پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


کمترین مدت زمان صیغه یک خانم(24 ساعت هم هست)؟ اگر دو طرف راضی به صیغه باشند باز نیاز به رفتن به محضر برا صیغه هست؟

1 پاسخ 1

آری می تواند مدت صیغه 24 ساعت و حتی کمتر ولو یک ساعت هم باشد
دوست محترم عقد موقت یا صیغه، داراى شرایطی است که یکی از شرایط آن مدت دار بودن آن می باشد که این شرایط از قرار زیر می باشد: 1ـ ازدواج موقت، مانند ازدواج دائم نیاز به خواندن عقد و الفاظ مخصوصه دارد و با صرف رضایت قبلى درست نمى‏شود. 2ـ فرق عمده در ازدواج موقت با دائم، این است که در عقد موقت باید حتما مدت ذکر شود که آیا مثلاً یک ساعت است یا ده سال. 3ـ مقدار مهریه هم باید در عقد موقت مشخص شود و هنگام خواندن عقد ذکر گردد. 4ـ زنى که عقد موقت مى‏شود بلافاصله بعد از عقد مالک تمام مهریه مى‏شود و مى‏تواند از شوهر مطالبه کند. 5ـ اگر دختر بکرى بخواهد صیغه شود، باید با اذن پدر یا جدّ پدرى باشد؛ کما این که در ازدواج دائم نیز این طور است. 6ـ در عقد ازدواج موقت بعد از تمام شدن مدت، زن باید از مرد جدا شود و عده نگه دارد، مگر این که عقد دوباره تجدید شود. و اگر قبل از تمام شدن مدت، مرد بقیه آن را ببخشد، ازدواج موقت تمام مى‏شود. اما در عقد ازدواج دائم فقط با طلاق یا فسخ، عقد منفسخ مى‏شود. و اگر زن بگوید عده‏ام تمام شده با دو شرط از او قبول مى‏شود اول آن که مورد تهمت نباشد دوم آنکه از طلاق یا مردن شوهر قبلى به قدرى گذشته باشد که درآن مدت تمام شدن عده ممکن باشد و اگر کسى او را عقد کرد و بعد خلافش ثابت شد گناهکار نیست ولى باید فورا از آن زن جدا شود و اگر زن هم نمى‏دانسته که در عده است و یا نمى‏دانسته‏اند که عقد کردن زن در عده حرام است، در صورتى که مرد در زمان عده با آن زن نزدیکى کرده باشد آن زن بر او حرام مى‏شود و دیگر نمى‏تواند او را بگیرد و اما اگر نزدیکى بعد از سپرى شدن عده بوده عقد باطل است اما زن بر مرد حرام نمى‏شود و مى‏تواند مجددا او را عقد نماید و اگر زن رعایت عده پس از تمام شدن مدت را ننماید بر مرد گناهى نیست.
دوست محترم در مورد ازدواج موقت هر چند ثبت آن لازم نیست ولی در صورتی که طرفین موافق باشند، می توانند قرارداد خود را در محضر ثبت کنند تا صورت قانونی پیدا کند و قابل ارایه باشد.
T}اما در مورد ثبت آن برخی مقررات وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره خواهیم کرد
ثبت ازدواج موقت {T آن مقدار بساطت و سادگی که در مورد ازدواج موقت ذکر می‏شود، از نظر فقهی، در ازدواج دائم نیز هست. با این حال، علت نپذیرفتن دستگاه قضایی مصوبات مجلس شورای اسلامی است که به رسمیت شناختن ازدواج ـ که بدان وسیله می‏توان ادعای طرفین را پذیرفت ـ منوط به ثبت آن در دفاتر رسمی ازدواج است. فلسفه تصویب مجلس نیز سوء استفاده‏های فراوانی است که به نام ازدواج موقت صورت می‏گیرد. از این رو دولت اسلامی برای سامان بخشیدن به این امر، قواعد و مقرراتی را وضع کرده است. اگر این مقررات نباشد، ازدواج موقّت به ضد فلسفه خود ـ که جلوگیری از فحشا و بی‏بند و باری جنسی و عدم ضابطه در کامیابی جنسی ـ تبدیل خواهد شد. البته این ضوابط نباید به گونه ای باشد که ازدواج موقت را تا مرز تعطیلی بکشاند. مهم این است که ازدواج موقت و دائم، هر دو ازدواج هستند و در نظر بسیاری، از شرایط فقهی و قانونی مساوی‏اند؛ لیکن یکی همیشگی است و دیگری موقّت. متأسفانه، غیر دائمی بودن، متعه موجب برداشت نادرستی در جامعه گردیده و باعث شده که آن را به دید التذاذ آنی بنگرند؛ در حالی که ماهیت مسئله این نیست. اما اینکه دستگاه قضایی مقررات ویژه‏ای برای هر دو ازدواج مقرر ساخته، مربوط به احکام حکومتی است. احکام اولیه، همین که از قالب فردی خارج شد و به نحوی در دایره روابط اجتماعی قرار گرفت، نیازمند نظام و مقرراتی است که مطابق با شرایط زمانی، آن را سامان بخشد و جلوی بسیاری از مفاسد و هرج و مرج‏ها و تضییع حقوق را بگیرد. بنابراین، تناقضی بین احکام اولی فقهی و احکام حکومتی نیست؛ بلکه تناقض آنجا است که یکی دیگری را نفی کند و مثلاً قانون بگوید: «خواندن صیغه شرعی لازم نیست» و فقه آن را لازم بداند. اما اینکه مقررات دیگری برای استحکام پیوندها، در کنار ضوابط فقهی قرار گیرد و آن را مضبوط و سامان‏مند کند، با آن تلائم دارد.


برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(صیغه یک ساعته) (مدت زمان صیغه موقت) (مدت زمان صیغه) (مدت صیغه) (مدت صیغه موقت) () (صیغه مدت دار) (صیغه چند ساعته) (مدت زمان صیغه محرمیت ؟) (مدت صیغه محرمیت) (زمان صیغه موقت) (کمترین مدت صیغه) (حداقل مدت صیغه موقت) (صیغه 24 ساعته) (کمترین زمان صیغه) (صیغه 24) (صیغه24) (مدت زمان عقد موقت) (کمترین مدت صیغه موقت) (صیغه) (صيغه يك ساعته) (صیغه موقت یک ساعته) (زمان صیغه) (مدت زمان صيغه) (حداقل زمان صیغه) (شرایط صیغه یک ساعته) (مدت صیغه ) (مدت زمان صیغه ) (مدت زمان صیغه محرمیت) (حداقل مدت صیغه) (صیغه دو ساعته) (صیغه یک ساعت) (صیغه یکساعته) (صیغه 5 ساعته) (صيغه مدت دار) (کم ترین مدت متعه) (صیغه موقت) (کمترین مدت صیغه ) (صیغه یک ساعتی) (مدت عقد موقت) (مدت زمان عده) (حداقل مدت زمان صیغه) (صیغه محرمیت یک ساعته) ( مدت صیغه موقت) (مدت زمان عقدموقت) (صیغه 2 ساعته) (صیغه 1 ساعته) (مدت زمان عده صیغه) (عقد یک ساعته) (مدت ازدواج موقت) (صیغه خانم) (صیغه برای یک ساعت) (صیغه کوتاه مدت) (روش صیغه موقت) (صیغه ساعتی)