پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


می خواستم بدان که اگر فردی که متولد 16 دی ماه سال 1365 شمسی است اگر در تاریخ 16 شهریور سال 1386 شمسی متوجه شود که تمام اعمال شرعی که بر او واجب بوده است (مثل نماز و روزه) باطل بوده و باید قضای آنها را بجا آورد بایستی چند روز روزه بگیرد و چند روز نماز بخواند؟ تکلیف اعمال واجب دیگر مانند نماز آیات و ... که مقدار دقیق آنها مشخص فراموش شده و مشخص نیست چه می شود؟ لطفا هر چه سریع تر مرا راهنمایی کنید و اگر موردی را لازم به تذکر می دانید که لازم است من بدانم حتما حتما متذکر شوید. مرجع تقلید من نیز آیت الله خامنه ای هستند.

1 پاسخ 1


سن تکلیف شرعی برای پسران تمام شدن 15 سال قمری وبرای دختران تمام شدن 9 سال قمری می باشد بنا براین اگر شما بعد رسیدن به تکلیف تکا لیف شرعی خود را انجام نداده اید هر مقداری را که یقین به ترک آن دا رید باید قضا نماییدبنا براین در مورد نمازهایتان به حداقل که مورد یقین است اکتفا کنید،بر فرض که اکنون 21ساله هستید حدود 6سال نمازرا باید قضا کنید که در حدود ده هزارونهصدوپنجاه نماز می شود. در مورد قضای نماز چند نکته را مد نظر داشته باشید:
1- به فتوای مقام معظم رهبری لازم نیست نمازها را به ترتیب قضا نمایید یعنی اول نماز صبح بعد ظهر و..... وبعد روز بعد را شروع کنید اما رعایت ترتیب بهتر است چون برنامه شما منظم می شود و محاسبه آن راهتتر است
2- در مورد قضا نمودن عجله نکنید وخود را خسته نکنید که از انجام آن پشیمان شویدپس از هر نماز واجب یکی دو تا نماز قضا بخوانید
3- وقت قضا نمودن فقط به مقدار واجب از نماز اکتفا کنیدومستحبات را رها کنید
خواندن یک نماز چهار رکعتی بدون مستحبات به شرح زیر است:
رکعت اول: تکبیره الاحرام، حمد و سوره
رکعت دوم: حمد و سوره (بدون قنوت)
رکعت سوم: تسبیحات اربعه یک بار
رکعت چهارم: تسبیحات اربعه یک بار
تشهد: تشهد با دادن یک سلام (السلام علیکم و رحمه الله و برکاته)
سجده و رکوع: سه بار «سبحان الله».
در مورد روزه,شما در حدود صد وهشتاد روز روزه بدهکارید چنانچه روزه ها را عمداً و با توجه به مسئله و بدون عذر شرعی نگرفته اید و یا باطل کرده اید علاوه بر قضا برای هر روز کفاره نیز واجب است و کفاره عبارت از گرفتن 60 روز روزه برای هر روز که باید 31 روز آن پی در پی باشد و یا طعام دادن به 60 فقیر برای هر روز است؛ یا به هر فقیر یک مد طعام که 750 گرم گندم یا آرد یا برنج و مانند آن است بدهند.
ولی در صورتی که عذر شرعی داشته اید، روزه ها تنها قضا دارد و در مورد کفاره هم تنها کفاره تاخیر, یعنی برای هر روز یک مد(750 گرم) طعام واجب می شود.
قضای روزه ها را نیز به تدریج به جا آورید و اگر فعلا نمی توانید کفاره را یکجا بپردازید، می توانید به تدریج پرداخت نمایید.

راجع به نماز آیات هم اگر یقین دارید که زما نی تمام قرص خورشید یا ماه گر فته بوده وشما نماز ایات را نخو انده اید ویا زلز له ای رخ داده ونمازش را نخوانده اید با ید بخوا نید البته درمورد خسوف و کسوف باید نیت قضا اما برای زلزله باید نیت اداء نما یید


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده