پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من جوانی هستم 24 ساله از نظر معنوی به هیچ وجه حال خوبی ندارم نه با انجام کار خوب شاد می شوم و نه با انجام کار بد ناراحت، البته کار بد یا گناهی تا آنجا که یادم می آید، انجام نمی دهم ولی از انجام عبادات معمولی چون نماز و دعاهایی چون کمیل و ندبه حال خوشی به من دست نمی دهد فقط از سر وظیفه انجام می دهم حتی از خواندن قرآن هم نوری در دلم ایجاد نمی شود اصلا احساس خوبی ندارم خواهش می کنم کمکم کنید. لطفا نصیحتم نکنید راه عملی نشانم بدهید. با این وضع امیدی به رستگاری ندارم!

1 پاسخ 1

در پاسخ به سؤال شما برادر گرامی به نظر می رسد , دقت در چند مسأله به شما کمک کند :
1 – نسبت به قرآن , اهل بیت عصمت و طهارت ( علیهم السلام ) و دعاهای نقل شده از آن ذوات مقدس , معرفت بیشتری کسب کنیم .
هر چه شناخت شما نسبت به این آموزه ها بیشتر شود , میزان آمادگی و بهره برداریتان از آن منابع نور , بیشتر خواهد شد . در حقیقت این معرفت , مقدمه ای مهم است برای رسیدن به هدف .
بعنوان مثال : ما بارها شنیده ایم که فلان ولی خدا از مقامات عالیه ی عرفان برخوردار است , باطن انسان را می بیند و ... اگر در این خصوص و زندگینامه ایشان چند کتاب مطالعه کنیم و این مطالب را از سر صدق بپذیریم ؛ در هنگام ملاقات با ایشان , حال خوشی پیدا میکنیم ؛ هر چه معرفت بیشتر ایجاد جذبه و حالت خوش روحانی بیشتر می شود . تا جایی که در بعضی این دگرگونی روحی , به اعضاء و جوارح هم سرایت کرده , موجب تپش قلب , لرزه بر اندام و. ... می شود !
همچنین وجود چنین معرفتی از نظر ظاهری نیز , انسان را مؤدب می کند . مثلاً در محضر چنین فردی , دو زانو می نشینیم , مدام به چهره ی او نگاه می کنیم , تمام توجه را به سخنان او می دهیم و ....
در حالی که اگر کودکی در این جمع باشد , چه بسا پاها را دراز کرده , مشغول به بازی شود ! این حالت کودک , به خاطر عدم معرفت و رشد عقل او می باشد .
2 – نسبت به ضعف و فقر و نیازهای خود , شناخت و معرفت پیدا کنیم . یعنی در کنار شناخت خداوند و اهل بیت عصمت و طهارت ( علیهم السلام ) ؛ خود را نیز بشناسیم . هر چه به فقر و نیاز خود بیشترآگاه شویم , نسبت به غنی مطلق ( خداوند تعالی ) و واسطه های فیض او ( اهل بیت علیهم السلام ) احساس نیاز و خشوع و تواضع بیشتر خواهیم داشت .
3 – در هنگام نماز خواندن و قرائت قرآن به معانی آن ( در حد خویش ) توجه کنیم . اینکه انسان بداند چه می گوید و اینکه نداند و تنها الفاظی که لقلقه ی زبان اوست را جاری کند , این دو حالت با هم یکسان نیست ؛ هل یستوی الذین یعلمون و الذین لا یعلمون آیا کسانی که می دانند و کسانی که نمی دانند با هم مساویند ؟
4 – اصرار نداشته باشید آیات زیادی را بدون درک مفهوم آن بخوانید . مثلاً روزانه با 20 آیه شروع کنید اما بدانید چه می خوانید و در حد فرصتی که دارید به تفاسیر مراجعه کنید . مثلاً در طول روز از این 20 آیه , یک آیه را انتخاب کرده به تفسیر مراجعه کنید .
5 – در موقع استجابت دعا ( مثلاً هنگام اذان , سحر , بعد از نماز , هنگام باریدن باران و ... به سجده رفته از خداوند مهربان بخواهید لذت مناجات را به شما بچشاند . برای درک لذت عبادت لازم است انسان مدتی همنشین خداوند شود و با او رابطه ای خاص برقرار نماید، به طور مثال حد اقل چهل روز خود را از امور معمولی زندگی خود را فارغ نماید و به عبادت و اخلاص بپردازد ، آنگاه لذتی نصیبش می شود که حاضر نیست با هیچ لذت دیگری آن را عوض نماید.
می گویند گوهرشاد که زنی زیبا روی و متمول بود هنگامی که مشغول ساخت مسجد گوهرشاد مشهد بود، مورد عشق یکی از کارگرها قرار گرفت. آن کارگر با اصرار از او می خواست که از شوهر خود طلاق بگیرد و همسر او شود، گوهرشاد که اصرار بیش از اندازه او را دید، به او گفت: من یک شرط دارم، اگر مرا می خواهی باید تا چهل روز در محراب این مسجد عبادت کنی و بعد خواسته ات را اجابت می کنم. او قبول کرد و مشغول شد، پس از چهل روز گوهرشاد آمد و به او گفت چهل روزت تمام شده، پس چرا سراغ من نمی آیی. کارگر به او جواب داد: من دیگر با تو کاری ندارم، زیرا معشوق اصلی خویش را یافته ام. اکنون لذتی که از او می برم با هیچ لذتی قابل مقایسه نیست.
6 – شیطان با کسانی که به سمت خدای متعال رو آورده اند و اهل نماز و تلاوت قرآنند , از همان در وارد شده و آنها را اغوا می کند .
لذا باید بسیار مراقب شیطان بیرونی و شیطان درونی ( نفس ) بود . ممکن است شیطان این توهم را بوجود آورد که حال که از مناجات لذتی نمی بری , پس دعای تو چه ارزشی دارد ؟ نخواندنت بهتر از خواندن است و ... اینها همه از تلبیسات آن نفس پلید و شیطان رانده شده می باشد .
7- بدانید که مهم اینست که ما به تکلیف و واجبات عمل و از معاصی دوری کنیم . حال اگر حضرت حق صلاح دید , لذت عبادات را به ما هم می چشاند .
لذا توقع نداشته باشید در ابتدای امر , همچون بزرگان , محو مناجات با حق شوید .
دربا ره ی زندگی آن عارف کامل , استاد حضرت امام , آیت الله قاضی , ( رحمه الله علیهما ) آمده است که ایشان چهل سال تمام , مو به مو به تکلیف عمل کردند و حتی یک کرامت نیز از ایشان دیده نشد و تنها عمل به تکلیف برایشان مهم بود و بس . پس از چهل سال ابواب ملکوت به روی ایشان گشوده شد .
مراقبت شما درعدم انجام معصیت و تلاش در این جهت , آنهم در سنین جوانی , از توفیقات ویژه ی حق تعالی است . پس مراقب باشید با این دلسردیها و خدای ناکرده نا امیدی از رستگار شدن , در دام شیطان گرفتار نشوید .

پیروزی و موفقیت شما دوست عزیز آرزوی ماست .


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()