پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


بنده در بین بزرگان و عرفای معاصر با مکاتب مختلفی آشنا شدم چه معروف و چه غیر معروف ولی متوجه شدم که بین همه این مکاتب اکثراً رضای مردم به رضای خدا را ترجیح می دهند. مثلاً اوایل به آیت الله العظمی بهجت خیلی علاقه مند بودم و هستم، بعدها با مکتب آیت الله علامه سیدمحمدحسین حسینی طهرانی(رض) آشنا شدم و وارد افق جدیدی شدم به طوری مطمئن شدم که پس از رحلت استادشان و در سنوات آخر عمر در مقام وحدت بودند و بعد از امام زمان(عج) مرد دوم عالم بودند. حال می خواستم بپرسم که چرا برای ایشان تبلیغ نمی شود و دولت افرادی را تبلیغ می کند که اصلاً عارف نبوده اند و یا هزار نفر مثلشان وجود داشته!؟ آخه چرا مردم نباید با حقیقت آشنا بشوند؟

1 پاسخ 1

درپاسخ به این پرسش به چند نکته توجه نمایید :
1- شناخت مقامات و کمالات افراد اهل معرفت و تعیین درجه و میزان کمال و قرب آنهاکار هر کسی نیست و تا کسی خود راه عبودیت و کمال را نپیماید و درجات قرب و کمال را پشت سر نگذارد نمی تواند در این مورد قضاوت کند و صرف خواند کتاب بزرگان برای قضاوت در این امر کافی نیست .
2- 2- آن چه در رابطه با بزرگان معرفت برای ما سودمند است بهره گرفتن از روش و منش و اخلاق و نحوه سلوک آنها در زندگی و نوع ارتباط آنها با خداوند است و درجه و رتبه واقعی آنها را تنها خداوند می داند و دانستن این مطلب نفعی به حال ما ندارد .
3-بزرگان اهل کمال و سلوک الهی خود مایل به شناخته شدن و مشهور شدن نیستند و در برخی موارد که مسئولان امر و متولیان رسانه ها قصد معرفی آنها را داشته اند و می خواسته اند با تهیه فیلم و پخش سخنانشان آنها را به مردم بشناسانند با ممانعت و مخالفت جدی آنها رو به رو شده اند .
4- بزرگان اهل کمال با همه بزرگی معصوم نمی باشند و نباید نگاه ما به آنها نگاهی مطلق باشد و همه سخنان آنها را تلقی به قبول کنیم . خود معصومین –ع- از ما خواسته اند که سخنان آنها را با میزان قرآن بسنجیم و اگر موافق با آن بود و یا حد اقا مخالف آن نبود بپذیریم و در مورد غیر معصومین –ع- این ملاک به نحو قوی تری باید رعایت گردد .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(عرفای معاصر) (عرفاي معاصر)