پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من تا کنون از چندین نفر شنیده ام که علامه حسن زاده(حفظه الله) می فرمایند هیچ کسی در دنیا نیست که بتواند چیزی از ریاضی را یاد من بدهد و یا حتی هیچ کس در دنیا نیست که بتواند چیزی یاد من بدهد و گرنه من می رفتم پیشش و علم یاد می گرفتم. حال سوال من این است که این اقوال تا چه حد صحت دارد و کلا علامه(حفظه الله) تا چه حد ریاضی را بلد هستند و اینکه ایشان به مباحث ریاضی جدید مانند حساب دیفرانسیل و انتگرال و یا مباحثی همچون تئوری اعداد و یا ترکیبیات نیز وارد هستند و یا ریاضی ایشان مربوط به هندسه و مثلثات و بیشتر مربوط به تعیین قبله و اوقات شرعی و تعیین زمانهای کسوف و خسوف است؟

1 پاسخ 1

علامه آیت‏الله حسن حسن‏زاده آملى، در سال 1307 هجرى شمسى در یک خانواده با ایمان از یک پدر مؤمن و اهل یقین و مادرى با ایمان و پاک و راستگو متولد شده است. چنانکه خود استاد در این‏باره مى‏فرماید: «در دامن او که دامن ولایت و درایت و طهارت بود پرورش یافتم و از پستان او که پستان معرفت و اخلاص و صداقت بود، شیر نوشیدم و همانا من یقین دارم: هر برکتى که از پروردگارم ـ سبحانه ـ به من افاضه شده است، از اینجا ناشى شد که خداى تعالى مرا در چنان دامن عفیفى پرورش داده و از چنان پستان شریفى روزیم فرمود،...» (آسمان معرفت، علامه حسن‏زاده، 406)
و در شش سالگى به مکتب خانه رفته و در خدمت یک روحانى خواندن و نوشتن آموخته و همزمان قرآن کریم را بطور کامل فرا گرفته است. و پس از آن مرحله، وارد دوره ابتدائى مدارس جدید شده است. و در سال 1323 هجرى شمسى در حوزه علمیه شهرستان آمل تحصیل علوم دینى را آغاز کرده است؛ و پس از گذشت شش سال از اشتغال به تحصیل در شهر آمل، به تهران آمده و در مدرسه حاج ابوالفتح، به تحصیلات دینى خود ادامه مى‏دهند. و بعد از خوشه‏چینى از خرمن استوانه‏هاى علم و حکمت و تقوا و اجازه روایت و اجتهاد؛ در سال 1342 هجرى شمسى وارد شهرستان قم مى‏شوند؛ در قم نیز ضمن تحقیق، تعلیم و تدریس فنون ریاضى و حکمت و سائر علوم را شروع مى‏کنند؛ به علت حرص به علم‏جوئى در تعدادى از دروس فقهى در محضر مشایخ بزرگ آن زمان شرکت مى‏کنند؛ خلاصه اینکه حضرت استاد علامه حسن‏زاده در محضر عالمان و فیلسوفان و عارفان بنام و بزرگى زانوى شاگردى زده است و از این طریق جامع معقول و منقول گشته است. به چند تن از اساتید بنام استاد اشاره مى‏شود.
1ـ آیت‏الله حاج شیخ محمدتقى آملى (ره)
2ـ علامه ذوالفنون میرزا ابوالحسن شعرانى(ره)
3ـ حکیم الهى میرزا مهدى الهى قمشه‏اى(ره)
4ـ علامه شیخ محمدحسین فاضل تونى(ره)
5ـ علامه رفیعى قزوینى(ره)
6ـ آیت‏الله حاج میرزا احمد آشتیانى(ره)
7ـ علامه محمد حسین طباطبائى(ره)
8ـ حاج سیدمهدى قاضى تبریزى فرزند عارف بزرگ حاج سیدعلى قاضى(ره)
علامه حسن‏زاده همراه تدریس و تحقیق، تألیفهاى نفیس و گران‏قیمت به جامعه دینى و علمى در رشته‏هاى مختلف کرده است، از ایشان حدود 113 کتاب، رساله و اثر موجود است؛ و این تعداد 48 کتاب به زیور طبع آراسته است. استاد درباره مصنّفات خود مى‏گوید: «طبق گفته حکماء» اگر نفست را مشغول ندارى او تو را مشغول مى‏نماید «به فضل و یارى پروردگار واجب‏الوجود و مفیض الجودم شمارى کتاب و رساله تصنیف نموده‏ام که برخى از آنها هنوز چاپ نگشته و برخى دیگر به زیور طبع آراسته شده است. (در آسمان معرفت، حسن‏زاده آملى، 438) .
اساتید استاد حسن زاده در علوم ریاضی ،علامه شعرانی و سید مهدی قاضی (فرزند مرحوم سید علی آقای قاضی استاد عرفان علامه طباطبایی ) و.. بوده اند. استاد ،فیلسوف ،حکیم ،فقیه ،عارف ،ریاضی دان ،ادیب ،ودر خلاصه کلام ((علامه ))حسن زاده آملی در علوم ریاضیات ،هیات ،نجوم ،فلکیات ،محاسبات ،تعیین قطب نما ،قبله نماو...تسلط وتبحر بی نظیری دارند که شما می توانید به صورت تفصیلی به آثار استاد مراجعه نمایید. به عنوان نمونه در کتاب شریف 1001نکته ،در شماره های ،،و....،124،131،134،142،145،146،159،161،215،222،226،133،241،255،291، 3،14،46،48،106،108،و..........استاد مباحث مفصلی در باره علوم ریاضی وجود دارد .
ایشان به علوم ریاضیات ،هیات ،نجوم ،فلکیات ،محاسبات ،تعیین قطب نما ،قبله نما،هندسه و مثلثات و تعیین قبله و اوقات شرعی و تعیین زمانهای کسوف و خسوف و....مسلط هستند ودر کنار ریاضیات قدیم به ریاضیات جدید مانند مباحث ریاضی جدید ، حساب دیفرانسیل و انتگرال و یا مباحثی همچون تئوری اعداد و یا ترکیبیات نیز وارد هستند .

حضرت علامه حسن‏زاده آملى اکنون نیز با تدریس و تحقیق همراه با ساده‏زیستى و تواضع، یکى از چهره‏هاى برجسته علمى و معنوى حوزه‏هاى علمى شیعى مى‏باشند؛ خداى سبحان علمش را افزون و عمرش را پربرکت فرمایند.
جهت آشنائی بیشتر با این شخصیت برجسته علمی و روحانی می توانید به آدرس اینترنتی ذیل مراجعه نمائید :
http://tajalliyeazam.ir/
همچنین نرم افزاری تحت عنوان «صراط سلوک ، رهنمودهای اخلاقی عرفانی و خاطرات علامه حسن زاده آملی ،تولید کننده: مجموعه نرم افزارهای هنری اسلامی جوانان- منهاج » در این زمینه وجود دارد.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(علامه حسن زاده و ریاضیات) () (علامه حسن زاده آملی)