پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

زمانی که قصد ازدواج برای حفظ پاکی داری ولی خانواده به هر دلیلی مثل اینکه بچه بازی نیست یا دختر مردم را با هوس های خودت می خوای بدبخت کنی چه راهکاری را برای متقاعد کردن آنان پیشنهاد می کنید؟ من 20 سال دارم.

1 پاسخ 1

ازدواج بزرگترین و مهم ترین اتفاق در زندگی هر انسان است. موفقیت یا شکست در آن، در سرنوشت هر یک از زن و مرد اثری ژرف و تعیین کننده بر جای می نهد و چه بسا اصلی‏ترین و برجسته‏ترین خطوط سیر زندگی ایشان را رقم می زند. پیوند ازدواج میثاقی ابدی است که دامنه آن می تواند تا جهان آخرت گسترده باشد، به شرطی که بر اساس دستور خدا و همراه با تفکر و دوراندیشی باشد و هر یک از زوجین در انجام وظایف خود کوتاهی نکنند.
در ازدواج علاوه بر بلوغ جسمانی، روانی و اجتماعی، تمکن و قدرت اقتصادی نیز لازم است. یعنی مردی که می خواهد ازدواج کند، باید دارای حداقل امکانات مالی و نیز شغل و درآمدی برای تشکیل خانواده باشد؛ در غیر این صورت نباید اقدام به ازدواج کند. اما اگر توان کار کردن و امکان یافتن شغل مناسبی را دارد و می تواند حداقل امکانات زندگی را، (ولو اینکه مجبور شود بعضی از مخارج غیر ضروری را نادیده بگیرد) فراهم کند، باید بر خدا توکل کند و اقدام به ازدواج کند که خداوند وعده یاری و کمک به او داده است. V}(سوره نور: آیه 32 و 33 ){V
در باره لزوم ازدواج باید بگوییم، ازدواج یک سنت اسلام است که رسول خدا(ص) فرموده است: کسی که از سنت ازدواج روی گردان باشد از (امت) من نیست. همچنین در روایتی آمده است که اگر کسی حداقل امکانات ازدواج را دارد ولی به خاطر ترس از اینکه شاید نتواند بار اقتصادی زندگی را بر دوش کشد، ازدواج نکند، بر خدا بدگمان شده و قدرت خدا را دست کم گرفته است. علاوه بر اینکه هر جوان پاک و مؤمنی چون شما اگر بخواهد در این اوضاع و احوال جامعه که بی بندوباری و تهاجم فرهنگی دشمن از هر سو جوانان پاک ما را هدف گرفته، سالم زندگی کند و آلوده به گناه نشود، هر چه زودتر باید ازدواج کند و خود را در سنگر آن قرار دهد که در روایات زیادی آمده است: هر گاه جوانی ازدواج کند نیمی از ایمانش را حفظ کرده است.
برادر گرامی؛ اگر تشخیص داده اید که ازدواج برای شما واجب است یعنی در صورت ازدواج نکردن به حرام می افتید در صورت امکان باید ازدواج نمایید و در این مورد رضایت پدر و مادر در این مورد شرط نیست و مسأله تحصیل، خدمت نظام وظیفه و شغل نباید مانع این کار باشد زیرا خداوند خودش در قرآن سوره نور آیه 32 فرموده در صورتی که ازدواج نمایید خداوند شما را از فضل و کرمش بی نیاز می کند و این چیزی است که به تجربه ثابت شده که بسیاری از افراد بعد از ازدواج هم شغل پیدا کرده اند و هم خداوند مخارج آنها را تأمین کرده است. البته سعی کنید ایمان و خلوص خود را تقویت کنید و تا آنجا که ممکن است اگرچه با کمک افراد دیگر رضایت پدر و مادر را هم جلب نمایید.
هرچند قبلا نیز تلاش کرده اید و در صدد جلب رضایت آنها بوده اید ولی باز هم با احترام کامل و تواضع و فروتنی و بیان منطقی و ذکر دلایل خود برای آنها، در جهت جلب رضایت شان تلاش کنید و خسته نشوید.
به عنوان راهکارهای عملی به نکات زیر عمل نمایید:
1- ابتدا باید دلیل مخالفت خانوادهتان را بدانیم چیست لذا با فرض هر دو حالت عرضه می داریم که اگر دلیل انها برای مخالفت یک دلیل درست و عاقلانه است پس از انها حرف شنوی داشته باشید . اما اگر دلیل والدینتان قانع کننده و درست نبود به ر اهکارهای زیر عمل نمایید.
2- در اولین گام از افراد آشنا و داردی نفوذ کلام و مورد اعتماد به عنوان واسطه کمک بگیرید تا از کانال ایشان رضایتوالدینتان فراهم گردد.
3- در این مدت خودتان با والدینتان چک و چونه نزنیدو با تمام ارادت قلبی به انها احترام بگذارید و کار را به واسطه ها واگذار نمایید تا آنها به شکلی قطعی و یا مشروط رضایت انها را بدست آورند.
4- قبل از تمام این امور از وجود شرایط همسر ایده ال در خانم موردنظر اطمینان پیدا کنید برای آگاهی از شرایط همسر خوب از کتاب جوانان و انتخاب همسر کمک بگیرید. دوستی های قبلی را رها و در صدد بررسی شرایط در ایشان برایید.
5- تا رضایت والدین فراهم نشده و قبل از ان از وجود شرایط در او اطمینان پیدا نکردید هیچ قول و قراری نداشته باشید و به هم وعده هم ندهید و حتی ارتباط را هم قطع کنید که در فضای ارتباط عاطفی نمی توان تصمیم عاقلانه گرفت.
6- اگر اختلاف شما و خانواده در مشخصات سلیقه ای بود نه اساسی سعی کنید انها را راضی نمایید و اگر در شرایط اساسی اختلاف داشتید تابع نظر انها باشید چرا که نمی توان ازدواج کرد و والدین را از خود راند.
به هر حال برای این کار شخصی چون عمو، دایی و یا هر کس که بزرگ فامیل است را واسطه کنید تا با والدینتان صحبت کنند و آنها را راضی کنند تا امکان ازدواج شما را فراهم نمایند. اگر هم از جهت اقتصادی شرایط امکان پذیر نیست، می توانید فعلا با مراسم ساده ای عقد ازدواج را اجرا کنید و عروسی را به سال های بعد موکول نمایید. لازم است واسطه فردی کاردان و دلسوز باشد که هم مشکل شما را خوب درک کند و هم بتواند خانواده تان را برای این کار قانع سازد.=============
دانشجوی گرامی انسان موجودی است که سر تا پا نیازمند است، در حالی که راه های رفع نیاز همیشه برای او میسر نیست. در این مواقع دو کار باید انجام دهد: اول این که در صدد یافتن راه مناسبی برای رفع نیازش باشد و دوم این که بکوشد احساس نیازش را به طریقی کاهش دهد یا حداقل آن را تشدید نکند. اگر بخواهد غیر از این دو را انجام دهد، دچار درد سر می شود و مشکلاتش را بیشتر می کند. نیاز به ازدواج نیز از این قانون مستثنی نیست و باید دو کار فوق برای آن انجام شود.
ما در اینجا راه کارهایی که می تواند دو هدف بالا عملی سازد اشاره می کنیم:
اول: راه کارهای ازدواج آسان:
1. باید سعی کند شرایط لازم را برای ازدواجش فراهم کند، منظور این است که اگر خانواده ها کمی توقعات را پایین بیاورند و به برگزاری مراسمی ساده برای ازدواج رضایت دهند مشکل امثال شما حل می شود. پیشنهاد ما این است که برای این کار شخصی چون عمو، دایی و یا هر کس که بزرگ فامیل است را واسطه کنید تا با والدینتان صحبت کنند و آنها را راضی کنند تا امکان ازدواج شما را فراهم نمایند. اگر هم از جهت اقتصادی شرایط امکان پذیر نیست، می توانید فعلا با مراسم ساده ای عقد ازدواج را اجرا کنید و عروسی را به سال های بعد موکول نمایید. لازم است واسطه فردی کاردان و دلسوز باشد که هم مشکل شما را خوب درک کند و هم بتواند خانواده تان را برای این کار قانع سازد.
