پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


خواهشمند است در خصوص انتخاب نام هامان برای فرزند که می گویند نام برادر یکی از پیامبران است و شرحی از معنای آن برای اینجانب توضیح بفرمایید.

4 پاسخ 4

هامان نام وزیر فرعون بوده در شش آیه از قران اسم او آمده و به بدی از او یاد شده است وی همانند فرعون از مکذبان حضرت موسی می باشد . بنا برا ین این نام هامان از نامهای بد میباشد وانتخاب آن برای فرزند شایسته نیست , البته ممکن است منظور شما از هامان هرون باشد که برادر ووصیحضرت موسی بوده در این صورت این نام از نامهای خوب است وگذاردن ان بر روی فرزند مناسب است , در مورد معنای این نام چیزی نمیدانیم .

برگرفته از پرسمان
هَامََانُ تلفظ لقب وزیر فرعون در قران است که با تلفظ هامان کاملا متفاوت است .هامان یک نام فارسی به معنی مقرب درگاه پروردگار - شکوهمند است.
سلام .من اسم پسرم رو هامان گذاشتم کلی هم دراین مورد تحقیق کردم .این که همه جا مینویسند هامان نام وزیر فرعون واسم بد هست اشتباهه .هامان در لغت به معنی نامی ومشهور هست که اگر به زبان عبری تبدیل بشه هاران نام برادر حضرت ابراهیم بوده که به کمک حضرت ابراهیم برای شکستن بتها اقدام کرده .واگر کاربد آن بعنوان صفت یا لقب باشه به معنی معمار بزرگ هست که لقب وزیر فرعون که مسئولیت ساخت اهرام رو داشته می باشد یعنی بسته به کاربرد ان بعنوان اسم یا لقب معنیش فرق میکنه در ضمن توی سایت ثبت احوال هم هست .این که میگن اسم وزیر فرعون بوده اشتباهه . این اسم ریشه ایرانی هم دارد. ممنون
کوروش کبیر وقتی بابل را فتح کرد به یهودیانی که در اسارت بابلیان بودند اجازه داد تا به وطن خود بازگردند و معبد خود را بازسازی کنند اما تعدادی از یهودیان به ایران آمده و وارد دستگاه حکومتی شدند و کم کم افکار شیطانی خود را وارد حکومت ایران کردند تا جایی که شاه هخامنشی و پسر کوروش با خواهر خود ازدواج می کنند... dastan az in qarare :! در کتاب عهد عتیق(تورات)قسمتی به نام استر وجود دارد در این قسمت داستانی آورده شده است که مربوط به زمان خشایار شاه هخامنشی می باشد،وقتی خشایار شاه می خواست ملکه جدید انتخاب کند،مردخای یهودی دختر عموی خود هداسا رابه دربار برد و با نقشه های از قبل طراحی شده موفق شد مهر او را به دل پادشاه بیاندازد و ملکه شود. هدسه با نام استر وارد دربار شد بدون اینکه کسی بداند او با مردخای چه نسبتی دارد و اینکه او یهودی است.هامان وزیر خشایار شاه وقتی متوجه شد که یهودیان وارد حکومت شده اند دستور داد که یهودیان خائن کشته شوند،مردخای وقتی فهمید که هامان قصد کشتن آنها را دارد به وسیله استر(ملکه)مانع این کار شد و توانست هامان را به دستور پادشاه به قتل برساند(بوسیله مهر خشایار شاه که در دستش بود). سرانجام در روز 13 ماه ادار(روز سیزدهم ماه دوازدهم)یهودیان به داخل خانه های مردم رفتند و مردم ایران را قتل عام کردند.در کتاب استر تعداد کشته شدگان 75000 نفر است ولی تعداد واقعی 77000 نفر می باشد.از آن پس یهودیان جشنی به نام پوریم را در ماه ادار برگزار می کنند.


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(معنی اسم هامان) (معنی هامان) (معنی نام هامان) (معني اسم هامان) () (معناي هامان) (نام وزیر فرعون)