پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!در اینجا لیست پرسش های مرتبط با کلیدواژه (معیار انتخاب همسر) را مشاهده می فرمائید.
در حال حاضر 246 پرسش مرتبط با کلیدواژه در پرسشکده موجود است.
برای مشاهده پاسخ هر یک از پرسش ها بر روی آن پرسش کلیک نمایید.

ردیف پرسش
1 مدت یک سال است که با پسری دوست هستم که از نظر من قابل تأیید است. نماز، روزه، چشم پاک، مؤمن، دست و دلباز و بسیار خوش اخلاق و مهربون. مشکلم این است که از لحاظ مادی از ما پائین تر هستند در صورتی که تهرانی است ولی منطقه پائین تری هستند و در کل بسیار ساده اند. می ترسم نتونند توقعات من رو از نظر مالی برآورده کنند. این امر برای خود من اصلا مهم نیست چون ساده زیستی رو دوست دارم ولی مردم.
2 راستش من خیلی علاقه مند هستم و می خوام با دختری ازدواج کنم که ده سال از من کوچکتر است. من پسری 31 ساله هستم که می خوام با دختری 21 ساله ازدواج کنم. آیا این اختلاف سن عواقب بد ندارد؟ لطفا راهنمایی کنید.
3 استخاره با قرآن در ازدواج وقتی در تصمیم تردید داشته باشم مجاز است؟ زمانی که احساس کنم وجود این باعث شود خواستگارم (پسر) حتما هدایت شود آیا ملزم هستم به او جواب مثبت بدهم یا منتظر بهتر از خودم به علت ارتقاء معنوی خودم باشم؟
4 من از هم کلاسیم خانم ... خواستگاری کردم. یعنی گفتم فعلا از ملاک های ظاهری تون خوشم اومده. ولی اون میگه می خوام درس بخونم فعلا. کلی دلیل و برهان آوردم که هیچ منافاتی با هم ندارند. حالا قرار شده بره فکر کنه. بهترین کاری که الان من می تونم بکنم چیه؟ چه چیزهایی بهش بگم؟ تازه میگه من اصلا تا حالا به ازدواج فکر نکردم؟! آیا مشاوره برای ازدواج (تلفنی) دارید؟
5 خانواده دختر از داماد خانه و مادیات می خواهند و این را پیش شرط اجازه برای ازدواج دخترشان قرار داده اند. به نظر شما چنین خانواده ایی دارای چه نوع اخلاقیاتی هستند؟ از طرف دیگر خود دختر به مسائل مادی به عنوان فرعیات زندگی توجه کرده و با ارائه دیدگاه های منطقی خود به خانواده اش مورد سرزنش قرار گرفته است لطفا راهنمایی فرمایید تا در مورد خانواده عروس روی چه مواردی تحقیق و کسب اطلاعات نمایم.
6 خانواده دختر از داماد خانه و مادیات می خواهند و این را پیش شرط اجازه برای ازدواج دخترشان قرار داده اند. به نظر شما چنین خانواده ایی دارای چه نوع اخلاقیاتی هستند؟ از طرف دیگر خود دختر به مسائل مادی به عنوان فرعیات زندگی توجه کرده و با ارائه دیدگاه های منطقی خود به خانواده اش مورد سرزنش قرار گرفته است لطفا راهنمایی فرمایید تا در مورد خانواده عروس روی چه مواردی تحقیق و کسب اطلاعات نمایم.
7 همه کارشناس ها، روان شناس ها، و مشاوره درمان ها و افراد با تجربه، جوون ها رو به شناخت کامل قبل از ازدواج تشویق می کنند ولی هیچ کدوم نمی گن چه جوری؟ در چه حد؟ و با چه تطبیقی؟ به طوری که هم مورد قبول دین اسلام و مذهب و فرهنگ و عرف و سنت باشه؟! یه جوون مثل من یا امثال من در چه محیطی و تحت چه شرایطی و با چه محدودیتی می تونه به شناخت طرف مقابل دست پیدا کنه، در حالی که اجازه سلام و احوال پرسی هم به فرد داده نمی شه چون نامحرمه؟! من آدم معتقدی ام به اسلام و مذهبم خیلی پایبندم و افراط و تفریط رو هم قبول ندارم، فقط برام جای سؤاله که چه جوری به شناخت برسیم قبل از ازدواج و چه جوری اعتماد کنیم، در حالی که به دین و ایمان و اعتقاداتمون هم لطمه نخوره؟!