2. از دعا و توسل مأیوس نشوید و از خداوند بخواهید شما را یاری کند. بهتر است دو رکعت نماز بخوانید و بعد از نماز، آن چهارده معصوم(ع) را واسطه قرار دهید و با خدا این طور راز و نیاز کنید: «خدایا! تو از وضع من خبر داری و می دانی که من توان ازدواج ندارم و می خواهم با این کار خود را از گناه حفظ کنم، پس تو را به آبرومندان درگاهت قسم می دهم که کمکم کنی و حاجتم را برآورده گردانی زیرا تو آفریدگار منی و من غیر از تو پناهی ندارم». مطمئن باش اگر با اخلاص به در خانه خدا بروی، مشکلت حل خواهد شد.
پس در ابتدا سعی کنید خانواده را با خود همراه سازید و در صورت عدم همکاری با ارائه اخرین تذکر با انها از طریق فامیلها اقدام نمایید. یعنی باز هم تنها نباید اقدام نمود چون خانواده دختر به شما جواب نخواهند داد لذا با کمک فامیلهای نزدیک اقدام نمایید ابتدا انها را نزد خانواده بفرستید تا نظر مساعد خانواده را جلب نمایند و برای شما وساطت نمایند
دوم: راه کارهای کاهش احساس جنسی: از آنجایی که انسان به دلایلی همیشه نمی تواند نیاز جنسی خود را از طریق حلال بر طرف کند و گاهی در فشار شدیدی قرار می گیرد که امکان گناه برای او زیاد می شود، لازم است کاری کند که این نیاز ضعیف شود تا صبر بر آن آسانتر گردد. این کارها عبارتند از:
1. از مصرف غذاهای پر کالری اجتناب کند.
2. با ورزش و تفریح سالم انرژی های خود را تخلیه کند.
3. وعده های غذا را کم کند و از پر خوری اجتناب کند.
4. سعی کند هفته ای یک یا دو روز، روزه بگیرد.
5. از دیدن عکس ها و فیلم های مبتذل و مناظر وسوسه انگیز اجتناب کند.
6. در برخورد با جنس مخالف به شدت مواظب نگاهش باشد و از برقرار کردن روابط عاطفی با آنها هر چند به بهانه درس و بحث علمی، شدیدا اجتناب کند.
7. با عبادت و نماز و طولانی کردن سجده ها و شرکت در مراسم دعا و زیارت عاشورا به تقویت جنبه معنوی و رابطه با خدا و امام زمان (عج) بپردازد.
8. همیشه در عواقب گناه تفکر کند و این که امام علی (ع) فرمود: «به یاد آورید که لذت شهوت های حرام کوتاه است ولی آثار معنوی و اخروی آن پایدار است».
بار دیگر در پایان یادآور می شویم والدین گرامی تان به شما علاقه مند هستند و دلسوزترین افراد به شما، لذا اگر اصرار کنید و با برخوردی با نشاط و با احترام و متواضعانه، موضوع را پیگیری کنید، به نتیجه خواهید رسید. و اگر چنانچه تقاضای شما مبنی بر ازدواج با فرد مورد نظر به جایی نرسید زیاد نگران نباشید و اگر آن فرد از دست برود و ازدواج کند، انشاءالله فردی بهتر از او پیدا خواهد شد.
در گام نخست باید والدین خود را راضی کنید چرا که ازدواج، پیوند 2 نفر نیست بلکه پیوند دو خانواده است و رضایت والدین و آمادگی های مختلف آنها نیز شرط است پس با صبر و تحمل امیدوار باشید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده