پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من احساس خستگی می کنم و نمی توانم خوب درس بخوانم و خوب برنامه ریزی کنم مرا راهنمایی کنید. (22 ساله و دانشجو)

1 پاسخ 1

احساس خستگی می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که از جمله آنها, یک نواختى زندگى، کار مستمر بدون تفریح و بدون تنوع در نوع فعالیت‏هاى روزمره, نداشتن هدفهای روشن وکم توجهی به معنویات است. بنابراین قبل از پرداختن به هرنوع راهکاری باید دلایل این نوع خستگی روشن شود چنانچه خود نیز اشاره کرده اید، یک برنامه‏ریزى مناسب براى نیازهاى خود تنظیم نماییم منوط و مشروط به تحقق موارد ذیل است: 1. تعیین هدف. هدف ها دو قسمند. گاهی کلی اند مثل رضای خدا، خدمت به مردم، بالا رفتن سطح آگاهی و امثال آن و گاهی جزئی اند مثل تخصص در یک رشته خاص مثل حساب داری، مطالعه یک کتاب، نوشتن مقاله یا امثال آن. لازم است هر دو هدف را مشخص کنیم؛ یعنی همان طور که یک هدف کلی در نظر داریم، اهداف جزئی را هم دقیقا مشخص کنیم و آن را محور فعالیت هایمان قرار دهیم. 2. تشخیص نیازها وکاستی ها و نواقص احتمالی. باید خواست‏ها و احتیاجات اساسى خود را در آن زمینه به خصوص روشن کنیم. به عنوان مثال: در یک مقطع مشخص، چه درسى را نیاز داریم بیاموزیم تا تسلط بر آنها پیدا کنیم. 3. فرصت‏ها و اوقاتى که باید صرف تحقق اهداف برنامه شود، چه میزانى است؟ 4. چه روشى مطلوب‏ترین شیوه براى دست‏یابى به اهداف مورد نظر مى‏باشد. 5. در مرحله اجرا نیازمند به چه ابزار و کاربرد چه وسایلى هستیم؟ 6. پس از اجرا به ارزیابى فعالیت‏هاى انجام شده مى‏پردازیم تا میزان دسترسى به اهداف مشخص شود و میزان عدم موفقیت در رسیدن به برنامه را نیز معلوم نماییم. این مرحله که تحت عنوان بازخورد(فیدبک) نامیده مى‏شود، فرصتى به ما مى‏بخشد تا بتوانیم عوامل ناکامى احتمالى را نیز بشناسیم و از بروز مجدد آن در برنامه مورد نظر پیشگیرى نماییم. از آفات برنامه‏ریزى، فقدان تلاش و پشتکار در دستیابى به هدف برنامه است. و شاید در ابتداى فعالیت به همه موارد مورد نظر دست نیافته و دلسرد شویم و از ادامه راه باز بمانیم. و بی تردید عمل به برنامه، مستلزم چشم‏پوشى از برخى فرصت‏هاى فراغت، سرگرمى‏ها و تفریحات مى‏باشد، در این صورت باید خود را سازگار با برنامه مى‏نماییم تا بتوانیم به نتیجه مطلوبى دست یابیم. ممکن است در ابتدا، برنامه‏ریزى با کندى مواجه شود ولى در جریان عمل به برنامه به آن عادت مى‏کنیم و به مرور زمان جزء شخصیت ما مى‏شود. برنامه‏ریزى علاوه بر صرفه‏جویى در وقت و فرصت‏هاى زندگى، موجب مى‏شود تا خود را و نیازهایمان را بهتر و بیشتر بشناسیم. لازمه برنامه‏ریزى موفق، انعطاف‏پذیرى در عمل به برنامه است و نیز نگاه واقع‏بینانه به کاستى‏ها و ضعف‏هاى موجود در زمینه‏اى است که برنامه تنظیم مى‏کنیم. برنامه‏ریزى تفکر ما را نسبت به زندگى شکل مى‏دهد و تفکّر منسجم منتهی به عمل در زندگى ایجاد می کند. به منظور داشتن یک برنامه منظم، لازم است جدولى تهیه نمایید و ساعات شبانه روز و ایام هفته را (به ترتیب در ستون افقى و عمودى) یادداشت کرده و براى هر ساعتى در هر روز از ایام هفته کار و برنامه مناسب را در آن یادداشت نمایید. مثلاً چه ساعتى از خواب بیدار شوید؟ ساعتى را به نماز و نرمش و صرف صبحانه و دیگر کارها اختصاص دهید، ساعات درس و کلاس و مطالعه و استراحت و نظافت و... را نیز دقیقا در جدول بنویسید و خود را موظف کنید طبق جدول تهیه شده که متناسب با توانایى‏هاى خودتان است عمل نمایید. در این مسیر نیاز به یک عزم و اراده جدى هست که انشاءالله در شما وجود دارد
وچنانچه خستگی مورد اشاره علاوه بر برنامه ریزی احتمالات دیگری باشد که در بالا اشاره شد توصیه می شود ,در صورت امکان، گهگاهى به مسافرت‏هاى کوتاه مدت که جنبه تفریحى داشته باشد بروید با افراد خوش ‏مشرب طرح دوستى ببندید و روزانه یا به صورت هفتگى گپى دوستانه داشته باشید ورزش کنید و بالاخره تغییرى در زندگى خود ایجاد کنید تا از حالت یک نواختى بیرون بیایید و از عوارض آن که خستگى فکرى و کاهش کارآمدى توانایى‏هاى ذهنى است نجات پیدا کنید.
از سوی دیگرتوجه به این نکته ضرورى است که حالات روحى انسان همواره یکسان نیست. گاهى اوقات انسان با نشاط و شاداب است ولى گاهى نیز غم و اندوه را تجربه مى‏کند، از این حالات نگران نباشید. البته اگر حالت غم و اندوه و خستگى مفرط و بى‏حوصلگى شما حدود شش ماه ادامه پیدا کرد حتما به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید. کتاب «رمز پیروزى مردان بزرگ» نوشته جعفر سبحانى را حتما مطالعه کنید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(نمی توانم درس بخوانم) (نمیتوانم درس بخوانم) (من نمی توانم درس بخوانم) () (چرا نمی توانم درس بخوانم) (خستگي از درس) (نمیتوانم درس بخوانم چه کنم) (خستگی از درس) (نمي توانم درس بخوانم) (چرا من نمی توانم درس بخوانم) (خستگی درس)