پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


این جانب این سوال را از محضر شما دارم که ما شیعه هستیم و یک دین پویا و مترقی و عقل پسند داریم، پس چرا با این که ما می دانیم کشور عربستان از مولدین و حامیان و مامن وهابیون درنده خو می باشند، که این وهابیون شیعیان و در بعضی مواقع نوع مسلمان اعم از شیعه و اهل سنت را با ناجوانمردانه ترین شکل ممکن به شهادت می رسانند، مگر مراجع ما نمی توانند با تشخیص اینکه هر نوع پولی که از طریق هر ایرانی مسلمان به واسطه رفتن به فریضه مهم حج به جیب حکومت وهابی پرور آل سعود می رود، البته امور مذهبی عربستان از جمله امور مسجد الحرام و مکه مکرمه مستقیما در دست وهابیون می باشد، فتوایی صادر کنند که رفتن سفر حج در حال حاضر و بنا بر عقل و حتما شرع مقدس، به نوعی عدم شراکت در تزریق اندکی از وجوه مالی گروه های تروریستی وهابی را به سیاسیون کشور بیان و آنان نیز برای فشار بر عربستان و نیز عدم کمک مالی غیر مستقیم به تروریست های وهابی اقدام کنند. اگر حج واجب نشد، حداقل حج غیر واجب و عمره. مگر بزرگان نگفته اند که چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. البته تا جایی که حضور ذهن دارم در زمان حضرت امام خمینی (قدس ره) نیز به خاطر شهادت زائران مظلوم ایرانی در برائت از مشرکین و اسرائیل غاصب که توسط همین وهابیون و سعودی ها، ناجوانمردانه شهید شدند، در دهه 60 برای زمانی که نمی دانم رفتن حجاج ایرانی به مکه متوقف شد. با تشکر بسیار خدمت شما. حتما این سوال مرا پاسخ دهید چون به شدت ذهن مرا مشغول کرده است. با آرزوی تعجیل در فرج منجی بشریت و موفقیت مسلمین واقعی در تمام جهان و نابودی ظالمان

1 پاسخ 1

با سلام به شما دانشجوی گرامی، از این‌که نسبت به مسائل فرهنگی جامعه و مردم خود حساس هستید جای قدردانی است.
مسئله مدنظر شما، شاید بیش از این‌که لازم باشد توسط نهادهای دینی مورد توجه قرارگیرد، بایستی از طریق روش‌های دیپلماسی فعال دنبال شود. اگر ما بتوانیم از طریق نهادهای سیاسی فعال در وزارت امورخارجه فشارهای دیپلماتیکی را علیه وهابیون و حامیان آن‌ها در محیط بین‌الملل ایجاد کنیم بسیار بیشتر از سایر حوزه‌ها می‌تواند اثربخش باشد.
البته در مورد طرح پیشنهادی شما نیز باید متذکر شد که متاسفانه این موضوع محدود به سفر زیارتی خانه خدا نیست. چرا که این امر تنها بخش اندکی از درآمد عربستان را تشکیل می‌دهد، چه بسا چندین برابر هزینه‌هایی که ما با واسطه این سفر زیارتی به دولت عربستان پرداخت می‌کنیم توسط زائران ایرانی در بازارهای این کشور هزینه می‌شود. بنابراین اگر ما با یک برنامه حساب شده به این فکر باشیم که سرمایه‌های خود را در بازارهای عربستان علیه خودمان خرج نکنیم شاید بسیار راه‌گشاتر از تحریم اصل حج باشد. این امر محدود به عربستان نیز نیست. امارات متحده عربی نیز بر همین منوال است، کشوری که حجم بالایی از سرمایه‌گذاری در آن توسط برخی از هموطنان ما صورت گرفته است که به طور غیر مستقیم علیه خودشان و دیگر هم‌وطنانشان هزینه می‌شود، کشوری که شاید یکی از حامیان اصلی و پشتوانه‌های مالی جریان افراطی وهابیت در افغانستان، هم پاکستان و هم در مناطق جنوب ایران باشد. بنابراین بیش از تحریم حج،‌ آن‌چه راه‌گشاست، تحریم سرمایه‌گذاری در بازارهایی است که در نهایت منجر به تقویت جریان افراطی و انحرافی وهابیت است.
نکته دیگری که درباره این مسئله باید متذکر شد این است که؛ انجام سفر معنوی حج، خود وسیله‌ای است برای ارتباط ما با مردم مسلمان عربستان و نیز سایر مسلمانان جهان، اگر ما خود را در این زمینه محروم کنیم دیگر هیچ پل ارتباطی میان ما و جهان اسلام باقی نمی‌ماند و ما کشوری منزوی در جهان اسلام به حساب خواهیم آمد به گونه‌ای که تمام تهمت‌هایی که به اندیشه ناب تشیع وارد می‌شود بدون پاسخ باقی خواهد ماند. بنابراین به نظر می‌رسد عواقب تحریم حج بیشتر گریبان خود ما را خواهد گرفت نه جریان افراطی وهابیت را، چرا که طبق اطلاعات دقیق گروه‌های فشار عربستان که عمدتاً افراد سرشناس وهابیان هستند نسبت به ورود زائران ایرانی به عربستان اظهار ناراحتی کرده به دنبال منع ایرانیان از سفر به این اماکن مقدس می‌باشند، چرا که این سفر را موجب سست شدن عقاید جوانان عربستان نسبت به اندیشه‌های افراطی و انحرافی وهابیت می‌دانند.
نکته دیگری که در این باره باید متذکر شد این‌که، هزینه‌هایی که توسط دولت ایران و زائران ایرانی، جهت انجام مناسک حج پرداخت می‌شود، سهم ناچیزی از درآمدهای دولت عربستان را تشکیل می‌دهد. عربستان بیشترین حجم درآمدی خود را از طریق فروش نفت و سهم بالایی که در این زمینه دارد تأمین می‌کند. غیر از این‌که سهم ایران در مسئله زائران خانه خدا چندان قابل توجه نیست و ایران تنها یک جزء از کشورهای اسلامی است که حتی به تناسب جمعیت خود نیز سهم عادلانه‌ای در این امر ندارد. بنابراین تحریم آن، چندان ضرر اقتصادی به منابع مالی عربستان و به تبع آن جریان وهابیت نخواهد زد. در حالی که ضررهای معنوی آن برای ما به مراتب بیشتر خواهد بود.
نکته‌ای که در پایان لازم است به آن اشاره شود، این‌که مطالب مطرح شده به این معنی است که دلیل موجود نمی‌تواند مبنایی برای منع و تحریم زیارت حج باشد، اما ممکن است مسائل و دلائلی به وجود آید که مبنایی محکم برای منع ایجاد کند، مانند مورد تاریخی که توسط خود شما هم اشاره شد، یعنی حکم حضرت امام (ره) در این باره.
امید است مطالب مطرح شده پاسخی برای دغدغه فکری شما بوده باشد.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده