پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من دختری 19 ساله هستم و از طریق اینترنت با پسری اهل هند آشنا شدم که مسلمان نیست و هندو است اما اعتقادات و خصوصیات مثبتی دارد. ما مشکلات بسیاری برای رسیدن به هم داریم و واقعا قصد ازدواج داریم. آیا امکان دارد یک فرد مسلمان و غیر مسلمان در کنار هم زندگی کنند؟ آیا در ایران ما را به عقد در می آورند؟ لطفا راهنمایی کنید.

1 پاسخ 1

خواهر گرامی سوال شما از دوجنبه فقهی و روان شناختی قابل بررسی است.
همان طور که می دانید، ازدواج یکی از حوادث مهم زندگی هر فردی بوده و نقش آن در پیشرفت یا عدم پیشرفت انسان بر کسی پوشیده نیست بنابراین در انجام این امر مهم دقت کافی لازم است. ازدواج داراى چند فایده است:
1.بقاى نسل
2. آرامش روانی
3. سلامت اخلاقى و اجتماعى جامعه،
4. ارضاى حس محبت کردن و مورد محبت قرار گرفتن
5.زمینه سازی برای تربیت فرزند
6. گسترش روابط اجتماعی از طریق خویشاوندی
لذاانتخاب همسر مناسب باید از طریق شناخت ملاک های همسر مناسب و تطبیق ملاک ها بر فرد مورد نظرصورت پذیرد تا این اهداف تامین گردد.
حال به نظر شما
1- انسان چه زمانی می تواند سرمایه عشق و محبت خود را به فرد دیگری هدیه دهد؟
2.آیا شناختی که از طریق دنیای مجازی به دست آمده آن قدرقابل اطمینان است که بتوان بنای زندگی را بر اساس آن ساخت؟
توجه داشته باشید که عشق واقعی و علاقه مندی حقیقی بین دو جنس،زمانی ایجاد می شود که دو فرد ارتباط خود با یگدیگر را به سادگی تزلزل پذیر نسازندو از سوی دیگر هر یک برای جلب نظر دیگری,دست به یک رفتار نمایشی نزنند.درحالی که در آشناییهای قبل از ازدواج عموما ودر آشنایی های اینترنتی خصوصا این مسأله به کرات دیده می شود.
شناسایى ملاک ها و اطلاع یافتن از وجود آنها در یک فرد ازراه ها ی زیر امکان پذیر است:
الف-طریقه صحیح شناخت با تکیه بر عقلانیّت و خردورزی
1- تحقیق و بررسى از خانواده و چگونگى روابط خانوادگى و فامیلى. چون هر فردى تحت تأثیر محیط خانواده به دنیا آمده و رشد کرده است و از آن فضاى فرهنگى و اجتماعى تأثیر پذیر بوده و هست.
2- تحقیق و شناسایى از دوستان و نزدیکان و رفقاى صمیمى در محل سکونت، محل درس و محل کار.
3- گفتگوى مستقیم (ولى تحت نظارت خانواده هاى دو طرف) با یکدیگر و اطلاع یافتن از نقطه نظرات همدیگر درباره مسائل مختلف و آنچه در آینده مى تواند در زندگى مشترک تأثیرگذار باشد و کسب اطلاع از میزان اهتمام طرف مقابل نسبت به ملاک ها و معیارهاى معرفى شده.
اموری که رعایت آنها در ازدواج مهم است عبارتند از:
الف . معیارها و ملاک هایی که رکن و اساس اند و برای یک زندگی سعادتمندانه حتما لازم اند.
ب . آنهایی که شرط کمال هستند و برای بهتر و کاملتر شدن زندگی اند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی دارد.
ملاک های دسته اول عبارتند از:
1. تدین و دین دار بودن فرد. زیرا انسانی که دین ندارد هیچ ندارد انسان بی دین در حقیقت مرده ی متحرک است و کسی که پای بند به دین (که اصلی ترین مسأله زندگی است) نباشد هیچ تضمینی وجود ندارد که پای بند به رعایت حقوق همسر و زندگی مشترک باشد. انسان دیندار هرگز نمی تواند با همسر بی دین کنار بیاید و با هم زندگی سعادتمندانه ای داشته باشند.
2. اخلاق نیک داشتن که منظور داشتن صفات و خلق و خوهای پسندیده در نظر عقل و شرع است . در واقع اخلاق و دین دو ملاک و معیار اصلی در ازدواج و انتخاب همسر است .
3. شرافت و اصالت خانوادگی که منظور نجابت و پاکی خانواده است زیرا ازدواج دختر و پسر تنها پیوند و ترکیب دو فرد نیست بلکه پیوند دو خانواده است و نمی توان گفت من می خواهم با خود این فرد ازدواج کنم و کاری به خانواده و فامیلش ندارم .
4 .عقل ; در واقع همان نور افکنی است که جاده زندگی را روشن می کند و باید زن و شوهر برای اداره ی زندگی و تربیت فرزندان از نیروی عقل و فهم برخوردار باشند و رشد عقلی کافی پیدا کرده باشند همان طور که ائمه اطهار ما را از ازدواج با افراد احمق و کم عقل نهی فرموده اند.
5. تناسب , همتایی و کفو همدیگر بودن که از حساس ترین نکاتی است که باید در انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد همتایی و تناسب از نظر و جنبه های مختلف مثل
الف . تدین و میزان پای بندی به دستورات شرع
ب . همتایی و هماهنگی فرهنگی و فکری
ج . همتایی اخلاقی و پای بندی به آداب اخلاقی
د. کفو همدیگر بودن از نظر تحصیلات علمی، منظور این است که از نظر تحصیلی فاصله خیلی زیاد بین زوجین نباشد مثلا ازدواج یک فرد با تحصیلات ابتدایی با فردی که کارشناسی دارد یا بیشتر توصیه نمی شود.
ه. تناسب در زیبایی
و. تناسب سنی
ز. تناسب مالی و سطح اقتصادی و...، منظور این است که یکی از خانواده فقیر و دیگری از خانواده ثروتمند نباشد.
ملاک ها و معیار و مسائل دیگری که بیشتر مربوط به سلیقه و موقعیت افراد دارد. در دسته ی دوم قرار می گیرد و می توان از آن صرف نظر کرد.
پی بردن به خصوصیات فرد از راه های مختلفی میسر است ولی باید تدبیری اندیشید که اطلاعات بدست آمده را به درستی محک زند و آنها را از افکار رؤیاگونه، دروغ پردازی های ناخود هشیارانه - و حتی آگاهانه - مبرا سازد، لذا باید از افراد صاحب تجربه و قابل وثوق کمک گرفت و نسبت به برخی امور آن ها را به جمع آوری اطلاعات ضروری یاری طلبید. پی بردن به خصوصیات فرد از راه های مختلفی میسر است:

