پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من یک دختر فارغ التحصیل هستم در زمان دانشجویی فعال فرهنگی بودم و با افراد زیادی سر و کار داشتم از جمله دانشجویان پسر که عمدتا مجرد هم بودند ولی من همیشه از حاشیه فرار کرده و اصلا به مسائل جانبی کاری نداشتم و فقط به خاطر وظیفه و علاقه و عشقی که به کار فرهنگی داشتم فعالیت می کردم اما هیچ گاه از حاشیه به دور نبودم یعنی به اجبار به حاشیه کشیده می شدم به هر حال دانشگاه تمام شد و هر چه بود گذشت! هم اکنون هم که مشغول به کار هستم با جنس مخالف همکارم من از ابتدا چون مسائل دانشگاه را دیده بودم حواسم بود که سوتی ندهم و توجه کسی را به خودم جلب نکنم اما بعد از گذشت حدودا ده روز از سر کار رفتنم مادر یکی از همکاران به منزل ما زنگ زد و از طرف پسرش از من خواستگاری کرد! من به طریقی آن آقا را متوجه کردم که فعلا قصد ازدواج ندارم (دلیلش هم برای خودم روشن بود) اما رفتار این آقا با من عوض شد و محیط به دور از حاشیه محیط کار من درگیر حاشیه شد. نمی دانم چه کنم چرا جامعه چنین است من از این همه حساسیت بدم می آید الان در محیط کار احساس خستگی کرده و همیشه نگاه سنگین این شخص را روی خودم احساس می کنم فعلا هم نمی توانم به کار نروم و این آقا هم مدیر شرکت است و من مجبورم با ایشان برخورد داشته باشم لطفا مرا راهنمایی کنید که چه رفتاری باید داشته باشم و طرزفکر من باید چگونه باشد؟

1 پاسخ 1

. مسأله حضور و عدم حضور زن در اجتماع و چگونگی آن، یکی از مسائل بسیار حساس و ظریف است که کم دقتی درباره آن، پیامدهای نامطلوبی را به دنبال دارد. به قول استاد شهید مطهری: «صراط مستقیم باریک است، کمی از این طرف برویم، پرت می شویم، کمی از آن طرف برویم هم پرت می شویم، اگر به نام عفت، عصمت و پاکی، زن را بکشانیم به گوشه صندوق خانه ها، ناصواب است همان طور که متاسفانه امروز به بهانه و تحت عنوان دخالت خانم ها در اجتماعات و فعالیت ها حریم را می شکنند و این کار نیز نادرست تر است.»V}(باقری، مجید، 110 سؤال از استاد مطهری، سازمان بسیج دانشجویی، ص 86) با این مقدمه ,اهتمام شما به مسائل شرعی و رعایت آنها امر بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است و باعث می شود چه اینکه در گذشته نیز چنین بوده از آفات های احتمالی مصون بمانید
به هر حال با توجه به اینکه شما در فعالیت های دانشجویی دانشگاه بوده اید و تجربیات ارزنده ای در مواجهه با چنین صحنه ها دارید ولی گاهی استرس ها وتکرار صحنه های آزار دهنده باعث می شود که فرد نتواند انسجام ذهنی داشته و درنتیجه از تجربیات خود استفاده کند بنابراین اولین توصیه ما این است که با کمال آرامش بنشینید وابعاد این موضوع را برای خود تجزیه و تحلیل کنید مطمئن باشید که هر چند صورت این مسئله جدید می نماید ولی نسب به محتوای آن خالی الذهن نیسید.
با وجود این , چند راهکار خدمت شما ارائه می شود باشد که مفید واقع شود.
الف). هر چند که اشاره کرده اید که فعلا قصد ازدواج ندارید ولی با اینحال نسبت به این پیشنهاد تامل بیشتری داشته باشید .معیارهای خود را دوباره بازبینی کنید و خصوصیات وی را با آن معیارها تطبیق دهید اگر شرایط و معیارهای شما با ایشان مطابقت داشت در مورد زمان ازدواج می توانید با ایشان به توافق برسید .
ب) در صورتی که به هر دلیل جواب شما به خواستگاری ایشان منفی است و علی رغم نکاتی که گفتید می خواهید به کار خود ادامه دهید به اعتقاد ما این حضور باتوجه به شرائط زیر اشکال ندارد: 1- حجاب کامل را رعایت بکند و بیشتر از ضرورت با اوصحبت نکند و ارتباط نداشته باشید. 2- نگاه خود را کنترل کنید و هنگام مواجه با صحبت به او نگاه نکنید. و نگاه خود را به پایین بیندازید.همچنانکه می دانید, قرار گرفتن زن و مرد نامحرم در محل خلوتى که کس دیگرى نمى‏تواند وارد آن جا شود، حرام است و باید زود خارج شوند و نماز خواندن هم در چنین مکانى اشکال دارد و کار کردن یک زن در میان مردان اجنبى شایسته زن مسلمان نیست. 3. از هر گونه آرایش تحریک کننده اجتناب کنید. 4. از پوشیدن لباسهای تنگ و تحریک کننده اجتناب کنید. 5. در برخورد با او یا هر نامحرم دیگری حالت تکبر داشته باشید و از خندیدن در مقابل او جدا پرهیز کند. 6. از نامحرم بترسد و هیچگاه اطمینان نکند و فکر نکند که او همکار و انسان قابل اعتمادی است , زیرا شیطان در کمین است و هواهای نفسانی نیز در همه وجود دارد بنابراین زمینه آلوده شدن فراهم است بنابراین همواره باید مراقب بود. 7. در مقابل او و یا هر نامحرمی بخیل باشید به این معنا که در صحبت کردن, در برخوردهای کاری به گونه ای باشد که هیچگونه را به سوء استفاده نامحرم ندهید. امام معصوم فرمود سه ویژگی برای مردها مناسب نیست در حالیکه برای زنها خوب است (ترسیدن, بخیل بودن و متکبر بودن) همه این ویژگیها در ارتباط با نامحرم است نه در مقابل شوهر یا محارم و خویشاوندان. 8. در نهایت باز توصیه می کنیم اگر واقعا نیازی به کار در خارج از خانه یا در بین افراد نامحرم ندارد از چنین کاری چشم پوشی کند و در صورت نیاز حتی الامکان شغلی را انتخاب کند که با جنس مخالف و نامحرم برخورد نداشته باشد یا حداقل برخورد را داشته باشد و در هر حال اگر کار او با افراد نامحرم ارتباط دارد نکات فوق را صددرصد مراعات کند.9. در صورت داشتن خواستگار مناسب بی جهت امروز و فردا نکنید
در پایان توصیه می شود چنانچه به مشکل خاصی برخورد کردید آنرا با مشاورین این مرکز درمیان بگذارید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(خواستگار) (دختر)