پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من چند سال پیش مرجع اعلم خودم آیت ایت الله خامنه ای انتخاب کردم. امروزه شبهات خیلی زیاد شده بعضی ها می گن آقای خامنه ای اعلم نیستند. من می خواستم ببینم نظر شما به عنوان یک انسان عادل چیه؟ آیا آقای خامنه ای از نظر مرجعیت اعلم هستند؟ یا پیشنهاد می کنید مرجعم و عوض کنم؟

1 پاسخ 1

سعی کنید وسوسه به خود راه ندهید و تا وقتی مطلبی برای شما یقینی نشده ترتیب اثر ندهید زیرا ممکن است به عواقب گناه سوء ظن به مؤمن و تهمت که هر دو از گناهان بزرگ است مبتلا شوید.
برای توضیح بیشتر خدمتتان عرض می کنیم: درست است که در زمان حیات امام عزیز به مقام معظم رهبری آیت الله نمی گفتند ولی رسم و قانون حوزه های علمیه چنین نیست که به همه مجتهدها آیت الله گفته شود. در همین زمان صدها مجتهد جوان و فاضل در حوزه علمیه قم هستند که با عنوان حجت الاسلام خطاب می شوند. در زمان آیت الله العظمی بروجردی هم به آیت الله گلپایگانی و مرعشی نجفی و اراکی آیت الله گفته نمی شد و بعد از فوت ایشان به فضلای بعدشان آیت الله خطاب شد.
ثانیا، سابقه تحصیلی ایشان تا قبل از انقلاب بیش از بیست سال است و دوره درس تخصص فقه و اصول را بیش از ده سال نزد امام راحل و آیت الله العظمی میلانی گذرانده اند واین مقدار تحصیل برای کسی که حتی دارای استعداد متوسط هم باشد می تواند مفید اجتهاد باشد.
ثالثا، راه تشخیص مجتهد سؤال از اهل خبره است وحدود 80 نفر از خبرگان و بسیاری دیگر از حوزه های علمیه شهادت به اجتهاد ایشان داده اند.
اما راجع به نکته ای که درباره آیت الله بهجت گفته اید نیز باید بگوییم ایشان نیز تمام شرایط مرجعیت را دارند و همیشه در مواقع نیاز مدافع وحامی انقلاب و حکومت دینی بوده اند. البته نمی توان از ایشان به اندازه یک شخصیت سیاسی انتظار داشت که در امور کشورداری دخالت کنند. در هر حال ایشان یک شخصیت علمی عرفانی و در عین حال در خط انقلاب هستند و اگر گاهی در برخی از امور دخالت نمی کنند نه به این جهت است که قائل به جدایی دین از سیاست هستند، بلکه چون کسانی هستند که متکفل این امور شده اند و دیگر نیازی به دخالت در آن امور نیست.
رابعا:معظم‏له به دلایلى از جمله احترام به سایر مراجع دیگر، حضور مراجع عالیقدر در حوزه علمیه قم و پاسخگو بودن به نیازهاى داخل کشور، مسؤولیت عظیم رهبرى و...، از انتشار توضیح‏المسائل در داخل خوددارى نمودند. البته این بدین معنا نیست که ایشان تنها مرجع تقلید خارج از کشور هستند و نمی توان در داخل از ایشان تقلید نمود. هماکنون افراد فراوانی در داخل کشور از ایشان تقلید می کنند و اشکالی ندارد.
معظم‏له خود در این زمینه چنین مى‏فرمایند: «... ملت عزیز، عزیزان من، آقایان محترم و بزرگانى که از گوشه و کنار، گاهى به بنده پیغام مى‏دهند که رساله بدهید. بار فعلى من خیلى سنگین است. بار رهبرى نظام اسلامى و مسؤولیت‏هاى عظیم دنیایى، مثل بار چند مرجعیت است.... الان ضرورتى نیست... آن جایى که ناچار باشم؛ یعنى ضرورى باشد، حرفى نداشتم که بار این جورى را هم به دوش خودم بگذارم... این همه مجتهدین بحمدالله هستند... و البته خارج از ایران، حکم دیگرى دارد. بار آن‏ها را من قبول مى‏کنم چرا؟ به خاطر این که آن بار را اگر من برندارم، ضایع خواهد شد. آقایان امروز بحمدالله در این جا هستند و به عقیده‏ى من کافى هستند و کفایت لازم، بلکه فوق اندازه‏ى ضرورى را هم امروز در قم مى‏بینیم و...»V}روزنامه جمهورى اسلامى، 24/9/73{V.
در حال حاضر فتاوای مقام معظم رهبری را می توان از کتاب های ذیل به دست آورد:
الف) توضیح المسائل مراجع (فتاواى دوازده تن از مراجع)،
ب ) ترجمه اجوبه الاستفتاآت (2 جلد)،
ج ) راهنمای فتاوای امام خمینی و مقام معظم رهبری
د ) در صورتی که پاسخ سؤال شما در رساله ایشان پیدا نشد در صورتی که علم به اختلاف بین فتوای ایشان و امام خمینی ندارید می توانید در این زمینه به فتوای امام خمینی عمل کنید و یا می توانید با دفتر مقام معظم رهبری مکاتبه نمایید:
- نشانى قم: خیابان شهداء (صفائیه) - دفتر مقام معظم رهبرى
- نشانى تهران: خیابان پاستور - دفتر مقام معظم رهبرى
- مکاتبه با این واحد (قم، صندق پستى 4141).

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(مرجع اعلم) (مرجع اعلم خامنه ای) (مراجع اعلم) ()