پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من برای انتخاب مرجع تقلید دچار مشکل هستم. می خواستم بدانم به نظر کارشناسان شما از بین این مراجع حضرات آیات یوسف صانعی، حسین وحید خراسانی، سیدمحمدسعید حکیم، سیدعلی سیستانی و جعفر سبحانی کدام اعلم هستند و شرایط جامع مرجعیت را در مقایسه با دیگران دارا هستند؟ لطفا ملاحظه دینی و سیاسی نکنید و در مورد سوابق و قدرت علمی این افراد مرا راهنمایی کنید تا بهترین را انتخاب کنم.

1 پاسخ 1

T}دوست محترم برای تشخیص مجتهد اعلم راه هایی قرار داده شده است و از نظرهمه مراجع این طرق به شرح ذیل می باشد:{T مجتهد اعلم را از سه راه مى‏توان شناخت: 1. خودش یقین کند؛ مثل آنکه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد اعلم را بشناسد. 2. دو نفر عالم عادل - که مى‏توانند مجتهد اعلم را تشخیص دهند - اعلمیت او را تصدیق کنند (به شرط آنکه با گفته دو عالم عادل دیگر، تعارض پیدا نکند). 3. از گفته عده‏اى از اهل علم - که مى‏توانند اعلم را تشخیص دهند - یقین یا اطمینان پیدا شود.V}آیت‏الله خامنه‏اى، اجوبه الاستفتاءات، س 25؛ توضیح‏المسائل مراجع، م 3؛ آیت‏الله نورى، توضیح‏المسائل، م 3 و آیت‏الله وحید، توضیح‏المسائل، م 3.{V T}تبصره 1.{T آیات عظام سیستانى، تبریزى و وحید: اگر یک نفر عالم خبره و مورد اطمینان هم تصدیق کند، کافى است. T}تبصره 2.{T آیت‏اللّه بهجت: اگر شخص از هر راهى که اطمینان به اعلمیت کسى پیدا کند، کافى است.
با توجه به اینکه اهل خبره چندین تن از مجتهدان را به عنوان مرجع تقلید اعلم معرفی کردند و شهادت به اعلمیت یک شخص خاص نداده اند معرفی اعلم کار مشکلی است از این رو شما در تقلید از هر یک از مراجع حاضر که اهل خبره آن را معرفی کرده اند مخیر هستید.
مراجع تقلید که از سوی جامعه مدرسین و اهل خبره معرفی شده اند عبارتند از آیات عظام : بهجت ، تبریزی، وحید، خامنه ای ، سیستانی ،‌صافی ، نوری ،‌زنجانی مکارم و فاضل .

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(انتخاب بهترین مرجع تقلید) (نظر اهل خبره در مورد مرجع اعلم) (انتخاب مرجع تقلید) () (معرفی و انتخاب مراجع تقلید)