پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


بیت کوین چیست؟

1 پاسخ 1

با اينکه زمان زيادي از معرفي بيت کوين (Bitcoin) به عنوان واحد پولي آنلاين نمي گذرد، بحث هاي زيادي حول آن شکل گرفته و نظرات در اين رابطه بسيار متفاوت بوده است. 
    تعابيري متناقض، از «آينده پول» تا «ترفند پونزي[نوعي سرمايه گذاري فريب کارانه که در آن پرداخت وام هاي گرفته شده از سرمايه داران، با قرض کردن از عده اي ديگر صورت مي گيرد] در لفاف تکنولوژي»، «روش آنلاين پولشويي» يا ابزاري در دست «خلافکارهاي اينترنتي».
    نظر عمومي نسبت به بيت کوين تا به حال چندان مساعد نبوده و از سوي نهادهاي مجري قانون، هکرها و مجرمان سايبر مورد حمله بوده است. ارزش اين واحد پولي هم با چند مورد نوسان شديد مواجه بوده است. آنهايي که اوايل از حاميان آن بودند اعتماد خود را از دست داده اند و قانون گذاران آمريکا هم کم کم دارند به طرح سوال هاي جدي راجع به آن مي پردازند، اما منسوخ کردن بيت کوين احتمالاسخت تر از آن است که منتقدانش تصور مي کنند و چه اين آزمايش موفق باشد و چه نباشد، پيدايش اين واحد پولي نشانه ظهور شکل جديدي از مبادلات پولي غيرمتمرکز است.
    اين طور که به نظر مي رسد خاستگاه بيت کوين قدري اسرارآميز است. ايده اوليه ايجاد اين واحد پولي اولين بار در سال 2009 در يک مقاله شرح داده شد. نويسنده مقاله يک برنامه نويس ژاپني به نام ساتوشي ناکاموتو است که گويا هيچ کس تا به حال موفق به ملاقات يا تماس با او نشده است. تقريبا با اطمينان مي توان گفت که اين اسم يک اسم مستعار است و خيلي ها معتقدند که «ناکاموتو» فقط يک نفر نيست.
    بيت كوين اولين نمونه تلاش براي ايجاد يک واحد پولي ديجيتال نيست. قبلاهم تلاش هاي ديگري در اين زمينه صورت گرفته است که از آن جمله مي توان واحد پولي منسوخ شده eCash، واحد پولي مورد استفاده در برنامه سکندلايف با نام Linden dollars و اخيرا هم Facebook Credits که کاربران فيس بوک از آن براي خريدن کالاو خدمات در محيط فيس بوک استفاده مي کنند نام برد.
    چيزي که بيت کوين را از همه اينها متمايز مي کند ساختار همتا- به-همتاي[Peer-to-peer اصطلاحي مربوط به حوزه آي تي. نوعي شبکه کامپيوتري که در آن هر کامپيوتر به عنوان يک سرور عمل مي کند] آن است. به اين ترتيب هيچ موسسه يا متولي مرکزي در کار نيست که ورشکست شود يا توسط پليس تعطيل گردد. بيت کوين را مي توان از طريق صرافي هاي آنلاين با انتقال پول از حساب بانکي خريداري کرد و همچنين سايت هايي نيز هستند که براي شروع، مقدار کمي از اين پول را به رايگان در اختيار کاربران خود قرار مي دهند.
    «همه واحدهاي پولي ديجيتال قبلي نيازمند يک متولي مرکزي مورد اعتماد بودند. اين باعث به وجود آمدن يک نقطه شکست واحد [ Single point of failure – جزئي از سيستم که در صورت وارد آمدن آسيب به آن، کل سيستم مختل شده يا از کار مي افتد] مي شد.» اين را گوين اندرسون مي گويد، يک برنامه نويس که کارش ايجاد وب سايت و نوشتن برنامه هايي است که به دست آوردن بيت کوين را براي کاربران تسهيل کنند. او در ادامه مي گويد: «تقريبا همه واحدهاي پولي ديجيتال قبلي غيرقابل اعتماد از آب درآمدند، چون شکست خوردند.» مثلاeCash ورشکست شده و استفاده از Linden dollars هم کماکان محدود به جامعه کوچک کاربران سکندلايف است.
    ميزان پول در جريان و همچنين مبادلات انجام شده از طريق آن توسط يک سرور توزيع شده که از توان پردازش استفاده کنندگان بيت کوين بهره مي برد، رديابي مي شود. نرخ انتشار پول جديد، يا آن گونه که در مورد اين واحد پولي گفته مي شود، استخراج آن به واسطه قدرت پردازش کاربراني که از آن استفاده مي کنند مشخص مي شود. همانند کالاهايي مثل طلايا نقره، مقدار کل بيت کوين موجود در دنيا محدود بوده و استخراج آن وقتي که عرضه کل به 21 ميليون واحد برسد متوقف خواهد شد. در حال حاضر مقدار عرضه بيت کوين 6/6 ميليون واحد است. ارزش بيت کوين در سال ميلادي جاري با رشد سريعي مواجه بوده و در اوايل ماه ژوئن به حدود 32 دلار در هر واحد رسيده است.
    اقتصاددانان در مورد بقا و دوام بيت كوين چندان خوشبين نيستند و رشد سريع اخيرا اتفاق افتاده را نيز به حساب هيجان غيرعقلايي کاربران جديدي گذاشته اند که به سراغ بيت کوين آمده اند. بري آيچنگرين، اقتصاددان در دانشگاه کاليفرنيا-برکلي، در مقاله اش در واشنگتن پست مي نويسد: «وقتي بتوانيم يک واحد پولي الکترونيک خصوصي داشته باشيم، معني اش اين است که مي توانيم واحدهاي پولي متعددي از اين نوع را داشته باشيم و به اين ترتيب هيچ تضميني وجود ندارد که ديگران همان واحد پولي را که شما استفاده مي کنيد، بپذيرند.» 
    تايلور کوئن از دانشگاه جورج ميسون نيز رشد سريع بيت کوين را به عنوان «نشانه اي از وابستگي بيت کوين به انتظارات و به اين ترتيب نشانه اي از طبيعت حبابي آن» مي داند.
    اما بيت کوين براي مدافعانش کم از يک پديده انقلابي نيست: بيت کوين همان تاثيري را بر اقتصاد جهاني خواهد داشت که اشتراک فايل به روش همتا-به-همتا بر دنياي موسيقي و فيلم و ويکي ليکس در مورد اطلاعات محرمانه حکومت ها داشت.
    طبق گفته ريک فالکوينگ، بنيانگذار حزب دزدي اينترنتي [ اين عبارت ترجمه اي است براي ترکيب pirate party. هدف تشکيل اين گونه احزاب اصلاح قوانين رايج مرتبط با کپي رايت و همچنين حمايت و تقويت حقوق مرتبط با حريم خصوصي چه در محيط اينترنت و چه در خارج از آن است.]در سوئد، «اين مفهومي مشابه [نرم افزار] متن باز است. چون هيچ کس مالک آن نيست مي توان به آن اطمينان کرد.» اينها گفته هاي کسي است که در جهت تسهيل قوانين مالکيت معنوي و پايان دادن به ممنوعيت هاي مرتبط با اشتراک داده در اينترنت تلاش مي کند.
    فالکوينگ به معناي واقعي اين اعتماد را در عمل ثابت کرده است. او در اواخر ماه مه تمام پس انداز خود را به بيت کوين تبديل کرد. البته زمان بندي او به نظر واقعا بي نقص مي رسيد چون ظرف کمتر از دو هفته ارزش پس اندازش چهار برابر شد.
    او مي افزايد: «من بيت کوين را واحد پولي آينده مي دانم، هم براي محيط اينترنت و هم در مبادلات بين المللي. البته براي رسيدن به جايي که بتواند يورو و دلار آمريکا را به چالش بکشد قطعا موانعي هم بر سر راهش وجود دارد که بايد بر آنها فائق آيد.»
