پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


چرا پیامبر(ص) نتوانست در زمان خود عدالت فراگیر ایجاد کند ولی حضرت مهدی(عج ) خواهد توانست عدالت گستر جهانی باشد؟ آیا این مسأله با برتری جایگاه پیامبر نسبت به امامان(ع) منافاتی ندارد؟ لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید.

1 پاسخ 1

اصلاح بشریت و اجرای کامل قوانین الهی وبرقراری عدالت جهانی،هدف و مقصد پیامبران بوده است.وهر یک از آن مصلحین خدایی به اندازه استعداد زمان خودشان در راه نیل به اهداف عالی وآرمانهای بشریت جدیت نموده و از هیچ کوششی فروگذارنکردند و بشر را به سوی آن اهداف بزرگ نزدیک نمودند و اگر کوشش و فداکاری آنان نبود،زمینه تاسیس حکومت توحید و عدالت فراهم نمی شد.اما اینکه چرا پیامبران یا پیامبر اسلام(ص)موفق به این امر نشدند به این برمیگردد که برای تحقق حکومت عدالت گستر جهانی فقط وجود یک رهبرمعصوم،عالم،مقتدر،قوی واز هر لحاظ شایسته کفایت نمی کند {هر چند که ضروری می باشد}بلکه توفیق یافتن در این امر بستگی به شرایط زمانی و مکانی،نوع مخاطبان ،امکانات و غلظت موانع موجود دارد ولذا توفیق نیافتن ایشان نقصی برای آن گل سر سبد عالم خلقت به شمار نمی رود.ودر واقع این پیامبر اسلام بودکه نقشه کامل و برنامه جامع آن انقلاب جهانی را تهیه کرد و تحویل ائمه اطهار(ع)داد.
پس تمام پیامبران در مورد این هدف بزرگ سهیم ودخیل اند وموفقیت مهدی موعود رابایدموفقیت جریان خدا پرست و سلسله انبیا و رجال دین محسوب داشت.این پیامبران وائمه طاهرین(ع) بودند که با تلاش و کوشش وانجام وظایف خویش این راه بزرگ را هموار ساختند و علاوه بر اینها سالیان سال باید بگذرد و حوادث و انقلاباتی در جهان واقع گردد تا مزاج انسانیت لیاقت و استعداد حکومت توحید و عدالت را پیدا کند .
آنگاه آخرین سنگر کفر وبی دینی توسط مهدی موعود(ع)فتح خواهد شد.
بنابراین حضرت مهدی (ع) مجری نقشه های پیغمبر اسلام و پیامبران گذشته است وپیروزی او پیروزی ادیان آسمانی است.
خداوند متعال در زبور به حضرت داود وعده پیروزی داده و در قرآن کریم در یکی از آیاتی که در شان مهدی موعود نازل شده می فرماید: ((ما در زبور نوشتیم که بندگان شایسته ما وارث زمین می گردند)) {انبیا/آیه105}
در جمع بندی مطالب مطرح شده به طور خلاصه چنین می توان گفت که:
- موفقیت در عدالت گستری جهانی بستگی به شرایط زمانی،مکانی،نوع مخاطب و موانع موجود وکمیت و کیفیت نیروها ویاران و... دارد وشرایط پیامبر و اوضاع واحوال زمان آن حضرت با آخرالزمان یکسان نیست وبا اختلاف شرایط نمی توان حکم به برتری یکی بر دیگری نمود بلکه اگر هر دو بزرگوار در شرایط واحد و یکسانی بودند ویکی از آنها موفق میشد ودیگری نا موفق، این سخن صحیح بود.
- همه انبیا وائمه خط واحدی را دنبال میکردند و در راه تحقق حکومت عادلانه و توحیدی تلاش می نمودند و برای آن زمینه سازی می نمودند و با یکدیگر تزاحم در هدف نداشتند.

ر.ک:دادگستر جهان/ابراهیم امینی/ص303-302/انتشارات دارالفکرقم/

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده