پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من کنکوری هستم اکنون هیچ حال و حوصله درس خواندن ندارم، مرا راهنمایی کنید چگونه درس خواندن را شروع کنم تا بتوانم در دانشگاه قبول شوم.

1 پاسخ 1

با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز در خصوص موضوع مورد نظر باید بگوییم که این مشکل با عمل به توصیه‏هاى زیر بى تردید حلّ و مرتفع خواهد شد، آنچه در این میان بسیار با اهمیت است اهتمام جدّى داشتن به این توصیه‏ها و دقیق و مستمر عمل نمودن به آنهاست و الا اگر عمل نباشد هیچ راهکاری موثر نخواهد بود:
1. بى حوصله بودن در یک معنا چیزى جز عدم رغبت و انگیزه و به دنبال آن رنج بردن از کار و موقعیت مورد نظر نیست که بعد از مدتى نشانه‏هاى بى رغبتى زائل مى‏گردد ولى رنج‏آور بودن آن کار و یا موقعیت همچنان به حال خود باقى مى‏ماند لذا راهکار اساسى در کسب انگیزه، و تقویت نشاط و شادابى درسى، نهفته است و باید به این کار اهتمام ورزید. بنابراین براى افزایش سطح انگیزه راهکارهاى زیر را عملى سازید:
1. لیستى از توانمندیهاى خود تهیه کرده و روزى دو یا سه بار با صداى بلند آن را بخوانید مثلًا بگویند من شخص با استعدادى هستم، من در در س ریاضی فرد توانمندی هستم من....
2. لیستى از فوائد مادى، معنوى، موقعیتى درس خواندن و کسب موفقیت تحصیلى تهیه نموده و آن را هر روز مرور کنید و هر روز چند دقیقه بر روى یکى از آن فوائد فکر کرده و چند سطر درباره آن مطلب بنویسید و این عمل را براى یکایک فوائد انجام دهید و بعد هر کدامکه براى شما خوشایندتر بود را گاه گاهى مطالعه و به آن بیافزائید.
3. لیستى از پیامدهاى منفى درس نخواندن، مانند عدم موفقیت تحصیلی و یا نرسیدن به آرزوها و... را تهیه و با تأمل در مورد یکایک آنها این پیامدهاى منفى را براى خود جدّى، بزرگ و معضل آفرین معرفى کنید.
گمان مى‏رود یکى از علل بى حوصلگى در درس و حتى عدم تمرکز در آن شیوه غلط درس خواند شما مى‏باشد لذا خوب است در روش تحصیل خود تجدید نظر کنید و با مطالعه بیشتر به یک شیوه علمى و کارآمد برسید ما در این مکاتبه توجه شما را به چند توصیه مهم درباره شیوه تحصیل جلب مى‏کنیم:
1. سعى کنید براى حفظ و جلب انگیزه لازم، به اتفاق یکى از دوستان خود مطالعه کنید و یا مباحثه کنید حال چه به همراه دوستان و چه تنها مطالعه مى‏کنید به مراحل زیر نیز دقت کنید.
2. دوست گرامى شکل درس خواندن بر اساس ماده درسى، مقطع تحصیلى، زمان و فرصت تحصیلى و توانمندیهاى فراگیر و موقعیت فراگیر تفاوت پیدا مى‏کند. بى تردید شکل تحصیل در دبستان با شکل تحصیل در دبیرستان یکسان نیست و شما نمى‏توانید همان گونه که دبستان درس مى‏خوانید در دبیرستان نیز به همان شیوه موفق باشید و یا شکل ارائه درس ریاضى و یاد گرفتن آن با درس فارسى متفاوت است .

3. از مطالعه شتاب‏زده و تند جدا پرهیز کنید.
4. کتاب یا بخش مورد نظر از کتاب را به قسمت‏هاى کوچکتر تقسیم کنید و هر قسمتى را مطالعه کرده و بفهمید و بعد به سراغ قسمت بعدى بروید.
5. فضاى و مکان مطالعه را براى خود مکانى جذّاب و نشاط آفرین بسازید حتى با تغییر دکور و بکارگیرى وسائل نشاط آور.
6. نور کافى، حرارت متناسب، وضعیت نشستن و مناسب براى درس بکارگیرى ابزار کمک آموزشى خوب در تحصیل و مطالعه بسیار مؤثر است.
7. ورزش صبحگاهى را فراموش نکنید و در روز در سه الى چهار نوبت و در هر نوبت 5 تا 6 بار تنفس عمیق را فراموش نکنید.
8. متن درسى و مورد مطالعه را هماهنگ و هم‏طراز با فهم خود برگزینید.
9. خود را به رعایت نظم در مطالعه عادت دهید مانند شروع در ساعت معین- اتمام در ساعت معین، عدم اخلال به روند مطالعه و قطع کردن آن، از انحراف فکر و حواس با تمرین اجتناب ورزید.
8. مطالب دشوار درس را یادداشت کنید
چند تذکر: 1. تحول جدید و ترک سابقه و روش قبلى به سرعت و سهولت انجام نمى‏پذیرد. لذا صبر و حوصله و مقاومت شرط موفقیت است.
2. نظارت بر اجرا و اینکه برنامه درسى خود را به دست خودتان ارزیابى کنید لازمه پیشرفت است چرا که نواقص را مرتفع و برنامه را رو به رشد پیش مى‏برد بنابراین عملکرد خود را ارزیابى و نقاط ضعف آن را مرتفع سازید.
3. هرگاه در اجراى برنامه درسی خود موفقیت داشتید خود را تشویق کنید و پشتکار خود را افزایش دهید.
4. براى هر روز (هر 24 ساعت) خود برنامه داشته باشید و بر اساس آن حرکت کنید و شب میزان هماهنگى خود را با برنامه ارزیابى نمایید.
با توجه به فرصت کمی دارید سعی کنید از تمام فرصتهایتان بهره بگیرید. و تنها تلاش شماست که ارزش داشته‘ حال اگر موفق شدید که چه بهتر و اما در صورت عدم موفقیت خود را نگران نکرده و برای فرصتهای بعدی آماده شویى. این اصل را همیشه با خود تکرار کنید که من باید به وظیفه‌ام که درس خواندن است عمل کنم حال نتیجه هر چه شود. این فکر از اضطراب شما کاسته و انگیزه شما را بالا می‌برد.
در پایان برای شما و تمامی جوانان این مرز و بوم آرزوی موفقیت و سربلندی در تمامی مراحل زندگی را از خداوند متعال خواهانیم.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(حوصله درس خوندن ندارم) (حوصله ندارم درس بخونم) (حوصله درس خواندن ندارم) (چرا حوصله درس خوندن ندارم؟) (حوصله درس ندارم) (حال درس خوندن ندارم) (حال ندارم درس بخونم) (حال درس خواندن ندارم) (حوصله درس خواندن) (من حوصله درس خوندن ندارم) () (حوصله درس خوندن) (انگیزه درس خواندن ندارم) (چرا حوصله درس خوندن ندارم) (چرا انگیزه درس خواندن ندارم) (چرا حوصله درس خواندن ندارم؟) (حال درس ندارم) (حوصله درس) (حال و حوصله ندارم) (حوصله برای درس خوندن) (حال و حوصله درس ندارم) (حال و حوصله درس خوندن ندارم) (حوصله درس خوندن ندارگ) (حوصله برای درس خواندن) (انگیزه برای درس خواندن ندارم) (حوصله برای درس) (چجوری درس بخونم) (حال درس خواندن) (حوصله ی درس خواندن ندارم) (چگونه درس خواندن را شروع کنیم) (راهنمایی درس خواندن برای کنکور) (چگونه درس بخونم) (درس خواندن) (چگونه برای درس خواندن انگیزه پیدا کنیم؟)