پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


اگر ممکن است بفرمایید حکم اینکه پولی را در دست شرکتی که به ازای هر 1000000 تومان مبلغی را سود پرداخت می کند بدهیم و سود آن را ماهیانه یا به صورت یکجا دریافت کنیم طبق نظر حضرت آیت الله خامنه ای چیست؟

1 پاسخ 1

اگر پولی به شرکتی داده شود و ماهانه مبغلی به عنوان سود گرفته شود اشکال دارد و باید با آن شرکت در غالب یکی از عقود وارد معامله شوید راه های ذیل پیشنهاد می شود:

T}همه مراجع:{T اگر پول را به شخصى بدهید و هر ماه به طور مشخص سود بگیرید؛ ربا و حرام است و براى دورى از ربا، چند راه وجود دارد: 1. گیرنده پول را وکیل کنید تا با پول شما، کالایى بخرد و آن را به هر کس که بخواهد (هر چند به خودش)، به صورت نسیه بفروشد. در هر ماه مبلغ مشخصى (على‏الحساب) به شما بدهد و در پایان باقى‏مانده را - که شامل اصل پول نیز مى‏شود - به شما برگرداند.V}توضیح المسائل مراجع، احکام وکالت، م 2108.{V 2. او را وکیل کنید تا با پول شما کار حلال و مشروع نماید. هر چه سود به دست آید، به شما تعلق مى‏گیرد و به او حق وکالت بدهید. 3. با او عقد مضاربه انجام دهید؛ به این ترتیب که سرمایه از شما و کار از او. سودى که حاصل مى‏شود، بین هر دو - به نسبتى که در عقد قرار مى‏گذارید - تقسیم مى‏گردد. در مضاربه لازم است نسبت سهم، و درصد سود تعیین گردد. به عنوان مثال قرار مى‏گذارند هر چه سود حاصل شد، مقدارى از آن (نصف، یک سوم و...) به مالک تعلق گیرد و مقدارى از آن به عامل.V}العروه الوثقى، ج 2، کتاب المضاربه و توضیح المسائل مراجع، احکام وکالت.{V T}تبصره.{T در قرارداد وکالت، مضاربه و مانند آن، مى‏توانید هر شرط مشروعى در ضمن آن قرار بدهید.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده