پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


در خصوص مسأله خمس به نظر بنده جواب شما چندان جواب عقل پسند نبود لذا ضروری است با استناد به دلایل قانع کننده پاسخ مطرح گردد. در خصوص خمس: 1- با نگاهی به تاریخ قبل و همزمان با ظهور اسلام مشخص می گردد که همه حکومتهای حاکم وقت، از مردم مالیات دریافت می کرده اند یعنی شرع مبین اسلام با وجود قانون مالیات خمس را وضع نمود یعنی با آگاهی از وجود مالیات دستور خمس نازل شد و چون دو مسأله جدا از هم هستند لذا در دستور مربوط به خمس و یا حتی بعد و قبل از آن خدواند مالیات را نقض نکرده و چنین دستوری در قرآن نیامده است. 2- مدیریت مصرف خمس با علمای اسلام در حوزه های دینی است اگر قانون خمس را کن لم یکن کنند و حوزه از حکومت بودجه بگیرد وابسته به حکومت شده و به عنوان مواجب بگیر از دولت، به مرور زمان حوزه به جای ناظر دینی و عدالت محور بر عملکرد دولتها، به راحتی از کنار تخلفات دولتمردان خواهد گذشت مثل روابط دولتهای عربی و حوزه های دینی آنها. برای مثال در آغاز انقلاب اسلامی گروهی از روحانیون پیشنهاد دادند که دولت جمهوری اسلامی باید برای حوزه های علمیه بودجه قرار دهد که امام(ره) با این مسأله مخالفت نمودند و اجازه ندادن که ریالی چنین بودجه ای مصوب شود. 3- با فرض برداشتن قانون خمس و اینکه حکومت اسلامی باید بودجه حوزه را تأمین نماید، در اثر مرور زمان این دستور الهی به فراموشی سپرده می شود و فرزندان چنین دستوری را از پداران خود نخواهند آموخت و اگر حکومت اسلامی بر کنار و هر نوع حکومت دیگری حاکم شود و نخواهد به حوزه بودجه ای اختصاص دهد، هم دستور دین به فراموشی سپرده شده و احیا آن ناممکن خواهد بود و هم حکومت غیر دینی ریالی از حوزه دینی حمایت نخواهد کرد آن وقت باید فاتحه دین و حوزه را خواند.

1 پاسخ 1

1. مشخص نیست ادعای شما در مورد عقل پسند نبودن جواب قبلی ناظر به چه بخشی است.
2 . مواردی مثل تفکیک بین مالیات و خمس که مربوط به امور دین و حکومت می گردد و زمینه ساز استقلال حوزه های علمیه از حکومت می شود حقیقتی است که از مزایای حکم الهی خمس است .حکمت ها و مزیت های خمس وتفکیک آن از مالیات مطلبی است و دلایل و مدارک مربوط به اثبات حکم خمس و احکام مربوط به آن مسئله دیگری .
فقها برای مورد اخیر براساس روش و متد فقهی و با استناد به آیات و روایات معصومین علیهم السلام به بیان احکام خمس می پردازند.
مطلب مربوط به مزایا و حکمت های تشریع خمس در کنار مالیات و ... ربطی به این روش فقهی ندارد بلکه چه بسا یک اقتصاددان نیز بتواند به این مزایا و حکمت ها پی ببرد.
3. دستور خمس در قرآن ذکر و روایات صحیح متعددی از ایمه معصومین علیهم السلام به تبیین این حکم الهی می پردازد.
«الأنفال : 41 وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَیْ‏ءٍ فَأَنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِی الْقُرْبى‏ وَ الْیَتامى‏ وَ الْمَساکینِ وَ ابْنِ السَّبیلِ إِنْ کُنْتُمْ آمَنْتُمْ بِاللَّهِ وَ ما أَنْزَلْنا عَلى‏ عَبْدِنا یَوْمَ الْفُرْقانِ یَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعانِ وَ اللَّهُ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ ؛بدانید هر گونه غنیمتى به دست آورید، خمس آن براى خدا، و براى پیامبر، و براى ذى القربى و یتیمان و مسکینان و واماندگان در راه (از آنها) است، اگر به خدا و آنچه بر بنده خود در روز جدایى حق از باطل، روز درگیرى دو گروه (باایمان و بى‏ایمان) نازل کردیم، ایمان آورده‏اید و خداوند بر هر چیزى تواناست‏».
آیه فوق بعد از جنگ بدر بر پیامبر مکرم اسلام صلوات الله علیه نازل گردید و از آن زمان گرفتن خمس به عنوان سیره پیامبر و جانشینان بر حق ایشان علیهم السلام استمرار یافت.چگونگی و کمیت وکیفیت واحکام این حکم الهی مانند هر عبادت دیگر به وسیله معصومین علیهم السلام تبیین گشته است.
نه تنها این حکم بلکه بسیارى از احکام مسلم شرعى که حتى از ضروریات دین است در قرآن نیامده. از باب نمونه مسائل راجع به غسل و تعداد رکعات نماز ,کیفیت ازدواج و....
البته ضرورتى هم ایجاب نمى‏کند که تک تک احکام شرعى به صورت مبسوط در قرآن ذکر شود. قرآن کریم در آیات متعددى ما را به سوى پیامبر و اهل بیت او علیه السلام رهنمون شده دستور به فراگیری احکام الهی از رسول مکرم اسلام نموده و اطاعت ازآنان را بر ما واجب نموده و یا اطاعت از پیامبر را اطاعت از خداوند دانسته است.
به همین جهت سنّت که گفتار پیامبر و اهل بیت معصومین پیامبر علیهم صلوات الله است یکى از منابع استخراج احکام شرعى در کنار قران به شمار مى‏رود و بسیارى از احکام شرعى از روایات پیامبر و اهل بیت‏علیه السلام استفاده مى‏شود، همان طور که بیش از سه هزار حکم شرعی در مورد نماز در قرآن نیامده ولى در سنت معصومین‏علیه السلام تبیین شده‏اند.
یکی از مجلدات سی گانه کتاب شریف وسائل الشیعه که در آن صرفا روایات صحیح و قابل اعتماد شیعه جمع آوری شده است مربوط به بیان کیفیت و احکام این حکم الهی بر اساس روایات معصومین علیهم السلام است
پی نوشت
.حشر :7 . ما آتاکُمُ الرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَ ما نَهاکُمْ عَنْهُ فَانْتَهُوا
. «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولى الأمر منکم»، (نساء / 59) و آیه «من یطع الرسول فقد اطاع الله»، (نساء / 80).

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(مساله خمس) (خمس) (فاتحه) (خمس در قرآن)