثلا 2 ماهی باشد؟