پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چرا در قرآن زکات همردیف با نماز ذکر شده در حالی که اکثر مردم نه طلا و نه نقره زیادی و نه گاو و ... دارند که زکات بدهند؟ در حالیکه اکثر مردم می توانن خمس بدهند اما در قرآن زکات همردیف نماز است نه خمس؟

1 پاسخ 1

از آنجا که اسلام یک آئین جامع است که تمام نیاز مندیهای مادی ومعنوی در آن پیش بینی شده,وزکات نقش مهمی در تامین نیازهای مردم دارد ویکی از منابع مهم در آمد بیت المال است ,لذا در ردیف مهمترین عبادات قرارگرفته است,با توجه به موارد مصرف آن که همه عرصه ها را شامل می شود وعموم مردم از آن بهره مند می شوند ,برخلاف خمس که عرصه محدودی دارد.
به عقیده برخی مفسران مراد از زکات که در قرآن بیشتر با صلاه آمده تنها زکات واجب که به 9 چیز تعلق می گیرد نیست بلکه مراد مطلق انفاق در راه خداست اعم از واجب و مستحب . شاهد این سخن این است که بعد از ذکر صلات مطلق انفاق را پیشنهاد می کند مثل : و یقیمون الصلوه و مما رزقناهم ینفقون ( بقره: 3 ) و: والمقیمی الصلوه و ما رزقناهم ینفقون ( حج : 35 ) و مثل آیات دیگر که مطلق انفاق فی سبیل الله را تذکر می دهند ، مانند : مثل الذین ینفقون اموالهم فی سبیل الله ( بقره :261 ) و مثل آیاتی که می گوید در مال مردم برای محرومان حقی است : و فی اموالهم حق للسائل و المحروم ( ذاریات : 19). علامه طباطبائی در ذیل آیه 4 سوره مومنون : ( والذین هم للزکاه فاعلون ) می فرماید : شاید مراد از زکات معنای مصدری آن یعنی پاک کردن و تطهیر مال با انفاق باشد نه مقدار معین از مال ( یعنی زکات شرعی واجب ) زیرا که این سوره ( مومنون ) مکی است و تشریع زکات متعارف و واجب در مدینه بوده است .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده