پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


مدتی است که در ازدواج دچار شک شده ام چون نمی دانم برای چرا باید فرزند دار شوم و اصلا چنین نیازی ندارم و چرا باید نسل بشر توسط انسان ادامه پیدا کند؟ جواب حتما فلسفی و با تکیه بر غرایز باشد چون من فرزندی که بر روی زمین تهلیل بگوید نمی خواهم به من چه ربطی دارد که کس دیگری به داشتن فرزند از ناحیه من خوشحال بشود و باقیات صالحات را هم جور دیگری جبران می کنم. سوال من اینه:
چه نیازی به فرزند داریم؟ می خوام بعدا پشیمون نشم.

1 پاسخ 1

در پاسخ به سوال شما، دو نکته را یادآور می‌شویم:
الف: غریزی بودن فرزند خواهی و محبت به فرزند، امری است که مفسران متعددی به آن اشاره کرده‌اند. از جمله، علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، (ترجمه) ج. 3، ص. 161 به این مطلب پرداخته‌اند. آن چه که در جامعه خود می‌بینیم نیز مؤید این امر است. افراد داشتن فرزند را امر بسیار مهمی می‌دانند و در صورت وجود اشکال در این زمینه، هزینه‌های بسیاری صرف می‌کنند و زحمت‌های بسیاری را تحمل می‌کنند. بسیاری از زن و شوهرها به دلیل نداشتن فرزند در روابط خود دچار مشکل می‌شوند که حتی گاه، کار به طلاق و جدایی می‌کشد. ممکن است بگویید که: من در وجودم نیاز به فرزند داشتن را احساس نمی‌کنم. پاسخ این است که اولا، شما هنوز ازدواج نکرده و تشکیل زندگی نداده‌اید تا چنین قضاوتی بکنید، و ثانیا، ممکن است در برخی از جوامع و در اثر نحوه تربیت، در برهه‌ای از زمان بر روی یک امر فطری، پرده‌ای از غفلت بنشیند به گونه‌ای که افراد آن را احساس نکنند، اما با کنار رفتن این پرده، افراد نیاز خود را به آن درمی‌یابند.
ب: بقای نسل انسان، تنها یکی از اهداف ازدواج است نه همه آن. دانشمندان اهداف متعددی را برای ازدواج برشمرده‌اند. از آن جمله:
1. بقاى نسل،
2. آرامش و تعادل روحى و جسمى،
3. سلامت اخلاقى و اجتماعى جامعه،
4. ارضاى حس محبت کردن و مورد محبت قرار گرفتن و... .
5. ارضای غریزه جنسی از طریق مشروع و مطابق با دستور دین و تکامل روحی در سایه ارضای این غریزه.
بنابراین، افراد حتی اگر نیازی به داشتن فرزند را در خود احساس نکنند باز هم خود را نیازمند به تشکیل زندگی خانوادگی و ازدواج می‌یابند و در این مسیر تلاش می‌کنند.
شما می توانید با تدابیر مناسب فرزندان محدودتری داشته باشید،زیرا هر کسی می خواهد نام وآثارش باقی بماند .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده