پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


سلام. دوسال پیش ملکی را با سند عادی خریداری نمودم و مبلغی که ودیعه مستاجران این ملک بوده بعنوان بخشی از ثمن معامله به عهده من گذاشته شد. سند رسمی هنوز انتقال نیافته است. سوال این است که آیا فروشنده قبلی نسبت به اجاره ملک فوق حقی را دارد و اگر چنین نیست میتوان از او شکایت کرد. چون در این دو سال ایشان اقدام به اجاره آن نموده است.

1 پاسخ 1

سلام دوست عزیز
با به عهده گرفتن ودیعه مستاجران معامله کامل شده و شما صاحب بلامنازع ملک‌اید زیرا قرارداد نوشته شده و شاهدین امضاء نموده‌اند. سند رسمی موضوعی تشریفاتی و وجهه رسمی دارد.
اما باید دید در قولنامه این امتیازاجاره بها را تا زمان سند زدن واگذار ننموده‌اید؟ که معمولا چنین چیزی نیست و سوالات اینچنین که نگاهی به قولنامه را لازم می‌نماید. اما بصورت عادی شما می‌توانید با تعیین خسارت ادعای میزان  خسران علیه مالک قبل نمائید.
که معمولا در دادگاهها به بیراهه می‌رود بهترین راه یک شکایت کیفری با عنوان کلاه برداری و خیانت در امانت از فروشنده است که بدون تعیین وقت رسیدگی درازمدت، به شکایت شما رسیدگی می‌شود.
اما برای مصالحه و کوچک نمودن عواقب و حواشی ماجرای دادگاه و کلانتری بهتر است اگر در بنگاه قولنامه نوشته‌اید فقط در برای یک یا دوبار از بنگاه‌دار برای اصلاح امور درخواست مساعدت نمائید.
من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده