پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من یه دختر 19ساله ام، واسم یه خواستگار اومد که نگهبانی بانک بود و خانوادم خیلی مشتاق بودن که این وصلت سر بگیره ولی من از اون آقا به حد بی نهایتی متنفر بودم، طوری که حتی دوست نداشتم باهاش صحبت بکنم. من رفتم اون آقا رو هم دیدم که شاید خدا مهرشو به دلم بندازه ولی تنفرم بیشتر شد و چون به خاطر جریان خواستگاری اون آقا حدود 12 روز خیلی غصه خوردم به خاطر فشارهای اطرافیانم که می خواستن این وصلت سر بگیره، تنفرم روز به روز از اون آقا بیشتر شد و جواب منفی دادم. الان خانواده و اطرافیانم همش بهم میگن که علاقه و دوست داشتن اصلا مهم نیست. از نظر اونا فقط شغل مهمه. میگن علاقه توی مشکلات زندگی از بین میره. بهم میگن که دیگه واسم خواستگار خدا نمی فرسته ولی به خدا من اگه طرفم یه درآمدی داشته باشه که دستش به دهنش برسه و لااقل از 100 درصد من30 درصدم ازش خوشم، بیاد قبول می کنم یا یه احساس بی تفاوتی نسبت به طرفم داشته باشم نه احساس تنفر. حالا سوالم اینه که پدر و مادرم و اطرافیانم درست میگن؟ که علاقه اصلا مهم نیست؟ آیا چون من گفتم نه خدا قهرش اومده و دیگه واسم خواستگاری نمی یاد؟ آیا من باید با احساس تنفرم، جواب مثبت می دادم؟ در ضمن توی فامیل ما تمام دخترای هم سن من ازدواج کردن و فکرمی کنم یه دلیل عجله خانوادم این و اینکه خواهر بزرگترم برای ازدواج کردنش خیلی اینا رو غصه داده و فکر می کنم که ترسیده شدن. ولی به خدا من کارای که خواهرم کرده رو نکردم. لطفا خواهشن جواب سوالای منو بدید. آیا من مقصرم؟ من گناه کارم؟ تو رو خدا جوابمو بدید.

1 پاسخ 1

با سلام به شماخانم محترم! از این که صادقانه، خالصانه و با صراحت کافى مشکل خود را با کارشناسان این دفتر در میان گذاشتید،تشکر و قدردانى مى‏کنیم. امید است پاسخ ما بتواند گره‏اى از مشکلات شما جوانان محترم و مشتاق پاکى و پاکدامنى را حل کند که این بهترین پاداش به حسن اعتمادتان خواهد بود. تردیدى نیست که رضایت باطنى و واقعى دختر و پسر در ازدواج شرط اساسى و غیرقابل اغماض است و تا دختر و پسر همدیگر را نپسندند و تفاهم و توافق نداشته باشند ازدواج و زندگى مشترک معنى و مفهومى پیدا نخواهد کرد و خانواده‏ها در این زمینه باید خویشتن‏دارى کافى را داشته باشند و به نظرات معقول و صحیح فرزندشان احترام بگذارند و آنها را به ازدواج مجبور نکنند و اجازه دهند در انتخاب همسر و شریک زندگى‏شان آزادانه عمل کنند و حق انتخاب را از آنها سلب نکنند ولى دختران و پسران جوان نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که: این حق و آزادى نباید آنها را به وسواس، اشکال‏تراشى و بلندپروازى بکشاند. به هر حال آنها هستند که باید انتخاب کنند.
پرسشگر گرامی! مسأله ازدواج یکی از مهمترین تصمیماتی است که هر جوانی باید در زندگیش بگیرد و اگر در این انتخاب و تصمیم بسیار مهم درست و منطقی عمل کند آینده روشنی را برای خود رقم زده است و الا تا آخر عمرش خودش را سرزنش می کند که چرا...؟
لذا با توجه به اهمیت این امر لازم است که فرد تمام تلاش خودش را بکند تا انتخاب مناسبی داشته باشد.