8 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
9 من با دختری از طریق درس و دانشگاه آشنا شدیم و هر دو مذهبی هستیم و بعد از مدتی چون معیارهایمان به هم می خورد تصمیم به ازدواج گرفتیم و خواستگاری هم رفتم ولی خانواده ها به دلایل بی خود مثل هم سنی و اینکه دختره اصفهانیه و من تهرانی مخالفت کردند ما علاقه شدیدی به هم پیدا کردیم و تحمل دوری از هم را نداشتیم و داشتیم به گناه می افتادیم عقد موقت خوندیم. قطعا پدر دختر راضی نیست ولی ما هم کفو هم هستیم و هنوز دنبال این هستیم که خانواده ها را راضی کنیم. مرجع من آقای خامنه ایی و مرجع دختر خانم آقای مکارم است. لطفا کمکمون کنین چه جوری ما خانواده ها رو راضی کنیم؟
10 در ازدواج چه ملاک هایی را باید در نظر گرفت؟ در خواستگاری چه گفتگویی از اهمیت برخوردار است؟ افراد غریبه که به خواستگاری دختر می آیند از چه طریقی می شود به شناخت کامل دست پیدا کرد؟ (همسایه ها غالبا شناخت دقیق ندارند) لطفا راهنمایی کنید.
11 در ازدواج چه ملاک هایی را باید در نظر گرفت؟ در خواستگاری چه گفتگویی از اهمیت برخوردار است؟ افراد غریبه که به خواستگاری دختر می آیند از چه طریقی می شود به شناخت کامل دست پیدا کرد؟ (همسایه ها غالبا شناخت دقیق ندارند) لطفا راهنمایی کنید.
12 می شه راهنمایی بکنید که برای داشتن یه ازدواج حساب شده و موفق در مراحل خواستگاری و آشنایی، دختر و پسر و خانواده های طرفین چه سؤالاتی باید از هم داشته باشند و کلا روی چه مسایلی بیشتر باید بحث و تأکید بشه؟ اگر کتاب یا منبعی هم هست برای کمک بیشتر لطف کنید و معرفی کنید.
13 آیا ازدواج بین پسر و دختری که از او پولدارتر است را مناسب می بینید؟
14 من الان ترم 7 می باشم و 26ساله ام و قصد ازدواج دارم با اینکه خدمت سربازی را گذراندم و خودم نیز تا الان با هیج نامحرمی حتی صحبت نکرده ام ولی نیاز به ازدواج دارم و تا حدودی هم اقدام کرده ام ولی پدر طرف می گوید که تا درسش تمام نشود (دختر خانم سال سوم می باشد) اجازه نمی دهد ولی دختر خانم با این امر (ازدواج) مشکلی ندارد من به خاطر اینکه ایشان نسبت به واجبات و حجاب و نماز اول وقت خیلی تقید دارند مایلم که با ایشان ازدواج کنم. ملاک های ایشان نیز معنوی ایمانی می باشد ولی با توجه اینکه من الان بیکار هستم و مشغول تحصیل می باشم با توجه به وضع اشتغال جامعه من صبر کنم که درسم تمام شود یا الان که دانشجو هستم اقدام کنم؟ من خانواده طرف چطور راضی کنم با اینکه دو بار خانواده ام با آنها تماس گرفته و جوابی نشنیده ام؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.
15 حداقل اختلاف سنی به نظر شما چقدر باشد خوب است؟ برای ازدواج اختلاف قدها چقدر باید باشد؟ اختلاف مالی دو خانواده در چه صورت می تواند مشکل ساز شود؟
16 چرا اونا می تونن ولی من نه؟ من راه و روش اونا رو یاد ندارم. تو این شهر پسر خیلی سیا سوخته اند بچه ها می گن تو این شهر باید اینجوری پسر پیدا کنی وگرنه مجبوری با یکی از اینا ازدواج کنی یا ترشیده شی! من مدتی بود که از پسرخاله ام خیلی خوشم اومده بود ولی نتونستم نظرش رو به خودم جلب کنم واسه همین مجبور شدم دیگه بهش فکر نکنم اصلا مگه نمی گن خدا جفت هر کسی رو بهش می ده پس این کارا چیه؟ لطفا من رو قانع کنید.
