پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


بنده حدود 7 سال است که با دختری ارتباط دارم. در طی این مدت 2 یا 3 باری به خواستگاری رفتم ولی پدر ایشان به خاطر اینکه ما از لحاظ خانوادگی در سطح آنها نیستیم تلفنی مسأله را تمام شده می داند. ولی من و دختر ایشان همدیگر را می خواهیم و هنوز هم با هم ارتباط داریم. شخصی پیشنهادی به ما داده و می گوید پیش دعانویس برویم. خودش هم از این ترفند استفاده کرده نتیجه گرفته. آیا این نوع ازدواج از لحاظ شرعی درست است؟ نظر مرجع در این باره چیست؟

1 پاسخ 1پاسخ: به طور کلی ازدواج با دختر باکره بنابر احتیاط واجب باید با اجازه ولی دختر انجام گیرد و اگر در موردی پسر و دختر شرعا و عرفا همتا و کفو یکدیگر هستند و ازدواج به مصلحت دختر باشد. در این صورت اجازه ولی لازم نیست. به هر حال اگر پسر برای تحقق بخشیدن به این ازدواج بخواهد به دعا نویس رجوع کند، از لحاظ شرعی چنین ازدواجی ایرادی ندارد اما باید توجه کنید که آیا مطمئن هستید چنین روشی پاسخ می دهد پس چه بهتر آینده خود را با سحر وجادو رقم نزنید. تأثیر دعا امرى مسلم و حتمى است؛ چه خود انسان دعا کند و یا دیگرى را شفیع در دعا قرار دهد. در مورد دعانویس‏ها؛ اگر واقعا دعاهایی که از طرف معصوم (ع) وارد شده می نویسند اشکال ندارد ولی بسیارى از این افراد شیادانى هستند که از عقاید مردم سوء استفاده مى‏کنند. باید در برخورد با آنان هشیار بود. تاثیر گزارى بر جریان برخى از امور از طریق دعا نویسى یا امور غریبه واقعیت دارد. هر چند در این رابطه نمى‏توان هر ادعایى از هر کسى را پذیرفت. آثار منفى و نامطلوب این روشها از طریق برخى از دعاها قابل ابطال است. در این رابطه به حاشیه مفاتیح الجنان یا بحارالانوار ج 95 ص 124 مراجعه فرمائید.
سحر و جادو و بستن یا بازکردن بخت از امورى است که واقعیت دارد البته یادگیرى و یاد دادن آن حرام است. شایان ذکر است: گرچه سحر و جادو واقعیت دارد ولی غالب آنچه امروزه در میان مردم در این باره شایع است بى‏اساس مى‏باشد و اکثر کسانى که به این امور مى‏پردازند کلاه بردارانى هستند که از این طریق قصد اخاذى و پر کردن جیب خود را دارند. ولى اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود راه‏هایى براى بطلان آن وجود دارد: 1- استعاذه به خداوند و خواندن سوره‏هاى فلق و ناس. 2- خواندن و نوشتن آیات 75 تا 82 سوره یونس. 3- دعا و تضرع به درگاه خداوند. 4- درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
پیشنهاد ما این است که با واسطه قرار دادن افراد متعدد و وجیه از پدر دختر بخواهند تا با ازدواج شما موافقت نماید البته این واسطه ها باید نزد پدر دختر از جایگاه ویژه برخودار باشند و با رعایت ادب و احترام موضوع را مطرح نمایند و اصرار همراه با احترام داشته باشند و از گذر زمان نیز بهره بگیرید .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()