برای انتخاب همسر مناسب باید توجه داشته باشید که دختر و پسر باید هم کفو باشند؛ هم کفو بودن هم به این معناست که از نظر شخصیتی، اخلاقی، مذهبی، اقتصادی، تحصیلی، سنی و ... با هم سازگاری داشته باشند، برخی از این موارد لازم و ضروری است و به هیچ وجه قابل اغماض نیستند اما برخی دیگر در مواردی قابل اغماض هستند اما آنچه که ضروری است هم کفو بودن از حیث اخلاقی و مذهبی و شخصیتی است. دختر و پسر باید از حیث اخلاق با هم تفاهم داشته باشند و سازگار باشند. ویژگیهای اخلاقی طرفین بسیار مهم است. اگر یکی بسیار مذهبی و دیگری لاقید باشد زندگی برای هر دو سخت می شود و اصرار فامیل به ازدواج با فردی که از لحاظ اعتقادی و مذهبی مشکل دارد نباید در تصمیم گیری شما تأثیرگذار باشد هر چند به قطع رابطه آنها با شما ختم شود.
با توجه به مطالب گفته شده توجهتان را به نکات زیر جلب می نمایم:
الف) هر چند دختران جوان و دم‏بخت و نیز والدین آنها علاقه‏مندند تا هر چه زودتر ازدواج کرده، زندگى آینده‏ شان را روشن کنند و به اصطلاح از بلاتکلیفى بیرون آیند و...؛ ولى چه خوب است به شرایط و موقعیت‏هاى اجتماعى، فرهنگى، خانوادگى و... جامعه و فرد توجه کافى شود. با توجه به عوامل مختلفى که در سطح کلان جامعه مطرح است، سن ازدواج دختران و پسران بالا رفته است. بنابر این دختر خانمى همچون شما زمان ازدواجش دیر نشده است؛ گرچه باور بر این است که سن ازدواج باید پایین‏تر از سن کنونى باشد. پس دغدغه خاطرتان که چرا به آن خواستگار جواب منفی داده اید چندان جایگاهی ندارد
ب) نداشتن خواستگارمجدد و بلافاصله و به عبارت دیگر جور نشدن آن، یک امر طبیعى است و هرگز نشانه بخت بد یا بسته‏شدن بخت فرد نیست و همان‏طور که براى شما به عنوان یک دختر، این مشکل وجود دارد و هنوز نتوانسته‏اید با فرد مناسب و دلخواه خود ازدواج کنید، براى پسرها نیز این مشکل وجود دارد. علاوه بر این، شما بین دختران تنها فردى نیستید که دچار این مشکل هستید و دختران زیاد دیگرى نیز هستند که مدت‏ها و گاهى سال‏ها با این مسئله روبه‏رو هستند؛ امّا سرانجام همسر مناسب و متناسب با روحیات خود را پیدا مى‏کنند؛ ولى با اندکى تأخیر از نظر زمانى. پس زود ازدواج‏کردن آن هم با اوّلین یا دومین خواستگار، نشانه موفقیت در امر ازدواج و تأمین خوشبختى و سعادت همیشگى نیست. با کمى دقت و تفحص در بین همسایگان، فامیل و دیگران، مى‏توانید مشاهده کنید که فرآیند خواستگارى و ازدواج، معمولاً یک فرآیند طولانى مدت است و نیازمند زمان و دقت کافى است و چه بسا همین تجربه‏ها و به تأخیر افتادن‏ها، شناخت و آگاهى‏تان را از موضوعات و معیارهاى ازدواج بیشتر و عمیق‏تر کند و موفقیت در این امر مهم و حیاتى را چندین برابر کند که در نتیجه به صلاح شما خواهد بود.
ج) باید توجه داشت که غالب آن چه امروزه در میان مردم در باره سحر و جادو برای بستن بخت کسی شایع است، بى اساس است و بیشتر به افکار روانى، تخیلات، سوءظن‏ها، توهمات و مشکلات واقعى موجود در رفتار و اعمال خانواده ها و دختر و پسرها مربوط است و اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود، مى‏توان از راه‏هاى زیر براى بطلان آن استفاده نمود:
1.استعاذه به خداوند و خواندن سوره‏هاى فلق و ناس.
2.خواندن و نوشتن آیات 75 تا82 سوره یونس و همراه داشتن آن.
3.دعا و تضرع به درگاه خداوند.
4.درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
5.صدقه دادن .
د)بعضى عوامل مشکل نیامدن خواستگار بلافاصله از خواستگار قبلی در دست شما یا کس دیگرى نیست که در این صورت نباید نگران آن باشید و ذهن خود را به آن مشغول نمایید به گونه‏اى که مانع زندگى روزمره و درسى و تحصیلات علمى و دیگر امور شود. زیرا انسان نمى‏تواند تمام شرائط و امکانات را بر وفق مراد خود فراهم نماید ولى مى‏تواند خود را با شرائط موجود وفق دهد و هماهنگ سازد در صورت اول همیشه نگران و ناراحت و غمگین و افسرده خواهد بود و در صورت دوم با ابتکار و خلاقیت و بهره‏مند شدن از دیگر توانمندیهاى خود، شاد و با نشاط زندگى خواهد کرد و فعّال و سر زنده با همان امکانات و شرائط موجود، زندگى را بر خود سهل و آسان خواهد گرفت. بنابراین هیچ گاه نباید این موضوع مانع عمده‏اى بر راه ادامه زندگى و تحصیل و... شود.
ه)علاوه بر این مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل کنید و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از پدر و مادر وشما مى‏داند.
و) شما به جاى این که ذهنتان را به کمبودها، نقص‏هاى خود معطوف دارید و از آن رنج ببرید توانایى‏ها و استعدادها و موفقیت‏هاى گذشته و حال خود را به خاطر خود بسپارید و با تکیه بر آنها یأس و ناامیدى را از خود دور کنید و با نگرشى مثبت به زندگى و آینده اجازه ندهید این گونه مسائل جزئى که در نهایت هم حل مى‏شود، زندگى را بر شما تلخ کند. اگر فعلاخواستگار ندارید، هزاران هزار نعمت و توانمندى خداوند در وجود شما و اطراف شما قرار داده است و از آن بهره‏مند هستید چه بهتر است به آنها بیاندیشید و به بهره‏بردارى از آن نعمت‏ها فکر کنید و لذت ببرید. رابطه خود را با خداوند متعال و راز و نیاز با او را فراموش نکنید که یاد خدا آرامش‏بخش است.
ز) برای گشوده شدن گره و مشکل تان چه خوب است ارتباط معنوی تان را با خداوند متعال گسترش داده و به کمک یکی از راهکارهای مجرب زیر زمینه رهایی از مشکل فراهم شود.
1.در هر شبانه روز، یک بار زیارت عاشوراو دعاى توسل به نیت این حاجت قرائت شود.
2.در شب جمعه غسل کنید (غسل مستحبى) و بعد از نیمه شب، نماز امام زمان (عج) را بخوانید (کیفیت آن در مفاتیح الجنان در ضمن اعمال شب جمعه آمده است(
3.سه روز چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را روزه بگیرید و روز جمعه نماز جعفر طیار به جاى آورید (کیفیت آن در مفاتیح الجنان در ضمن اعمال روز جمعه آمده است). این عمل که مورد توجه بزرگان دین بوده، در استجابت دعا بسیار مؤثر است.
4. سوره های ناس و فلق را زیاد بخوانید
5. به محض ورود به منزل به همه سلام کنید حتی اگر کسی نباشد آن هم با صدای بلند.
6. به هنگام ورود به منزل سه بار سوره توحید بخوانید.
7. بسیار خوش اخلاق و خوش برخورد باشید.
دوباره تأکید می کنیم لازم نیست همه راه کارها را انجام دهید بلکه با توجه به روحیات و توانائی های خودتان هر کدام را که خواستید انجام دهید! توصیه می شود جهت اطلاعات بیشتر و دقیق تر و تصمیم گیری واقع بینانه تر برای مهمترین تصمیم دوران زندگی و نقطه عطف عمر خود بهتر است یکی ازکتاب های معرفی شده را نیز مطالعه فرمایید.
1- جوانان و انتخاب همسر على اکبر مظاهرى
2- ازدواج در اسلام مصطفى کاشفى خوانسارى
3- همسران برتر، غلامعلى افروز
4- انتخاب همسر، ابراهیم امینى
در پایان شاخه گلی از گلستان نبوی را تقدیم شما می کنیم:پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) فرمودند: «آنچه از دنیا نصیب تو باشد، اگر ناتوان هم باشى، به تو مى رسد و آنچه به زیان تو باشد، به زور نمى توانى آن را از خود دور کنى. هرکس به آنچه از دستش رفته امید نداشته باشد، آسوده است و هر کس به آنچه خداوند روزى اش کرده، خرسند باشد، شادمان مى گردد.» (شیخ صدوق، الامالى، ص 225 و 393.) همیشه موفق باشید.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(نگهبانی بانک) (علت نیامدن خواستگار) (نگهبانی بانکها) (واسه دوست دخترم خواستگار اومده) (مشتاق در خواستگاری ) (خواستگار) (واسم خواستگار اومده) (علل نیامدن خواستگار) (دختر) (نگهبانی پرسشکده) (نگهبانی)