پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


درد دل شما را خواندم و هم ناراحت شدم و هم خوشحال، خوشحال به خاطر اینکه آدمه ایی مثل خودم پیدا شدند و ناراحت که چقدر این بلا همه گیره چون من هم مثل تو شاگرد اول مدرسه بودم که همه می گفتند خیلی بد بشم کنکور رتبه سه رقمی بشم، از لحاظ احترام خانوادگی و فامیل هم که دیگه ... ظاهرم هم خیلی مذهبی ولی من هم مثل تو از دوران ابتدایی مشکل پیدا کردم ولی نه با این گناه خیلی خجالت می کشم شرم دارم بگم که چطوری ولی میگم که هم پاسخ سؤالم را بگیرم هم دلداری برای تو باشه در دوران ابتدایی موقع مامان بازی با همسن و سالان برهنه یه وقت هایی کنار هم می نشستیم در دوران راهنمایی وقتی حمام می رفتم خودم را زیر آب می گرفتم تا به آن لذت برسم در دوران دبیرستان آن عادت ها کنار رفت و من بعضی شب در رختخواب با خود بازی می کردم تا به آن لذت برسم این عادت ادامه داشت تا به دانشگاه آمدم یک روز در برد مشاوره سؤال و جواب هایی در این باره دیدم و آن موقع بود که تازه فهمیدم این کار چیست و حرام است! هنگامی که فهمیدم تصمیم به ترک آن گرفتم و از همان موقع ترک کردم و هیچکدام از سختی ها و مشکلات و نشد نهایی که هنگام ترک کردن از آن می گویند برایم پیش نیامد البته وسوسه هایی بود ولی با گفتن ذکر «لاحول و لاقوت الا بالله» از آن رها شدم و الان دو سال است که دیگر مبتلا نیستم و هنوز هم ازدواج نکرده ام. ببین کافی که اراده کنی و از خدا کمک بخواهی مطمئن باش خدا کمکت میکنه از آن موقع تا به امروز هم به برکت ترک آن از لحاظ معنوی به چیز هایی فکر می کنم که هیچگاه فکر نمی کردم من مطمئنم تو اگر بخواهی میتونی! حال از مسئولین پرسمان سؤالی دارم:
در مورد چیزهایی که گفتم کدام مرحله از کار من استمنا بوده؟ اگر استمنا بوده با توجه به اینکه من کوچکترین اطلاعی در مورد آن نداشتم تکلیف نماز و روزه های من در این مدت چه می شود من مقلد آقای مکارم هستم؟

1 پاسخ 1

سؤال: در جوانى گاهى در ماه رمضان استمنا مى‏کردم؛ ولى به هیچ وجه از حرمت آن آگاهى نداشتم و نیز نمى‏دانستم که روزه را باطل مى‏کند، تکلیف من چیست؟
T
T}مکارم: {Tبنابر احتیاط واجب باید روزه‏هایى را که در آنها استمنا کرده‏اید، قضا کنید؛ ولى کفّاره واجب نیست.V}مکارم، توضیح المسائل مراجع، م 1658.{V
T}آیات عظام امام خمینى، بهجت، تبریزى، خامنه‏اى، مکارم و وحید: {Tنماز‏هایى را که در حال جنابت انجام داده‏اید، باید قضا کنید.V}آیت الله تبریزى، صراط النجاه، ج 1، س 107 و منهاج الصالحین، ج 1، بعد از م 1004؛ آیت الله وحید، منهاج الصالحین، ج 2، بعد از م 1004؛ امام خمینى، استفتاءات، ج 1 روزه، س 31 ؛ آیت الله خامنه‏اى، اجوبه الاستفتاءات، س 194 و دفتر آیت الله مکارم و آیت الله بهجت.{V
T}تبصره.{T طهارت نسبت به نماز شرط واقعى است؛ از این رو اگر از روى ناآگاهى نیز بدون طهارت نماز بخواند، نمازش باطل است.
حصول جنابت به دو طریق است: الف) دخول، ب ) خروج منى. در خواب یا بیداری.
گاهى پس از برانگیختگی جنسی مایع سفید رنگى خارج مى شود، که آن مایع گر چه از روى شهوت و احساس لذت خارج شده، ولى مادامى که علائم منى را نداشته باشد (مذى) نامیده مى‏شود و پاک است و هیچ یک از احکام منى بر آن مترتب نمى‏شود. علائم منى عبارتند از:
1- مایعى که خارج مى‏شود از روى شهوت و همراه با ارضاء کامل باشد.
2- با فشار و جستن بیرون مى‏ریزد.
3- بدن پس از آن کمى سست مى‏شود. اما در زنان لازم نیست آن آب با جستن بیرون آید کما این که لازم نیست بدن سست شود بلکه همین قدر که در اوج شهوت بیرون آید کافی است.
در این جا ذکر یک قاعده کلى نیز مفید است و آن اینکه تا زمانى که یقین به خروج منى و یا رسیدن به آن حالت نهایى نباشد حکم جنابت جارى نمى‏گردد. V}

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده