پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


با عرض سلام.

در مراسم مولودی امام زمان علیه السلام، سخنران اینطور میگفت : هر مومنی باید دعا برای امام زمان را مقدم بدارد و از خدا برای ایشان دعا کند و سپس از خود ایشان برای خود درخواست کند و با اینکه عده کثیری در مراسم بودند ، همه را تشویق به رو به قبله نمودن و دعا برای امام زمان علیه السلام کرد و سپس با همان حالتی که به درگاه خداوند دعا میکنیم و خواسته هایمان را میخواهیم ( دست بسوی آسمان به حالت دعا) از امام علیه السلام برای خواسته های دنیایی و آخرتی درخواست کرد .

چنین بنظر میرسید که ایشان ادعا دارند بگویند امام زمان از طرف خداوند این اجازه را دارند که حوایج را برآورده سازند اما هیچ اشاره ای به این موضوع که : خداوندا از تو میخواهیم به خاطر وجود مقدس آقایمان این حوایج را برآورده فرما و از این قبیل نکردند .

سوال :

1- با اینکه میدانیم وجود مبارک امام زمان سبب خیر و برکت برای انسانهاست آیا میتوان آنچه که مخصوص درخواست از خداست را از ایشان طلب کرد ؟آیا همان ادبی را که در نیایش با خداوند داریم را میتوانیم با امام زمان داشته باشیم ؟ آیا این شرک نیست ؟

2-آیا این غالی گری محسوب نمی گردد؟

1 پاسخ 1

بسم الله الرحمن الرحیم
یا صاحب الزمان (ع)ادرکنی 
در روایت از ائمه معصومین علیهم السلام وارد شده که وقتی حضرت آدم علیه السلام  را خدایتعالی از بهشت بیرون کرد ...حضرت جبرئیل بایشان گفت خدا را به حق  پنج تن علیهم السلام قسم بده که نجاتت بدهد.
البته احادیثی از این دست بسیار داریم که ائمه معصومین علیهم السلام و بخصوص الآن وجود مبارک امام زمان علیه السلام واسطه فیض خدا بر بندگان هستند.یکی از علمای ربّانی میفرمودند :اگر حاجتی دارید هر شب بعد از لااقلّ چهل صلوات برای سلامتی امام زمان علیه السلام  ...خدا را به امام زمان(ع) قسم بدهید و امام زمان را به خدا قسم بدهید که  از خدا بخواهد حاجت شما را برآورده کند.چون چهارده معصوم علیهم السلام  :
 اولاًعزیزترین اشخاص نزد خدا هستند و ثانیاً واسطه فیض خدای تعالی هستند و اگر از ایشان میخواهیم یعنی از واسطه خدا میخواهیم و اینرا هم بدانیم که ایشان هیچ کاری بدون اجازه خدا انجام نمیدهند.و این شناخت خداست که بندگان عزیزش را بشناسیم ، واسطه خدا و بندگان را که امام زمان علیه السلام هستند بشناسیم و خواسته خود را از ایشان بخواهیم چون انشاءالله خدایتعای بواسطه ی این معرفت ما نسبت به ولی خدا و توجه به ولی خودش ما را مورد عنایت قرار دهد.انشاءالله
التماس دعا


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده