پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


ما دو دسته دانشمند داریم (البته از دید من):
1- اونایی که در یک حوزه خاص علمی مهارت دارن، مثل نیوتون در فیزیک یا گالیله در نجوم یا ابن سینا و ... .
2- اونایی که حوزه تخصص اونا در خیلی از علوم وجود داره، مثل خیلی از دانشمندای ایرانی مثل ابوریحان که در ریاضیات و نجوم و ... زبانزد بود.
اما سؤال اینجاست دانشمندای گروه اول حتما می بایست از علوم پایه چیزی بدانند تا منشأ آنها در تخصص خودشان بشود، مقدار آگاهی اونا از علوم پایه چقدر بود؟ مثلا در حد کارشناسی دانشگاه های الان ما بود یا خیلی فراتر می دونستند؟

1 پاسخ 1

ظاهرا سؤال شما در مورد گروه دوم است.
آنچه مسلم است این است که علم به طور فزاینده ای در حال گسترش و پیشرفت است به خصوص در زمینه علوم تجربی این مسئله بیشتر نمود دارد. بنابراین آنچه در پاسخ به سوال شما می توان گفت این است که دانشمندان هر زمان نسبت به حجم علم زمان خود اطلاعات داشته اند نه نسبت به علمی که امروز مطرح است یعنی امکان دارد یک نفر دانشجوی کارشناسی رشته علوم پایه اطلاعات علمی اش در مورد رشته خاص خودش بسیار بیشتر از اطلاعات فلان دانشمند در 4 قرن پیش باشد. ولی صرف اطلاعات فرد را دانشمند نمی کند. آنچه یک دانشمند را به عنوان دانشمند زبانزد عام و خاص می کند استخراج نکات جدید و قابل تأمل در رشته خویش است که قبل از او هیچ کس به چنین نکته ای پی نبرده است و در واقع نوع آوری در علوم است که یک فرد را به عنوان دانشمند مشهور می کند هر چند اطلاعات علمی او در مجموع کمتر از افراد مثل من و شما در این زمانه باشد. به عنوان مثال همه افراد انیشتین را با فرضیه معروفش در مورد نسبیت می شناسند و نیوتن را با جاذبه زمین. مطلب دیگر اینکه آنچه تحت عنوان جنبش نرم افزاری توسط مقام معظم رهبری مطرح گردیده اشاره به همین موضوع است که جوانان ما فقط به فکر یادگیری از کتابها و انتقال ظاهری آنها از نسلی به نسل دیگر نباشند بلکه به دنبال کشف مسائل جدید و مبانی نو با توجه به اصول گذشته باشند و در واقع در یادگیریهای خود تحول آفرین باشند. اینکه ایشان می فرمایند باید روزی برسد که ما پرچمدار علوم در دنیا شویم اشاره به همین مطلب است یعنی تولید علم.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده