پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چه جاهایی میشه اسراف کاری کرد؟ در کل اسراف و افراط و تفریط رو با مثال توضیح بدین.

1 پاسخ 1

افراط و تفریط، نوعا در مقوله‏هاى اخلاقى کاربرد دارد و تعبیر اخلاقى آن «اعتدال» است. البته اعتدال، در همه مقوله‏هاى اخلاقى نیز کاربرد ندارد؛ ولى در موارد بسیارى با موازین سازگارى دارد؛ مثلاً:
در بین تهور و ترس، «شجاعت» راه اعتدال است.
در بین بخل و تبذیر، «اقتضاد» راه اعتدال است.
خلاصه آن که اعتدال در بسیارى از امور مطلوب است، ولى قاعده‏اى کلى نیست و در هر مورد نیازمند کاوش ویژهاست.J}براى جلوگیرى از افراط و تفریط بیش از هر چیز آگاهى و دانش دینى لازم است. زیرا افراط و تفریط نتیجه جهل ونادانى است. بنابراین هر قدر بتوانید مطالعات دینى خود را افزون سازید از گزند افراط و تفریط مصون‏تر خواهیدبود.{J
نهى در«لاتسرفوا» مطلق است بنابراین موارد ذیل را شامل مى‏شود:
الف) دور ریختن غذا و استفاده صحیح نکردن از آن؛
ب ) پرخورى و بیش از حد نیاز خوردن؛
ج ) اسراف در خوردن از الوان مختلف خوردنى‏ها و آشامیدنى‏ها؛ یعنى، هر چه را انسان هوس کرد بلا درنگ سراغ آن برود. از نبى اکرم(ص) نقل شده که مى‏فرماید: H}انّ من الاسراف ان تأکل کل ما اشتهیت{H؛M} از موارد اسراف این استکه هر چیزى را هوس کردى بخورى{M».
د ) اسراف در کیفیت؛ بدین معنى که وقتى غذاى مورد نیاز بدن با هزینه کمترى تأمین مى‏شود به قدرى کیفیتش رابالا ببرند که چندین برابر هزینه پیدا کند؛ قهرا این هم اسراف خواهد بود. آیا سفره‏هاى رنگینى که اعیان و اشراف برپامیکنند با آن هزینه‏هاى سرسام‏آور اسراف نیست؟ بنابراین نفس پرخورى به ویژه اگر براى سلامت انسان مضر باشدنیز مشمول آیه بوده و اسراف به شمار مى‏رود.{ولی اگر غذای گرانی برای انسان مفید بود اسراف نیست.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()