پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من جوانی 24 ساله و دانشجوی دوره کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا هستم. بنده مدتی است که احساس می کنم از لحاظ روحی و جسمی نیاز به ازدواج دارم و این در حالیست که به دلیل سنگینی درس ها فرصت کار کردن را ندارم. از طرفی خدمت سربازی هم نکرده ام. با توجه به شرایط مذکور وظیفه شرعی من را بیان فرمایید.

1 پاسخ 1

با توجه به نقش بسیار سازنده ازدواج در زندگى فردى و اجتماعى، در دین مبین اسلام سفارش فراوانى در مورد ازدواج شده که همگى بر اهمیت و آثار ارزنده آن دلالت دارد و ناگفته پیداست که تعابیرى مثل: النکاح سنتى فمن رغبتى عن سنتى فلیس منی ازدواج سنت و آیین من است و هر که به سنت من پشت کند از من نیست .به طور کلى در جهت تشویق و ترغیب به این امر الهى و سنت نبوى(ص) است و هدف از آن ایجاد انگیزه و یادآورى اهمیت و ارزش آن است و با این گونه روایات درصدد گوشزد کردن آثار و خیرات عمیق آن مى‏باشند؛ چنانچه در مورد محاسبه نفس نیز داریم که: کسى که نفس خود را محاسبه نکند و پرونده اعمالش را بررسى ننماید از ما اهل بیت نمى‏باشد و واضح است که این حدیث به این معنا نیست که چنین فردى شیعه و دوستدار ما خانواده نمى‏باشد. بلکه هدف توجه دادن به اهمیت محاسبه نفس مى‏باشد. با توجه به این نکته معلوم مى‏شود در این روایات خطاب به کسانى است که با وجود داشتن حداقل امکانات و زمینه ازدواج به این سنت پیامبر(ص) اهمیتى نمى‏دهند و با این کار عملاً به سنت و شیوه و روش پیامبر(ص) بى‏اعتنایى کرده و آن را کوچک و کم‏اهمیت مى‏شمرند و این زمینه‏ساز تخلف و سرپیچى و پشت کردن به دیگر سنت‏هاى پیامبر و اولیاى الهى(ع) و انحراف از دین مبین مى‏باشد. کسانى که به خاطر ترس از فقر و ندارى و یا عدم توکل بر قدرت خداوند و یا ترس از مسؤولیت‏پذیرى زیر بار ازدواج نمى‏روند به راستی اگر بندگان خوبی چون شما در این امور به خدا توکل نکنند پس فرق بین انسان هایی که اعتقاد به خداوند دارند وآنها که گرد نفس خود می چرخند چیست؟
دوست عزیز!اگر تشخیص داده اید که ازدواج برای شما واجب است یعنی در صورت ازدواج نکردن به حرام می افتید در صورت امکان باید ازدواج نمایید و در این مورد رضایت پدر و مادر در این مورد شرط نیست و مسأله تحصیل، خدمت نظام وظیفه و شغل نباید مانع این کار باشد زیرا خداوند خودش در قرآن سوره نور آیه 32 فرموده در صورتی که ازدواج نمایید خداوند شما را از فضل و کرمش بی نیاز می کند و این چیزی است که به تجربه ثابت شده که بسیاری از افراد بعد از ازدواج هم شغل پیدا کرده اند و هم خداوند مخارج آنها را تأمین کرده است. اگر هم از جهت اقتصادی شرایط امکان پذیر نیست، می توانید فعلا با مراسم ساده ای عقد ازدواج را اجرا کنید و عروسی را به سال های بعد موکول نمایید. از دعا و توسل مأیوس نشوید و از خداوند بخواهید شما را یاری کند. بهتر است دو رکعت نماز بخوانید و بعد از نماز، آن چهارده معصوم(ع) را واسطه قرار دهید و با خدا این طور راز و نیاز کنید: «خدایا! تو از وضع من خبر داری و می دانی که من توان ازدواج ندارم و می خواهم با این کار خود را از گناه حفظ کنم، پس تو را به آبرومندان درگاهت قسم می دهم که کمکم کنی و حاجتم را برآورده گردانی زیرا تو آفریدگار منی و من غیر از تو پناهی ندارم». مطمئن باشد اگر با اخلاص به در خانه خدا بروید، مشکلتان حل خواهد شد. نکته آخر اینکه باید در انتخاب همسر بسیار حساس باشد کم نیستند دخترانی که حاضرند با حداقل امکانات ,زندگی مشترک را شروع کنند به شرطی که همسرشان از نظر ایمان وتقوا وخصوصیات اخلاقی تناسب لازم را داشته باشد. ما نیز به سهم خود دعا می کنیم با عنایات الهی هر چه زودتر با انتخاب فردی مناسب طعم خوش زندگی مشترک را بچشید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده