پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

بنده در دوران مجردی هستم که البته قصد ازدواج دارم. با توجه به اینکه در دوران آخرالزمان هستیم و شما وضع پوشش و حالات و رفتار و تفریحات و موسیقی ها و ... جامعه را می بیند چکار کنیم تا جزء فتنه های آخرالزمان نباشیم مخصوصا در زمینه جنسی چه قبل و چه بعد از ازدواج؟ و اگر نمونه هایی از فتنه های آخرالزمان جامعه را بگوییم ممنونم!

1 پاسخ 1

ابتدا باید دانست وقتی از مفاسد و فتنه های آخرالزمان صحبت می شود، ناظر به فساد شایع و علنی در جهان است، نه فاسد و آلوده بودن همه مردم. حتی در روایات متعددی، سخن از زمینه سازی عده ای برای ظهور شده است، پس در این دوره زمانی، جوانان اهل صلاح نیز پیدا می شوند، اما وضعیت عمومی به گونه ای است که فتنه و فساد و ظلم سراسر جهان را پر می کند که بخشی از آنها را در حال حاضر شاهد هستیم.
به طور خاص در مورد جوانان نیز اشاراتی شده است(هر چند عموم مباحث آخرالزمانی شامل آنها نیز می شود)؛ از جمله: «چگونه می شود حال شما هنگامی که زنان شما فاسد شوند و جوانان شما به فسق و فجور بگرایند ... »(مشاره الاسلام، ص20 و 40، منتخب الاثر، ص426) «مردان برای مردان آرایش کنند و زنان برای زنان»(بحارالانوار، ج52، ص257، منتخب الاثر، ص429)؛ « بعد از من اقوامی می آیند که غذاهای بسیار لذیذ و رنگارنگ می خورند، بر مرکب ها سوار می شوند، همچون زنی که برای شوهرش آرایش کند، آرایش می کنند؛ همچون زنان خودنمایی می کنند ... مشروب می خورند، قمار بازی می کنند، از خواسته های نفس پیروی می کنند ... »(منتخب الاثر، ص427، الزام الناصب، ص21)؛ « همانند عروس که برای داماد آرایش کند، برای یکدیگر آرایش می کنند»، « هنگامی که این اوصاف تحقق پذیرد، فتنه های برای آنها روی می آورد که تاب مقاومت ندارند.»(یوم الخلاص، ج2، ص744)؛ « می بینی که عاق والدین بودن رواج یافته، پدر و مادر سبک شمرده می شوند»(بحارالانوار، ج52، ص259)؛ « ... به پدر ومادرش جفا کرده، با دوستانش از راه وفا و صفا وارد می شود»(الزام الناصب، ص182، یوم الخلاص، ج2، ص710) « فرزند به پدرش تهمت می زند و از مرگ آنها مسرور می شود»(بحارالانوار، ج52، ص259)؛ « به برادرش حسد ورزیده، به پدرش دشنام می دهد و با شریکان از راه جنابت وارد می شود و ... ».(همان، ص263، الزام الناصر، ص181)
برای امان ماندن از هر فتنه ای- مخصوصا فتنه های آخرالزمان- راهکارهایی کلی وجود دارد که مورد اشاره قرار می گیرد، اما راه کارهای جزئی در مقابل هر فتنه را باید هر شخصی با توجه به این کلیات استخراج کند.
الف. راهکارهای کلی و عمومی
در این زمینه امام علی(ع) نمونه هایی اشاره می شود:
امام علی(ع) فرمودند: « فتنه ها چونان شتر دو ساله باش، نه پشتی دارد که سواری دهد و نه پستانی تا او را بدوشد.»(نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، حکمت1، ص624) جملات فوق اشاره به این- مطلب دارد که انسان در فتنه ها با زیرکی و هوشمندی حرکت کند نه به فتنه گران سواری دهد؛ نه به آنها باج عطا کند، در عین حالی که ناخواسته هاست خود را از آلوده شدن حفظ نماید.
2. آگاهی و شناخت از اوضاع زمان
انسان هر چند هوشمند و زیرک باشد اگر از جریانات اجتماعی و رگه های نفاق و فتنه آگاهی نداشته باشد ممکن است ناآگاهانه وارد آن شود،‌ به این جهت لازم است نسبت به اوضاع زمانه آگاه بود. امام علی(ع) می فرماید: « شما ای عرب، هدف تیرهای بلا هستید که نزدیک است. از مستی های نعمت بپرهیزید و از سختی های عذاب الهی بترسید و بگریزید و در فتنه های در هم، به هنگام پیدایش نوزاد فتنه ها و آشکارشدن باطن آنها و برقرار شدن قطب ومدار آسیای آن، به آگاهی قوم بردارید.»(همان، خطبه 151، ص277)
3. تمسک به سنت پیامبر(ص) و اهل بیت عصمت(ع)
پیامبر اکرم(ص) و اهل عصمت راه صحیح را برای همه بیان فرموده، الگو قرار دادن آنها و پیروی نمودن از سخنان آنها و همین طور تمسک و توسل به آنها انسان را از فتنه حفظ می کند.
علی(ع) برای محفوظ ماندن از فتنه ها می فرماید:« پس باید بر سنت پیامبر(ص) باقی مانید که بر پاست و بر آثار و رسالت تکیه نمایید که آشکار است، به عهد نزدیکی که بسته اید وفادار مانید که یادگار پیامبر بر آن تکیه دارد.»(همان، خطبه 138، ص258، شماره6)
در جای دیگر فرمود: « ای مردم! امواج فتنه ها را با کشتی های نجات(اشاره به سخن پیامبر اکرم(ص) که فرمود: مَثَلِ اهل بیت من همانند کشتی نجات است) در هم بشکنید و از راه اختلاف و پراکندگی بپرهیزید.»(همان، خطبه5، ص50، شماره1)
ب. راهکارهای جزئی
بر محفوظ ماندن از فتنه های آخرالزمان راهکارهای موردی و خاصی نیز وجود دارد که برخی از آنها از این قرار است:
1. شناخت امام زمان
عامل مهم در نگهداری انسان از فتنه ها شناخت امام زمان(عج) است. امام صادق(ع) فرمود: « به درستی که بهترین و واجب ترین فریضه ها بر انسان شناخت پروردگار و اقرار به بندگی است ... .
پس از شناخت آن، شناخت فرستاده خدا است و گواهی دادن به پیغمبری او ... و بعد از آن شناختن امامی است ه به صفت و نامش در حال سختی و راحتی به او اقتدا می نمایی.»(موسوی اصفهانی، کاملیان المکارم، ترجمه مهدی حائری، دفتر تحقیقات و انتشارات بدر، ج2، ص171)
2. تقویت ایمان
بعد از شناخت لازم است ایمان خویش را نسبت به معتقدات مخصوصا وجود عنایات- حضرت مهدی(عج) تقویت نمود. پیامبراکرم(ص) فرمود: « مهدی غیبتی دارد بعضی از شیعیان و دوستانش که ثابت نمی ماند در آن غیبت بر امامت او، مگر کسانی که خداوند قلب آنها را با نور ایمان تمرین داده باشد»(ابن میثم بحرانی، غایه المرام، قصد اول، باب 59، ص267 و بحارالانوار، ج52، ص101) آنچنان ایمان و اعتقادی باید کرد که هیچ عاملی باعث تردید انسان نشود، امام صادق(ع) درباره کسانی که خود را در فتنه های آخرالزمان حفظ کرده اند و لیاقت همراهی امام زمان(عج) را پیدا کنند چنین می فرماید: « مردانی که گویا دلهایشان پاره های آهن است ... غبار تردید در ذات خدا، خاطرشان را نمی آلاید همانند چراغ های فروزاننده، گویا دلهایشان نور باران است. بر اثر ایمانی که دارند( و از ناخشنودی پروردگارشان هراس دارند، برای شهادت دعا می کنند و از آرزومند کشته شدن در راه خدایند.»(بحارالانوار، محمدباقر مجلسی، تهران، الکمتبه اسلامی، 1405ه.ق، ج52)
3. دعا بر حفظ عفاف و ایمان
هر چند کلاس انسان برای حفظ و تقویت ایمان و عفاف کارساز است؛ ولی فراموش نکنیم که در هر کاری نیاز به توفیق الهی دارد لذا باید برای حفظ و تقویت ایمان و حجب و عفاف دعا کرد. در حدیثی می خوانیم که راوی عرض کرد:
شیعیان در دوران غیبت چه کار کنند تا ثابت و استوار بمانند؟ فرمود: « بر شما باید به دعا کردن و انتظار فرج کشیدن»، راوی عرض کرد چگونه دعا کنیم، فرمود: « بار خدایا ... هیچ نگهدارنده ای جز تو برایم نیست، بار خدایا مرا در منازل دوستان خود دور مگردان و دلم را پس از آنکه هدایت کردی، منحرف منمای، خدایا مرا به ولایت کسی که اطاعتش را بر من واجب ساخته ای هدایت فرمای».(میزان الحکمه، محمد ری شهری، دارالحدیث، ج4، ص531)
4. تزکیه و خودسازی: میان ایمان و رفتار صفات انسان رابطه مستقیمی است، اگر انسان از نظر رفتار و صفات وارسته باشد ایمانش تقویت می شود و اگر آلوده به گناهان و صفات رذیله -به خصوص امور شهوانی و جنسی- باشد ایمانش رو به ضعف و نابودی رود، وارسته باشد،‌ به این جهت برای حفظ و تقویت ایمان باید خود را پاکیزه کرد و از زمینه ها و عوامل فسادآور دوری جست، امام صادق(ع) می فرماید: « هر کسی که دوست می دارد از اصحاب قائم(عج) باشد می بایست منتظر باشد و در این حال به پرهیزگاری و اخلاق نیکو رفتار نماید، پس در حالی که منتظر است، اگر بمیرد و پس از مردنش، قائم به پا خیزد، پاداش او همچون ثواب کسی است که آن حضرت را درک کرده است. پس بکوشید و در انتظار بمانید، گوارا باد شما را ای گروه مشمول رحمت الهی».(میکال المکارم، ج2، ص437)
امام حسن عسکری(ع) درباره یاران و انصار امام مهدی(عج) به خود آن حضرت می فرماید: « قومی به آستانه ات گرد آیند که خداوند آنان را از سرشتی پاک و ریشه ای پاکیزه و گرانبها آفریده است. دلهایشان از آلودگی، نفاق و پلیدی پاک است. در برابر فرمان های دینی فروتن اند. درون شان از کینه و دشمنی پیراسته، رخسارتشان برای پذیرش حق آماده و سیمایشان با نور فضل و کمال آراسته است. آیین حق را می پرستند و از اهل حق پیروی می کنند.»(بحارالانوار، ج52، ص343) تمام این افراد در آخرالزمان زندگی می کنند و دوران اوج فتنه به سر می برند، ولی خود را حفظ می کنند.
5. استقامت و بردباری:
امام موسی بن جعفر فرمود: «هنگامی که پنجمین فرزندم غایب شد، مواظب دین خود باشید. مباد کسی شما را از دین خارج کند. او ناگریز غیبتی خواهد داشت، به طوری که گروهی از مؤمنان از عقیده خویش برمی گردند!!
خداوند به وسیله غیبت، بندگان خویش را آزمایش می کند».(کتاب الغیبه طوسی، ص204، ج51، ص150، ح11)
از این روایت استفاده می شود، انسان ها سخت آزمایش می شوند و گروهی بر اثر عدم استقامت از دین خارج می شوند؛ ولی کسانی که استقامت دارند، می مانند و ان شاءالله دانشجویان متدینی مثل شما، جز این دسته قرار گیرد.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()