1- مطالعه بر روی دوستان او.
2- مطالعه رفتار افراد خانواده او.
3- تحقیق از دوستان و فامیل او.
4- استفاده از تست های روان شناسی که در این باره می توان از واحد مشاوره ازدواج استفاده کرد.
توصیه می شود از راه های تحقیق فوق الذکر استفاده شود تا در پرتو آن به شناختی عمیق تر دست یابید.


*خواهر گرامی اینترنت علیرغم ویژگی های مفیدی که دارد ،تعاملی که در آن برقرار می گردد چهره به چهره نیست لذا کاربر می تواند با حالت گمنامی و ناشناس وارد اینترنت شود و خود را مهندس ،پزشک و ... معرفی نماید.
بدنبال گمنامی ،از افراد فردیت زدایی خواهد شد .تنها به این دلیل است که ممکن است فرد در فضای اینترنت حرفی بزند و رفتاری را از خود بروز دهد که ممکن است در فضای بیرون از آن هیچ گاه این کار را نکند.
در یک جمله انسان در فضای اینترنت دچار حالت مهارزدایی می شود وممکن است حرف های غیر واقع زیادی بزند.
حال خود بگویید که آیا شناختی که از طریق دنیای مجازی به دست آمده آن قدرقابل اطمینان است که بتوانید بنای زندگی خود را بر اساس آن بسازید؟
اما از نظر فقهی :
اولا، زن مسلمان نمى‏تواند با مرد غیرمسلمان، ازدواج کند؛ خواه آن مرد کافر کتابى باشد یا غیرکتابى و خواه ازدواج دائم باشد یا موقت.V}توضیح‏المسائل مراجع، م 2397 ؛ آیت‏الله وحید، توضیح‏المسائل، م 2461؛ آیت‏الله نورى، توضیح‏المسائل، م 2393.{V
وثانیا، هندو ها اهل کتاب نیستند لذا عنوان کافر بر آنها صادق است.

کتاب های زیر برای مطالعه بیشتر به شما توصیه می گردد.
1- جوانان و انتخاب همسر على اکبر مظاهرى
2- ازدواج آسان و شیوه همسردارى محمد محمدى اشتهاردى
3- ازدواج آسمانى على اکبر مظاهرى
4- ازدواج پایدار کاظمى حقیقى
5- ازدواج در اسلام مصطفى کاشفى خوانسارى
6- ازدواج و روابط زن و مرد نجفى یزدى
7- پیوند دو قلب یا راهنماى ازدواج مهدى پاکزاد
8- جوانان و ازدواج - زندگى بهتر سید احمد واحدى
9- جوانان، ازدواج و مسایل جنسى روح اللّه‏ خالقى
10- راهنمایى ازدواج بهزاد رحمتى
11- همسران برتر، غلامعلى افروز
12- انتخاب همسر، ابراهیم امینى
13- ازدواج مکتب انسان‏سازى، دکتر پاک‏نژادبرگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(چه پسري اهل ازدواج هست) () (هند)