17 من پسری هستم 25 ساله و دانشجوی سال آخر. خیلی دوست دارم ازدواج کنم ولی متأسفانه حس می کنم یه حس تنفر نسبت به جنس مخالف دارم به طوری که به هر صورت سعی می کنم از مباحث مربوط به ازدواج فرار کنم و حتی می ترسم به پیش نهادهایی که برخی از اعضا خانواده می دهند فکر کنم خودم هم موارد خوبی سراغ ندارم چون هر دختری را که می دیدم یا از او به هر طریق مطلع می شدم به جای بررسی مسأله به طور جدی سریع صورت مسأله را پاک می کردم و می کنم نمی دانم چرا نمی توانم به آینده مطمئن باشم و از آن می ترسم، می ترسم در انتخاب اشتباه کنم و ... البته از نظر روانی تا حدود زیادی تحت فشار هستم؟
18 سؤال من در رابطه با مسأله آشنایی و ازدواج می باشد. می دانید که امروزه معیارهایی که برای شیوه ازدواج سنتی وجود دارد، اکثرا معیارهایی غلطی هستند و فقط به درد عده خاصی در جامعه می خورند. در این جور خواستگاری ها -که من خودم تعداد زیادی را تجربه کرده ام- موقعیت مالی و اعتباری و فامیلی پدر دختر و سایر وابستگانش است که همه چیز را تعیین می کند و این بین تنها چیزی که اصلا هیچ اهمیتی ندارد شخصیت و موقعیت خود دختر است که کاملا بی اهمیت است. از این رو خود من از مراسم خواستگاری شدیدا بدم می آید و خیلی دچار فشار روحی می شوم. از طرفی با توجه به اعتقاداتم در ارتباط با جنس مخالف شدیدا محتاط هستم و حتی در محیط تحصیلی و کاری ام هم به کسی اجازه نداده ام که پای این صحبت ها را باز کند و به قول معروف لاس بزند. از طرفی به خاطر این که پدر مادر خودم زندگی موفقی نداشته اند و من با اخلاق و روحیات پدرم خیلی مشکل دارم، یه جورایی به مردها بی اعتمادم و هیچ وقت دوست ندارم اختیار خودم را دست کسی بدهم. از این رو ازدواج برای من مثل آواز دهل شنیدن از دور خوش است، می باشد. یعنی همیشه خودم را قانع می کنم که ازدواج از نظر شرعی و عاطفی ضروریست، اما تا وضعیت جدی می خواهد پیش بیاید کاملا افسرده می شوم و می خواهم یک جوری خودم را از این وضعیت خلاص کنم. واقعا نمی دانم که با روحیات من اصلا امکان دارد که من به کسی علاقمند شوم یا به علاقه کسی اعتماد کرده و بپذیرم؟ اعتقاد دارم که فقط یک نفر در دنیا هست که می توانم با او خوشبخت شوم و همه را با تخیل خودم می سنجم. ولی آیا واقعا می توانم منتظر یک همچین فردی بشوم؟ من الان 26 ساله، مهندس و کارمندم، البته موقعیت خانوادگی خوبی ندارم اما توقع دارم با کسی ازدواج کنم که متناسب من باشد، نه متناسب پدر و مادرم. ولی نمی دانم این توقع درستی است؟ اصلا آیا کسی پیدا می شود که مرا فقط به خاطر خودم بخواهد؟
19 جوانی هستم 26 ساله که خیلی دوست دارم ازدواج کنم ولی بحث ازدواج که پیش می آید به شدت می ترسم نمی دانم چه کنم و شرایط آن را هم دارم و از لحاظ روحی روانی خیلی تحت فشار هستم؟
20 با چه کسی ازدواج کنم من که دچار بیماری هستم حتی با دیدن بدن دختر انزال به من دست می دهد؟ من عذاب وجدان می گیرم اگر با دختری سالم و مؤمن ازدواج کنم.
21 ازدواج با دختری که یک سال از پسر بزرگ تر باشد تا چه اندازه می تواند موفق باشد؟
22 من دختری 24 ساله هستم و الآن خواستگاری دارم 30 ساله دکتر و در انگلیس زندگی می کند. من با بیت رهبری تماس و استخاره کردم که متوسط در آمده است و آن آقا گفتند که ما هر چه بگوییم شما باید آن کار را انجام بدهید. حالا من دو دل شده ام که آیا با این آقا ازدواج کنم یا نه؟ و سؤال دیگر اینکه آیا در مورد ازدواج باید استخاره انجام داد یا نه؟
23 اختلاف قد زوجین تا چه حد مناسب است تا از نظر رفع نیازهای جنسی و رفتارهای عرفی مشکلی نداشته باشند؟ (ارضاء خوب و راحت) اگر اختلاف قد دو نفر که برای ازدواج تصمیم دارند حدود 20 سانتی متر مرد بزرگتر باشد مشکلی نیست؟ لطفا کامل و راحت بفرمایید.
24 من در آشنایان خود کسی که شرایط ازدواج با من را داشته باشد نمی شناسم آیا اینکه به پدر و مادرم بگویم یک دختر با خصوصیاتی که من می خواهم برایم پیدا کنند کار درستی است. من می دانم این روش بهترین راه است اما مشکل اینجاست که فردی که برای من پیدا می کنند اصلا من نمی دانم دوستش دارم یا نه فقط می توانم شب خواستگاری کمی با او حرف بزنم و این آشنایی برای یک عمر زندگی کافی است یا نه ولی یک چیز را می دانم اگر دختری با شرایط خانوادگی ما پیدا شود من حتی ندیده حاضرم با او ازدواج کنم نظر شما در این زمینه چیست؟
25 یکی از معیارهای همسر مورد علاقه من ایمان بالاست ولی من خودم چنین ایمانی ندارم و حتی مشکلاتی هم داشته ام آیا این توقع به جایی هست یا نه؟ ضمنا من در گذشته اشتباهاتی داشته ام آیا لازم هست به همسرم بگویم یا نه چون او هم مثل من که یک دختر پاک می خواهم یک پسر پاک می خواهد و اگر به او دروغ بگویم یک عمر به او دروغ گفته ام ولی اگر نپرسد دیگر لازم نیست به او واقعیت را بگویم؟