پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


(بنده دنبال بندگی تام خدا وانجام تمام نکات اخلاقی اسلامی هستم، اینها و مسایل مشابه آن در زندگی روزمره من زیاد پیش می آیند و ذهن مرا مشغول می کنند که آیا این کاری که کردم از نظر خدا درست بودند یا نه پس دنبال جوابهایی با حد و مرز دقیق و مشخص شده هستم): 1- آیا به گدایان سر خیابان باید کمک کنیم یا نه؟ 2- اگر یک فرد سیگاری صبح جمعه در حرم شاهچراغ(ع) از بنده درخواست 1000تومان کند، آیا جوابش رابدهم یا نه؟( به نظر شما به او ماهی بدم یا ماهیگیری یادش دهم یا هردو؟) 3- اگر ساعت 1/30 شب در پارک یک فرد به ظاهر معتاد از من درخواست مقداری پول کرد بهش بدم یا نه؟ 4- اگر عصر در خیابان یک جوان به من گفت تازه از زندان آزاد شده ام و جیبم خالی است و نیاز به مقداری پول برای کرایه راه تا شهر خودمان دارم به او او کمک کنم یا نه؟ 5- اگر یک گدایی که به ظاهر از من هم چاق وچله تر است و کارش این است که هر روز در چندین خانه از محله را می زند و درخواست کمک می کند، آیا کمک کنیم یا نه؟

1 پاسخ 1

در صورتى که یقین داشته باشید که فقیر نیستند و تکدى را وسیله فرار از شغل و براى فریب مردم شیوه خود قرار داده‏اند کمک به آنها لازم نیست اما اگر یقین ندانید، کمک به آنها قربه‏الى‏اللّه‏، مخصوصا اگر افراد مسن سال و ظاهرالصلاح باشند، اشکال ندارد.همان گونه که تکدى مذموم ناپسند است ردّ کردن سائل نیز کراهت دارد، مگر در مواردى که کمک کردن به سائل موجب مفسده مى‏شود. از طرف دیگر فقط فقر کافى نیست و نباید به کسانى که در جهت اعتیاد و انجام گناهان تکدى مى‏کنند کمک نمود، . بنابراین بهتر است کمک به کسانى شود که تا حدى قابل اعتماد بوده و بى‏جهت و یا در جهت سوء دست به تکدى نمى‏زنند، لذا بهتر است انسان افراد مستحق و نیازمند در محیط پیرامون خود را شناسایى و به آنها کمک کند و یا کمک‏هاى خود را به کمیته امداد یا صندوق کمک مساجد ارسال نماید.
گفتنی است که در صدقات مستحبی فقر شرط نیست بنابر این هر چند شما نتوانید فقر کسی که تکدی می کند احراز کنید باز می توانید به او کمک کنید.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده