پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

آیا پس از ترک خودارضایی و توبه کردن به درگاه خداوند، عوارض این عمل شوم از بین خواهد رفت یا فرد باید تا آخر عمر از عوارض آن رنج ببرد؟ آیا توبه باعث از بین رفتن عوارض جسمی این عمل می شود؟

1 پاسخ 1

آنچه مسلم است این است که با توبه، نه تنها عوارض معنوی این گناه از بین خواهد رفت و ان شاء الله مورد رحمت خدای متعال قرار خواهید گرفت؛ ولی صرف توبه باعث جبران عوارض جسمی نمی شود. بلکه گذشت زمان لازم است تا بدن خود را بازسازی نموده و بهبودی کامل حاصل گردد و امید است از رنج عوارض پس از مدتی نجات پیدا کنید و به هیچ وجه به این فکر نباشید که تا آخر عمر گرفتار عوارض خواهید بود. بخصوص اینکه پس از ازدواج و ارضاء کامل میل جنسی مشکلات روحی ناشی از استمنا نیز برطرف خواهد شد.
در پایان لازم است شما را به یکی از بهترین راه های موفقیت در ترک استمنا و کلا کارهایی که به شکل عادت در آمده راهنمایی کنیم و آن تقویت «عزم و اراده» است. عزم و اراده یعنی تصمیم جدی و قاطع به گونه ای که هیچ عاملی نتواند شما را از آن تصمیم باز گرداند. برای افزایش عزم و اراده یکی از بهترین کارها روی آوردن به نماز است. بدین ترتیب که اولا سعی کنید نمازهای روزانه خود را سر وقت بخوانید و ثانیا هر وقت به فکر عمل استمنا افتادید فورا وضو بگیرید و دو رکعت نماز استغفار بخوانید (مانند نماز صبح) اگر بتوان این دستورالعمل را انجام دهید در تقویت اراده شما بسیار موثر خواهد بود. همچنین بر کارهایی که حوصله ندارید بیشتر اصرار به خرج دهید، چون اینگونه پافشاری ها اراده شما را قوی خواهد کرد. مثلا اگر غذا سریع می خورید سر سفره نشستن را طولانی کنید و لقمه ها را آهسته آهسته بجوید به حدی که به قول خودمان کفرتان درآید. یا لیوان آب را به جای اینکه یک دفعه سر کشید در ده قسمت و هر با بین آنها فاصله بیاندازید. و کلا کارهای خود را قدری با تأنی انجام دهید.
انجام مستحبات نیز بر افزایش عزم و اراده بسیار مؤثر است به طوری که حضرت امام (ره) در کتاب چهل حدیث خود یکی از اسرار بزرگ عبادات را افزایش عزم و اراده می دانند. و از آن به مغز انسانیت تعبیر می کنند.
شما جوان هستید، سعی کنید از این نیروی جوانی برای حفظ سلامتی خود بهره جویید و یک تغییر اساسی در زندگی خود ایجاد کنید. ما به شما نوید می دهیم که اگر مردانه کمر همت ببندید و عزم خود را جزم کنید که این عمل زشت را ترک کنید از همه عوارض آن نجات خواهید یافت. بسیاری از ناراحتی های شما ممکن است با این عادت ارتباط داشته باشد، که امیدواریم با ترک آن، به تدریج بهتر شود.
خوردن مواد قندی مثل خرما، کشمش و عسل؛ انجام ورزش روزانه، تفریح و گردش های سالم در بازگشت سلامتی شما بسیار مؤثر است. بدن انسان توانایی جبران عوارض را دارد ولی باید توجه داشته باشید که عوارضی که در طول زمان ایجاد شده به تدریج جبران خواهد شد و البته نباید توقع داشته باشید که فورا جبران شود.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(توبه به درگاه خدا) (خودارضایی) (از بین رفتن عوارض خودارضایی) (از بین رفتن عوارض خود ارضایی) (خود ارضایی) (از بین رفتن عوارض استمنا) (از بین بردن عوارض خود ارضایی) (ازبین رفتن عوارض خودارضایی)