پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

من حدود 5/1 ساله که با پسری تلفنی رابطه دارم. تو این مدت درباره خیلی چیزها با هم صحبت کردیم. می خواستم ببینم از نظر نماز من مشکلی نداره؟ همچنین می تونیم ما یه صیغه بخونیم که رابطمون شرعی باشه؟

1 پاسخ 1

همان گونه که خود مى‏دانید و جو دوستى اقتضا مى‏کند، روح حاکم بر این دوستى ها عشق ورزیدن است، در حالى که براى تصمیم گیرى در مورد ازدواج، جز بر عقل تکیه نمودن خطا است. ابتدا باید تعقل نمود و فارغ از دوستى و محبت، مشورت و تحقیق کرد و فرد مورد نظر را برگزید و آن گاه خالصانه ترین عشق و ناب ترین دوستى ها را بدون منت به دوست برگزیده (همسر خود) تقدیم نمود.
روابط تلفنی یا گونه های دیگر آن قبل از ازدواج به دوستی و عشق می انجامد و این عشق در انتخاب همسر و تصمیم گیرى در مورد ازدواج با فرد خاص، راه عقل را سد و چشم بصیرت را کور مى‏سازد و اجازه نمى دهد تا یک تصمیم صحیح و عارى از خطا گرفت و فرد صد در صد مناسب را برگزید. این نوع انتخاب موجب دردسر و گرفتارى شده و زندگى را تلخ و آینده را تیره و تار مى‏سازد.
بدون تردید از دیدگاه تربیتى و روان شناختى و بر اساس مقررات دینى اسلام، دوستى با جنس مخالف صحیح نیست؛ چه هر ارتباطى که بین انسان ها برقرار مى‏شود، به هدف انجام مبادله اى خاص صورت مى‏پذیرد. حال سخن آن است که دوستى با جنس مخالف، چه نوع ارتباطى است؟ و چه چیزى در این دوستى و ارتباط مبادله مى‏گردد؟
در واقع ارتباط دختر و پسر ناشی از یک احساس غریزی و جنسی است که پس از بلوغ جنسی آنها شکل گرفته و اگر کنترل نشود روز به روز افزایش پیدا می کند و از شکلی به شکل دیگر تغییر می یابد و به خاطر این که انسان کمال طلب و زیاده خواه است در محدوده معینی و حداقل ها اکتفا نمی کند و با رسیدن به مرحله ای، در صدد آن است که گامی جلوتر گذارد و مراحل بعدی را نیز بپیماید ابتدا از سلام و احوال پرسی شروع می شود سپس به رد و بدل کردن جزوه های علمی و گفتگوهای علمی و اجتماعی ارتقا پیدا می کند و همینطور افزایش یافته محبت ابتدایی ایجاد شده و به عشق می انجامد و یا از سطح ارتباط مکاتبه ای به ارتباط تلفنی و سپس به ارتباط حضوری و... بیشتر و بیشتر می شود.
به دیگر سخن اینگونه مسائل در حدی توقف نمی یابد و حد و مرزهای اجتماعی و اخلاقی و شرعی را به تدریج نادیده می گیرد و با عادی شدن آن به زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی و شرعی منجر خواهد شد به همین دلیل است که برای رعایت اصول اخلاقی و شرعی از حداقل ارتباط ها باید اجتناب کرد و این هم حکم شرع و اخلاق است و هم حکم عقل و عرف.
بنابراین اگر این ارتباط صرفا از طریق تلفن هم باشد به تدریج حرکت پیش رونده ای خواهد داشت و به حداقل اکتفا نخواهد شد.
در مورد امکان عقد موقت و محرمیت گفتنی است تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد، اجازه پدر دختر است.
در این زمینه توجه شما را به طرح یک سوال و پاسخ جلب می کنیم.
آیا در ازدواج با دختر باکره, اجازه پدر یا جد پدری واجب است و اگر بدون اجازه عقد بخوانند, عقدشان باطل است.؟
T}آیات عظام امام خمینى و آیت الله سیستانى و آیت الله نوری و أیت الله تبریزى: {Tآری, باید با اجازه پدر یا جد پدرى دختر باشد و بدون اجازه او عقد باطل است.V}آیت‏الله سیستانى، منهاج الصالحین، ج 2، النکاح، م 70؛ امام، استفتاءات، ج 3، اولیاء العقد، س4 و 27؛ دفتر: آیت الله نوری. آیت الله تبریزی, استفتائات ص 1547 و 1512 و 1556.{V
T}آیات عظام خامنه‏اى، صافى, مکارم و وحید:{T بنابر احتیاط واجب، باید با اجازه او باشد و اگر بدون اجازه عقد بخوانند بنابر احتیاط واجب عقد باطل است.V}آیت‏الله خامنه‏اى، استفتاء، س 798 ؛ آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1438؛ آیت‏الله مکارم، تعلیقات على العروه، اولیاء العقد، م 2، آیت‏الله وحید، منهاج الصالحین، ج 3، م 1237؛ دفتر آیت‏الله صافى.{V
T}آیات عظام بهجت و فاضل لنکرانی: از نظر تکلیفی احتیاط واجب آن است که با اجازه پدر یا جد پدری باشد, ولی اگر بدون اجازه عقد بخوانند, عقد باطل نیست. آیت‏الله بهجت، توضیح‏المسائل، م 1891؛ آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1438.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()