    فالکوينگ تبديل به يکي از بزرگ ترين حاميان بيت کوين شده است و البته همان گونه که خود نيز اذعان دارد، اين کارش در راستاي منافعش نيز هست، اما در عين حال او نخستين کسي نيز هست که بر چالش هاي پيش روي بيت کوين تاکيد دارد. از نظر او چالش اصلي در اين ميان «نياز به افزايش حجم مبادلات با استفاده از بيت کوين» است. فالکوينگ هنوز بايد چند کرون (واحد پول سوئد) گوشه جيبش داشته باشد تا بتواند خريدهاي روزانه اش را انجام دهد. او معتقد است تا وقتي به بيت کوين به عنوان يک اسباب بازي براي خوره هاي اينترنت، يا بدتر از همه ابزاري براي مجرمين نگريسته مي شود، استفاده گسترده از اين واحد پولي محقق نخواهد شد.
    اين مورد دوم بعد از آن مطرح شد که در اوايل ماه ژوئن يک مقاله به امکان خريد آنلاين مواد مخدر از قبيل اکستازي، کوکائين و ال اس دي با استفاده از بيت کوين اشاره کرد.
    جالب اينجا است که اين مقاله که احتمالاگسترده ترين مورد طرح نام بيت کوين در رسانه ها بوده، باعث رشد قابل توجه ارزش بيت کوين از 9/9 دلار به 14 دلار گرديد. دليل اين امر هجوم کاربران (شايد بهتر باشد بگوييم مصرف کنندگان!) جديد براي ثبت نام و خريد بيت کوين بود، اما همه توجهات نيز مثبت نبود. دو سناتور آمريکايي، چارلز شومر و جو مانچين، طي يک نامه به وزارت دادگستري در ششم ژوئن تعطيلي سايت منتشر کننده مقاله و انجام تحقيقات رسمي در مورد بيت کوين را خواستار شده بودند.
    شومر در اين ميان موضع روشني را اتخاذ کرده بود. طبق گفته هاي او به خبرنگاران، «اين يک ابزار آنلاين پولشويي است که هم منبع پول و هم هويت خريدار و فروشنده را پنهان مي کند.»
    البته به نظر مي رسد اکثر استفاده کنندگان از بيت کوين که بسياري شان آنارشيست هاي فضاي سايبر به حساب آورده مي شوند، چندان اهميتي به موضع منفي اين سناتور مدافع مقررات مالي نمي دهند.
    به نظر اندرسون «همه واحدهاي پولي مي توانند از سوي مجرمين مورد استفاده قرار بگيرند و بيت کوين از اين نظر تفاوتي با بقيه ندارد»، «اما اگر استفاده از بيت کوين رواج پيدا کند، جرائمي مثل دزدي هويت بسيار مشکل تر خواهد شد، چون تراکنش ها توسط سرور منتشر قابل رديابي هستند، اما در عين حال جرائم ديگر مثل فرار از مقررات حاکم بر جريان بين المللي سرمايه ساده تر خواهد بود.»
    در هر صورت حاميان بيت کوين معتقدند ساختار غيرمتمرکز اين واحد پولي باعث مي شود تعقيب آن براي دولت ها و مراجع قانوني تقريبا غيرممکن باشد.
    يک واقعه ترسناک که استفاده کنندگان از بيت کوين در دهم ژوئن تجربه کردند، سقوط بيش از 31 درصدي ارزش بيت کوين در عرض يک روز در Mt.Gox، بزرگ ترين صرافي مبادله بيت کوين بود که به هفته ها رشد سريع ارزش آن پايان داد. فالکوينگ که به نظر چندان نگران نمي رسيد، اين افت ناگهاني را «تنها بخشي از الگوي کلي رشد بيت کوين» دانست.
    يک نقطه آسيب پذير ديگر در اين سيستم در سيزدهم ژوئن برملاشد، وقتي يک کاربر ادعا کرد که حسابش هک شده و معادل هزاران دلار بيت کوين را از دست داده است. اين گزارش تاييد نشده است، اما اندرسون طي مصاحبه اي با مجله آنلاين Arts Technica چنين واقعه اي را از نظر فني ممکن دانست.
    بار ديگر در نوزدهم ژوئن، ارزش بيت کوين در Mt.Gox ظرف چند دقيقه از 17 دلار به تنها چند سنت سقوط کرد. اين اتفاق به يک حساب هک شده نسبت داده شد و پس از آن صرافي از حالت آنلاين خارج گرديد. در حال حاضر در صرافي هاي ديگر ارزش بيت کوين در حدود 15 دلار است و Mt.Gox قول داده است که پس از اينکه مجددا آنلاين شد به شرايط قبل از هک شدن برگردد، اما به هر حال اين حمله ضربه سخت ديگري بر اعتبار متزلزل اين واحد پولي بود.
    يک روز پس از اين واقعه، بنياد جبهه الکترونيک (EFF)، يک سازمان فعال در زمينه حقوق ديجيتال، اعلام کرد که بر خلاف ماه هاي گذشته، از اين پس کمک هاي مالي به صورت بيت کوين را نخواهد پذيرفت. آنها در يک اطلاعيه اظهار كردند: «ما درک کاملي از مسائل قانوني پيچيده در ارتباط با ايجاد يک واحد پولي جديد نداريم» و همچنين «قبول کمک هاي مالي به صورت بيت کوين از سوي مردم به عنوان تاييد بيت کوين از سوي ما تعبير مي شد.» چند موسسه ديگر نيز که پيش از اين از بيت کوين حمايت مي کردند، مانند ويکي ليکس و بنياد نرم افزار رايگان (FSF) کم کم در حال تخليه حساب هاي بيت کوين خود هستند.
    با اينکه برخي حاميان بيت کوين اين تصميم EFF را نپسنديده و همچنان به دفاع از اين واحد پولي مي پردازند، روشن است که وقايع اخير به نوعي حاکي از به واقعيت پيوستن نگراني بزرگ فالکوينگ است؛ يعني ناتواني بيت کوين در جلب نظر مثبت جامعه اي فراتر از حاميان فعلي اش که مشتي خوره كامپيوتر و ليبرتارين هاي راديکال هستند. هر چند هنوز نتيجه بگيريم که اين واحد پولي سقوط کرده، اما ابهامات قانوني، نوسانات شديد و عدم اطمينان نسبت به بيت کوين در روزهاي اخير قطعا باعث پراکندن کساني خواهد شد که احتمالاتصميم به روي آوردن به اين واحد پولي را داشته اند.
    اندرسون در اين باره مي گويد: «به نظر من سال هاي زيادي طول خواهد کشيد تا بيت کوين واقعا تبديل به يک واحد پولي رايج شود. حتي ممکن است هيچ وقت اين اتفاق نيفتد.» او مي افزايد: «مردم به ايده ها و تکنولوژي هاي جديد با شک و ترديد مي نگرند و حق هم دارند.» به گفته وي، گام بعدي درتوسعه اين واحد پولي اين است که يک شرکت معظم شروع به تبليغ آن کند يا «کشوري که پول ملي اش با شکست مواجه شده است از آن به عنوان واحد پولي جايگزين استفاده نمايد،» اما از سويي نيز معتقد است چنين اتفاقي به اين زودي ها نخواهد افتاد.
    اما حتي اگر بيت کوين با شکست مواجه شود، باز هم اشتباه است اگر بخواهيم کل قضيه را صرفا يک اتفاق به حساب بياوريم. همان طور که نپستر مقدمه اي شد براي شکل گيري بيت تورنت و مديافاير، بيت کوين هم نشان دهنده مدلي است از اينکه چگونه يک سيستم واحد پولي الکترونيک همتا-به-همتا خارج از چارچوب مجوز و حمايت دولتي مي تواند کار کند. شايد اين واحد پولي آنچنان که مدافعانش آرزو داشتند موفق نشود، اما حتما افراد نوآور ديگري هستند که با فرمول فعلي کلنجار رفته و ايمني و قابليت استفاده آن را بهبود ببخشند.
    البته در مورد قدرت بيت کوين از نظر تاثير سوء براي بانک ها و دولت ها قدري مبالغه شده است، اما به هر حال به نفع آنها است که ظهور بيت کوين را به عنوان يک هشدار براي خود تلقي کنند: شايد زمان يکه تازي اين نهادها دارد به پايان مي رسد.
    
     
 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 2413 به تاريخ 1/5/90، صفحه 28 (اقتصاد و سياست)


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(بیت کوین چیست) (bitcoin چیست) (بیت کوین) (بیت کویین چیست) (بیت کوین چیست؟) (ساتوشی ناکاموتو) (بيت كوين)