پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


آیا می شود از دو مرجع تقلید زنده تقلید کرد مثلا بهجت و خامنه ای؟ رساله هایشان را در کجا باید پیدا کرد زیرا من خیلی نیازمند رساله هستم ولی به هر جا می روم نمی توانم گیر بیاورم؟

1 پاسخ 1

T}همه مراجع (به جز آیت الله وحید):{T تبعیض در تقلید در صورت تساوى دو یا چند مجتهد جایز است؛ به عنوان مثال مى‏توان در مسائل نماز و روزه، از مجتهدى و در خمس از مجتهد دیگر و در ازدواج از شخص سومى تقلید کرد. اما در مسائلى که به هم مربوط است - چنانچه اخذ به فتواى آنان باعث بطلان عمل ویا مخالفت قطعى شود - تبعیض جایز نیست؛ مانند اینکه در احکام نجاست بدن و لباس، به فتواى مجتهدى و در احکام لباس نماز گزار به فتواى دیگرى عمل کند.V}آیت‏الله نورى، استفتاءات، ج 2، س 11 و ج 1، س 4؛ امام، استفتاءات، ج 1، س 8 و 9؛ آیت‏الله مکارم، استفتاءات، ج 2، س 11؛ آیت‏الله تبریزى، استفتاءات، س 42؛ آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 11 و 12؛ آیت‏الله صافى، جامع الاحکام، ج 1، س 13 و 14، آیت‏الله خامنه‏اى، اجوبه الاستفتاءات، س 18؛ آیت‏الله بهجت، وسیلهالنجاه، ج 1، م 4 و توضیح‏المسائل، م 5؛ آیت‏الله سیستانى، تعلیقات على العروه، م 13 و 33.{V
T}آیت‏الله وحید:{T تبعیض در تقلید جایز نیست و در صورت تساوى دو یا چند مجتهد، باید به فتواى کسى عمل کند که نظرش مطابق با احتیاط است. در غیر این صورت بین آن دو جمع کند (مثل اینکه یکى به شکسته شدن نماز و دیگرى به تمام فتوا داده است که بین آن دو جمع مى‏کند). اگر احتیاط ممکن نبود و یا مشقّت داشت، مى‏تواند از یکى از آنان تقلید کند.V}آیت‏الله وحید، توضیح‏المسائل، م 4.{V
T}تبصره 1.{T حکم بالا در تبعیض ابتدایى است؛ یعنى، جایگاه این اختیارى که براى مقلّد منظور شده، به پیش از عمل باز مى‏گردد و اگر بخواهد بعد از عمل، به فتواى مجتهد دیگر رفتار نماید، در این صورت حکم رجوع و عدول را پیدا مى‏کند.
T}تبصره 2.{T طبق فتواى آیت‏اللّه بهجت و آیت‏اللّه سیستانى، در صورتى تبعیض در تقلید جایز است که مجتهدان در تقوا و ورع نیز مساوى باشند.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (ایا میشود از دو مرجع تقلید) (تقلید)