پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


پیامبر(ص) در غار حرا به پیامبری مبعوث شد یا در داخل شهر مکه؟ ما در مسجد درباره این سوال به تواقق رسیدیم که پیامبر(ص) در داخل مکه به پیامبری مبعوث می شوند و دلیل اینکه می گن پیامبر(ص) در غار مبعوث شدن این است که شایعه یهودیهاست تا بگن مسلمانان غار نشین و به دور از تمدن بودن تا ازرش دین اسلام را پایین بیاورن، لطفا صحت این مطلب را بیان کنید.

1 پاسخ 1

در اینکه پیامبر در غار حرا به پیامبری مبعوث شده جای هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد چون هم روایات و هم تاریخ به این مطلب به صراحت اشاره دارند. حال برای بهتر روشن شدن مطلب، به نحوه بعثت پیامبر در غار حرا به طور مختصر اشاره می کنیم:
پیامبر گرامی اسلام چند روز از هر ماه را در بیرون از شهر مکه و به دور از شرک و بت پرستی حاکم بر شهر به کوه حرا میرفت تا با خدای خود راز و نیاز و عبادت کند، البته اینگونه کناره گیری و عبادت در حرا در میان خداپرستان قریش سابقه داشته است،(ابن هشام، السیره النبویه، ج 1، ص 251؛ طبری، تاریخ الامم والملوک،ج2، ص 206؛ ابن کثیر، السیره النبویه، ج 1، ص 390؛ بلاذری،انساب الاشراف، ج1، ص 105)، نخستین کسی که این سنت را گذاشت عبدالمطلب، جد پیامبر بود که چون ماه رمضان می رسید به کوه حرا می رفت ومستمندان را اطعام می کرد،(حلبی،السیره الحلبیه، ص 382)
پیامبر که به سن چهل سالگی رسید باز به روش چندین ساله در کوه حراء به سر می برد که پیک وحی فرود آمد و نخستین آیات را به پیامبر وحی کرد،(طبرسی، مجمع البیان، ج 10، ص 514، مسعودی، مروج الذهب، ج2، ص 276).
بعد از ذکر این مطالب به این نکته رسیدید که پیامبر اکرم(ص) برای زندگی به غار حرا نمی رفت که به غار نشینی متهم شود بلکه برای فرار از شرک و بت پرستی حاکم بر شهر مکه، جایی بهتر از کوه حرا وجود نداشت، چنانکه اجداد خداپرست وی هم همین راه و روش را طی کرده بودند، و این روش میان خداپرستان و پیامبران پیشین هم رایج بوده است، چنانکه حضرت موسی هم برای عبادت به کوه طور می رفت، حال آیا می توان گفت که یهودیان کوه نشین بوده اند، پس می بینید که این مطالب نمی تواند هیچ خللی در واقعیتها ایجاد کند.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(عبادت پیامبر در غار حرا) (داخل غار حرا) (پیامبر و غار حرا) (حضرت محمد در کجا به پیامبری مبعوث شد) () (حضرت محمد در كجا به پيامبري رسيد)