پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


مبدأ پیدایش تـنیس روی میز کجاست؟

1 پاسخ 1

تاریخچه تـنیــس روی میــز 
   
به طور کلی مبدأ پیدایش تـنیس روی میز هم مثـل بسیاری از ورزش های دیگر به درستی معلوم نیست . آقای ایور مونتاگر نماینده فـدراسیون بین المللی تنیس روی میز و احیاء کننده این ورزش در این مورد می گوید : شروع بازی تنیس روی میـز توسط افرادی ابتدا د رسالن های سر پوشیده شروع شده و سپس از محدودیت خارج شده و در فضای باز و روی چـمن ها رواج گرفته است و این تحول در سال ۱۸۸۰میلادی اتفاق افتاده است و شاید بتوان گفت که درسال ۱۸۷۷نیز بازی یک نفرمردان انجام گرفت . به هر صورت به قول آقای مونتاگر تاریخ دقیق پیدایش این ورزش باید به عنوان یک سؤال مبهم و غیر مجاز تلقی شود و طبق تحقیقات و اظهار وی بازی تنیس روی میز اوایل بیشتـر به عنوان سرگرمی یا تفریح روزمره بود و با گذشت زمان کاملاً از شکل سرگرمی بیرون آمده و به عنوان یک بازی قهرمانی تثبیت شده است . عده ای از کارشناسان معتـقــدند این بازی ابتدا در قرن نوزدهم در انگلستان متداول شده و مردم انگلیس در خانه ها به این بازی می پرداختند و بعد از مدتی توسط مردم و افسـران انگلیسی به سایر نقاط جهان انتقال یافته است .

این ورزش قبل از پینک پنـگ ، نام هایی از قبیل گوسیما [۱]  پیم پام [۲]  و ایف وف و تنیس داخل سالن داشته است . فدراسیون تنیس روی میز در زانویه سال ۱۹۲۶ به کوشش دکتر جورج لمان تأسیس شد . تنیس روی میز در ایران از سال ۱۳۱۷ در جنوب و در شهر های آبادان ، مشهد ، مسجد سـلیـمان ، آغا جاری که محل اجتماع افسر انگلیسی بود رواج گرفت . در سال ۱۳۲۵ فدراسیون تنیـس روی میـز تشکیل گردید.
 
             
تاریخچه تنیس روی میـز در ایران
     
تنیس روی میز در ایران از سال ۱۳۱۷ در جنوب و در شهرهای آبادان ، مسجد سلیمان و آغاجاری و دیگر شهرهای جنوبی که محل اجتماع خارجیان و افسران انگلیسی بود رواج گرفت و کم کم توسعه یافت در آن سال ها افسران انگلیسی در مناطق نفت خیز ساکن بودند و وسایلی را از کشورشان برای تفریح و سررمی به ایران آورده و به بازی می پرداختند . این امر در زیر زمین ها و کلوپ های خصوصی رایج شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۳۲۴ مسابقاتی بین کلوپ های خصوصی و دسته های آزاد در همان شهرهای جنوبی و با حضور خارجیان مقیم ایران و ایرانیان علاقه مند برگزار گردید. در سال ۱۳۲۵ از آنجا که این ورزش به طور جدی مورد توجه قرار گرفت. فدراسیـون تنیس روی میز و تنیـی توأم به ریاست آقاخان بختیار تشکیل شد و کار خود را با برگزاری مسابقات مختلف بین باشگاه ها و دسته های آزاد آغاز و دنبال کرد پس از وی تصدی فـدراسیـون به محور حاجبی واگذار شد و در زمان ایشان تنیس روی میـز پیش رفت سریع یافت و رشد و شکوفایی خاص در تنیس روی میز ایجاد شد . در سال ۱۳۳۶ (۱۹۴۷) این فدراسیون به عضویت فدراسیون بین الملل تنیس روی میز در آمد .
     
در سال ۱۳۳۹ ( ۱۹۵۱) پس از اینکه این ورزش در بین مردم و در سطح کشور تا حدودی جای خود را باز کرد برای اولین بار با ۳ بازیکن در مسابقات جهانی در وین پایتخت اتریش شرکـت کرد  و مقام شانزدهم را به دست آوردند .سال ۱۳۳۷ ایزان در اوح قدت تا این سال بود و در بازی های آسیایی توکیو (۱۹۵۸) شرکت کـرد و پس از ویتنام و ژاپن کسب مقام سوم آسیا را به دست آوردند .
    
– اوج افتخار تنیس روی میز ایران در مسابقات جهانی سال ۱۹۶۳( ۱۳۴۲) در پراگ چکسلواکی به دست آمد که بازیکنان ایران با درخشش بسیار در بین ۴۵ کشور شرکت کننده عنوان نهم جهانرا از آن خود کردند .
    
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ ابتدا به مدت چند ماه مرحوم کریم شهسوار به عنوان سرپرست موقت فدراسیون منصوب شد پس از مدتی هم به صورت شورایی اداره شد و رد اواخر سال ۱۳۵۸ به عهده آقای امیر میر صادقی و در سال ۱۳۵۹ مرحوم محمد رضا لواسانی به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شدند و در اواخر سال ۱۳۵۹ مسئولیت اداره فدراسیون به مرحوم علی اکبر آرمند محول شد و رد اواسط سال ۱۳۶۲ این مسئولیت به عهده آقای احمد صفوی نژاد بود و در سال ۱۳۶۴ مجدداً به مرحوم دکتر علی اکبر آرمند محول و تا تیر ماه ۱۳۶۵ ادامه داشت و از تیر ماه ۱۳۶۹ مسئولیت فدراسیون به مرحوم مهندس محمد مجد آرا یکی از نمایندگان مجلس واگذار گردید .
 
منبع: اسپورت ویدئو


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (مبدا ورزش تنیس)