پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

با سلام
من به خواستگاری دختری رفتم و در شب خواستگاری از پدر دختر خواستم به مدت 1 تا 2 ماه اجازه بدهند تا من با دخترشون محرم بشم ( ازدواج موقت ) ایشون با این کار مخالفت کردن ولی گفتن ایرادی نداره برای آشنایی بیشتر برای یک ماه و حتی دو ماه هر روز و هر شب به خانشان بروم و معاشرت داشته باشم ولی با این حال برای جلوگیری از آلوده شدن به گناه تو این مدت من از دختر خانم تقاضای ازداواج موقت البته مشروط به نداشتن دخول کردم و ایشون قبول کردن - در نهایت بدون اذن پدر ما به هم محرم شدیم
حالا در این جا من دو تا سوال دارم
اول این که این ازدواج اشکال شرعی نداشته ؟
دوم اینکه در قبل از مدت توافقی قصد ازدواج دائم داریم و چه طور باید ازدواج موقت رو باطل کرد - اصلا لازم هست ازدواج موقت باطل بشه یا این که با ازدواج دائم خود به خود ازدواج موقت باطل می شود ؟
لطفا زودتر جواب بدین چون 2 روز دیگه عقدکنونم هستش
با تشکر

7 پاسخ 7

به نام خدا

خیالت راحت باشه برادر صیغتون اصلا مجاز نیست و اصلا به هم محرم نشدید.
دختر باکره فقط اذن پدر.
سلام،باقیمانده مدت را بنابراحتیاط (واجب) هبه کنید(به خانمتون ببخشید). بعد عقد دادئم بخونید.(البته آنچه گفته شد نظر آیت الله مکارم شیرازی می باشد)
در ازدواج موقت دختر باکره، اذن پدر شرط است و بدون اذن پدر عقد باطل است. البته اگر دختر عاقل و رشیده باشد یعنی بد و خوب خود را تشخیص دهد بنابه نظر برخی مراجع اذن پدر شرط نیست.
برای تبدیل ازدواج موقت به ازدواج دائم اگر هنوز مدت به پایان نرسیده است، مرد باید مدت باقیمانده را به زن ببخشد. البته برخی مراجع هم معتقد به جاری شدن صیغه طلاق هستند.
با سلام خدمت دوست عزیز

در این باب می توانید از آیت الله سید صادق روحانی تقلید کنید
سایتش و فتوای ایشون هم موجوده
یاعلی
من مثالی میزنم به طور مثال اگر زن وشوهری (که مانند شما میشه)چندین سال پیش و بدون اجازه پدر دختر باهم صیغه شده باشند خوب صد در صد عمل گناهی انجام دادن ولی اگه الان فهمیده باشن وبشدن پشیمون باش یک را هست واونم اینه که برن و به پدر دختر راستشو بگن یعنی بگن که قبلا باهم ازدواج موقت داشتن )ولی موضوع شما فرق می کنه شما هنوز عقد هم نکردید و می تونید بریدوبه پدر دختر بگیددرسته که ممکنه ناراحت بشن اما این رو هم در نظر داشته باشید که اینطوری خیال خود شما هم راخت تره
تعجب می کنم که چرا کسانی که اطلاع درست ندارند پاسخ غلط خودشان را عرضه می کنند! ازدواج موقت شما به فتوای اکثر مراجع باطل است ولی باز هم برای احتیاط باقیمانده مدت را به دختر ببخشید (این بخشیدن فقط در نیته و نیازی به گفتن یا انجام کاری نداره) ضمناً اجازه کنونی پدر هیچ نقشی ندارد و ازدواج موقت را صحیح نمی کند. اجازه باید قبل از عقد باشد.
دختر تحت تکلف پدر فقط با اذن پدر به نکاح در میاد جه دائم چه موقت. اساسا ازدواج موقتتون شرعی نیست و ابطال اون موضوعیت نداره


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (خواستگاری) (پرسش و پاسخ خواستگاری) (www.porseshkadeh.com)