پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


گاها پیام های اغوا کننده ای از طریق پست الکترونیکی و از منابع نامعلوم (عمدتا خارجی) واصل می شود مبنی بر اینکه دارنده پست الکترونیکی برنده فلان جایزه با ارزش یا فلان مقدار مبلغ شده است و ... (مثلا دوستی اظهار می داشت که مدتی قبل پیغامی از یک ظاهرا مؤسسه لاتاری خارجی دریافت کرده مبنی بر اینکه: «تبریک! شما در قرعه کشی مبلغ بسیار عظیمی پوند برنده شده اید! و لازم است برای دریافت جایزه خود با فلان آدرس مکاتبه کرده و مشخصات خود را ارسال نمایید. باز هم به شما برنده خوش شانس تبریک می گوییم.» صرف نظر از ابعاد مختلف غیرقابل اطمینان بودن این قبیل پیام ها، و با فرض صحت و راست بودن این گونه تبلیغات، موضوع از جنبه شرعی چه حکمی دارد؟ آیا می توان در اینگونه امور شرکت کرد؟ اگر فرضا چنین ادعایی نیز صحت داشته باشد و واقعا کسی مالی را بدین طریق کسب نماید، آن مال چه حکمی پیدا می کند؟

1 پاسخ 1


با توجه به این که پرسش شما دانشجوی گرامی ابهام دارد توجه به چند لازم است:
1- اگر دوست شما عضو گروهی در اینترنت شده است و به مرور زمان خبرهایی به ایمیل ایشان فرستاده می شود و در نتیجه به جهت بازکردن ایمیل ها و باز شدن آن. جایزه ای به دوستتان تعلق گرفته آن اشکال ندارد.
2- اگر بدون جهت و بدون عضو شدن چنین ایمیلی برای ایشان فرستاده شده و مبلغی پول به عنوان جایزه به او تعلق گرفته، گرفتن آن جایز نیست مگر آن که با عنوان هدیه باشد که چنین امری بعید به نظر می رسد.
3- اگر دوست شما در سایت یا گروه اینترنتی ثبت نام و عضو شده و مبلغی را بابت قرعه کشی پرداخت نموده است در این صورت هم گرفتن جایزه حرام است و یک انواع بلیط بخت آزمایی محسوب می شود.
4- اگر ایمیل فوق به طور ناخواسته و اشتباه به ایمیل دوستتان آمده، گرفتن چنین پولی نیز حرام است.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده