پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


لطفا در مورد زمان بعد از شهادت امام زمان(عج) توضیح دهید و نیز کتاب هایی (منابعی) برای مطالعه بیشتر معرفی فرمایید.

1 پاسخ 1

راجع به شهادت حضرت مهدى(عج) و کیفیت آن، مدرک معتبرى وجود ندارد. در برخى از کتاب‏هاى اهل سنت نقلى آمده است که زنى ریش‏دار به نام سعیده، با انداختن هاونى از روى بلندى بر سر آن حضرت، ایشان را به شهادت خواهد رساند. این مسأله که آیا بعد از شهادت امام زمان کسى حکومت خواهد کرد یا خیر و در صورت اول، چه کسانى حکومت خواهند کرد، محل بحث و اختلاف آراء است و این ناشى از اختلاف مضمون روایات است. در مورد حکومت بعد از حضرت دو نظر عمده وجود دارد: 1. بعد از شهادت امام زمان، ائمه معصومین، یکى پس از دیگرى به دنیا رجعت خواهند کرد و حکومت مى‏کنند، (امام مهدى از ولادت تا ظهور، سید کاظم قزوینى، ترجمه فریدونى، ص 672). 2. بعد از شهادت امام زمان، و تأسیس حکومت عدل و رشد فکرى و دینى مردم و ایجاد مدینه‏ى فاضله، انسانهاى صالح که تربیت یافته‏ى مکتب امام زمانند، یکى پس از دیگرى این حکومت را اداره مى‏کنند تا روز قیامت، (تاریخ ما بعد الظهور، محمد صدر، ص 653 ـ 639). براى اطلاع تخصصى و عمیق مراجعه کنید به کتاب: تاریخ ما بعد الظهور، محمد صدر، ص 627.
برای توضیح بیشتر از روایات استمداد می گیریم:
در ابتدا به این نکته اشاره می کنیم که رجعت همگانی نیست بلکه اختصاص به مؤمنان خاص و کافران ستمگر دارد، امام صادق(ع) می فرماید: « رجعت امری همگانی نیست، بلکه اختصاصی است و تنها کسانی رجعت می کنند که ایمان خالص و یا شرکت خالص داشته باشند.»(البرهان، سیدهاشم بحرانی، ج2، ص408) با توجه به نکته به افرادی که حکومت می کنند بعد از امام زمان اشاره می کنیم:
1. پیامبر اکرم(ص) و علی(ع)
امام صادق(ع) فرمود: « خداوند پیامبری را از آدم تا سایر انبیاء مبعوث نکرد، جز آنکه به دنیا بازگشته و رسول خدا و امیرالمؤمنین(ع) را یاری خواهند کرد.»(بحارالانوار، محمدباقر مجلسی، ص62)
2. امام حسین(ع)
امام صادق(ع) فرمود: « اولین شخصی که به دنیا رجعت خواهد کرد، امام حسین(ع) است. ایشان آن قدر در زمین زندگی خواهد نمود تا آنکه از فرط پیری دو ابروی او بر چشمانش بیفتد.»(همان، ج53، ص63)
3. تمام امامان
امام سجاد(ع) می فرماید: «پیامبر و امیرالمؤمنین(ع) و امامان(ع) به سوی شما بازمی گردند.»(همان، ص56)
مجموع این روایات و غیر آن، نشان می دهد که پیامبراکرم(ص)، امیرمؤمنان(ع)، امام حسین(ع) و تمام امامان برمی گردند و حکومت می کنند و این حکومت ظاهرا بعد از حکومت امام زمان(عج) حکومت می کنند،‌ اما چند سال حکومت می کنند و چگونه برای ما روشن نیست.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده