پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


اگر گرفتن روزه های قضا موجب ناراحتی والدین شود لازم است تا نهایت وقت به تأخیر بیندازیم؟ یا در وسعت وقت هم گرفتن روزه قضا خلاف میل والدین ایرادی ندارد؟ لطفا کامل راهنمایی بفرمایید. چون در سؤالات به همین جمله که اطاعت از والدین واجب نیست اما ایذاء آنها حرام است اکتفا می شود و برای من مفهوم نیست.

1 پاسخ 1

در مورد این موضوع، مشاوره و اختلاف رفتارى با والدین توجه شما را به توصیه‏هاى زیر جلب مى‏کنیم امیدواریم با رعایت آنها خیر دنیا و آخرت را براى خود تأمین کنید. الف) هرگاه رفتارى خلاف انتظار را مشاهده نمودید و در صدد اصلاح و یا تغییر و یا تعدیل آن برآمدید از شیوه‏اى مناسب بهره بگیرید همواره از عکس العملهاى خشونت‏آمیز اجتناب کنید و درصدد اعمال نیروى قهر و غلبه بر نیآیید بى‏تردید اعمال فشار و قهر مقبول نبوده و باعث بروز اختلاف و کشمکش مى‏گردد و لجاجت را در پى خواهد داشت. سعى کنید در تغییر رفتارهاى غیرمقبول از روش برخورد مستقیم استفاده نکنید و بیشتر از شیوه غیرمستقیم استفاده کنید.
ب) در هیچ حالى حریم نهادن به حرمت پدر و مادر را فراموش نکنید و همیشه به آنها احترام بگذارید حتى اگر در صدد تغییر رفتار آنها هستید به آنها بى‏احترامى نکنید و به شدت مواظب برخورد خود باشید که مبادا خاطر آنها از شما رنجیده شود که رنجش خاطر والدین با محرومیت از سعادت مساوى است و ثمره و پیامد بى‏تردید بى‏احترامى به والدین همان محرومیت از خیر دنیا و آخرت است با شیوه خیرخواهانه به اصلاح رفتار غیر مقبول آنها روى آورید تا دعاى خیر آنها همیشه همراه شما باشد.
ج ) در گفتگویى دوستانه و صمیمى و با کمال خضوع از پدر و مادر گرامیتان بپرسید که علت و دلیل اینگونه حساسیت‏ها و به قول شما انتقادها نسبت به اعمال عبادى شما چیست؟ چه بسا ممکن است شما را قانع کنند ولى اگر حساسیت وانتقادهایشان ناشى از تفاوت بینش و سطح آگاهى شما در آنهاست، حتى‏المقدور باید به طور غیرمستقیم ارزش و اهمیت کارهاى خود را براى آنها توضیح دهید و با بیان منطقى و مستدل و در عین حال با کمال ادب و احترام، والدین‏تان را نسبت به خود و رفتارتان
خوش‏بین کرده و موافقتشان را جلب کنید. مطمئنا در چنین گفتگوهایى که به دور از هرگونه لجاجت و اصرارورزى و مبتنى بر منطق و استدلال باشد و در یک فضاى عاطفى و با احترام و ادب انجام گیرد، به
نزدیک‏تر شدن همدیگر کمک زیادى مى‏کند.
د ) لازم به ذکر است براى جلب نظر والدینتان باید بیشتر از گذشته به آنها احترام بگذارید و در کمک کردن به آنها در منزل و برآورده کردن نیازمندى‏هاى آنها در حد توان خود از هیچ کوششى دریغ نورزید.
ه ) همان طور که خودتان نیز یادآور شده‏اید، انجام کارهاى عبادى و دیگر فعالیت‏ها، در صورتى که باعث رنجش پدر و مادر شود، مقبول خداوند نیست و ارزش جلب نظر آنها از ارزش انجام برخى عبادت‏هاى مستحبى بیشتر است. بنابراین نگران این موضوع نباشید و با راه‏کارهاى ارائه شده سعى کنید به یک توافق مطلوب بین خود و والدینتان دست یابید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (تردید در تعداد روزه های قضا)