پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من پسری هستم 20 ساله و از بچگی چون در محیط های دخترونه و با دخترا بزرگ شدم و به خاطر همین هیچ دوست پسری ندارم و روابطم با پسرا فقط در حد دانشگاست وضعم طوری بود که کارای دخترونه زیاد می کردم و حتی آرزو داشتم که کاش دختر بودم و مدتی هم استمنا می کردم و ترک کردم ولی دوباره بازم گاه گاهی می کنم. مدتیه با دختری آشنا شدم البته از نزدیک ندیدمش فقط در حد حرف زدن با تلفن و ... دختر مذهبی ای بود و مخالف این رفتارای دخترونم بود حضورش باعث شد رفتارای دخترونم خیلی کم بشه و به خاطرش حاضر بودم هر کاری بکنم تا اینکه ایشون رفتند اعتکاف و به یه فرد مطمئن گفتند استخاره بکنند که اگه با من ازدواج کنند خوبه یا نه؟ که استخاره بد اومد ولی بعد من زنگ زدم جایی برای استخاره، گفتند که به استخاره توجه نشه و در ازدواج استخاره قبول نیست و ملاک تحقیقه و اگه از ایمان اخلاق اون فرد خوشتون اومد ازدواج کنید منم تو خونواده ای هستم که فشار روحیم خیلی زیاده و خیلی هم احساس تنهایی می کنم و از طرفی اون دختر ترکم کرده هم به خاطر استخاره و هم به خاطر اینکه با یه دختر دیگه ارتباط تلفنی داشتم و ابراز علاقه کرده بودم که این کارم فقط واسه این بود که اگه اون دختر ولم کرد دوباره تنها نشم که الان قطع ارتباط کردم و فهمیدم جز اون دختری که دوسش دارم کسی نمیتونه جاشو بگیره و پشیمونم ولی اون دختر منو نمی بخشه آخه قرار گذاشته بودیم چون رابطمون گناهه قطع ارتباط کنیم تا زمان خواستگاری و تنهایی منو به طرف کس دیگه کشونده بود که گفتم پشیمونم ولی قبول نکرد الان خیلی وضع روحیم بده و دوباره به استمنا رو آوردم و می دونم که تنها راه ترک کردنش ازدواجه که بتونم به آرامش روحی برسم و راه های گناه رو ببندم که خونواده مخالفت می کنند و میگن زیر 27 سال حق نداری ازدواج کنی حتی صیغه هم میگن نمیتونی. خونواده منم مذهبی نیستند ولی خودم از نظر اعتقادی سعی می کنم قوی شم واسه همین از دختری خوشم اومد که با ایمان باشه که بتونه منو به قرب الهی برسونه الان نمی دونم چی کار کنم خیلی تنها و افسردم؟

1 پاسخ 1

برای آنکه شما ارزیابی روشنتری از و ضعیت فعلی خود داشته باشید و بتوانید با بصیرت کافی تصمیم بگیرید محورهایی را که در متن ارسالی بدان اشاره کردید مرور می نماییم.
-احساس تنهایی و نداشتن رفیق و همدم
-آشنایی تلفنی بادختری که تا حالا ندیدید ولی ادعا می کنید مذهبی است.
-خودتان ملاک ازدواج را تحقیق و ایمان فرد میدانید .
-خانواده شما مذهبی نیستند ولی شما علیرغم اینکه در زمینه جنسی دچار انحراف شدید ولی سعی دارید بنیه اعتقادی خود را قوی نمایید.
-راه فرار ازگناه وتنهایی را ازدواج خود با آن دختر می دانید اما در این زمینه به دو مشکل برخوردید .
1-بد آمدن استخاره 2- مخالفت خانواده

* با توجه به سن آشنایی شما با آن دختر خانم و شرایط خاص روحیتان در آن زمان ،لازم است به نکاتی واقف گردید که موقعیت فعلی خود را با بصیرت کافی ارزیابی نمایید.
نیازهاى عاطفى و غرایز در ایام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزیدن» سوق مى‏دهد که البته این یک امر طبیعى و غریزى است و کمتر مى‏توان راهى براى گریز از آن پیدا کرد اما آنچه در این مقوله اهمیت دارد، کنترل عقلایى احساسات و عواطف جوانی برای پرهیز از مخاطراتى است که ممکن است فرد را بخاطر فرار از موقعیت نامناسب روحی ویا خانوادگی در آینده به گرفتارى‏هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد. ازدواج مهمترین تصمیم دوران زندگی و نقطه عطفی در زندگی هر فردمی باشد که شایسته است برای اخذ تصمیم عاقلانه در مورد آن با معیار های مطرح در آن آشنا شد.
لذا شایسته است با توجه به آنکه خودتان نیز به آن اذعان نمودید چون
استخاره در پله سوم یعنی بعد از تفکر و مشورت بوده و
در موردى است که انسان دچار تردید شده باشدقبل از استخاره به همه مقدمات و شرائط لازم برای این کار از قبیل مطالعه و فکر، مشورت با اهل فن و افراد مجرب را فراهم سازید و اقدامات فکرى و فیزیکى مناسب از قبیل بررسى و تحقیقات لازم را به انجام رسانید بعد از همه اینها چنانچه باز تردید باقی بود به استخاره پناه ببرید .
همسر خوب و مناسب ویژگی های متعددی دارد که ان شاءالله شما از طریق مطالعه کتبی که معرفی خواهیم کرد با یکایک آنها آشنا خواهید شد ،اما به صورت کلی بدانید که ملاک های انتخاب همسر دو نوع است:
1 . آنهایی که رکن و اساس اند و برای یک زندگی سعادتمندانه حتما لازم اند. از قبیل :تدین و دین دار بودن فرد، داشتن اخلاق نیک، شرافت و اصالت خانوادگی که منظور نجابت و پاکی خانواده است، عقل، همتایی و و تناسب از نظر و جنبه های مختلفی مثل:
الف . تدین و میزان پای بندی به دستورات شرع
ب . همتایی و هماهنگی فرهنگی و فکری
ج . همتایی اخلاقی و پای بندی به آداب اخلاقی
د. کفو همدیگر بودن از نظر تحصیلات علمی، منظور این است که از نظر تحصیلی فاصله خیلی زیاد بین زوجین نباشد مثلا ازدواج یک فرد با تحصیلات ابتدایی با فردی که کارشناسی دارد یا بیشتر توصیه نمی شود.
ه. تناسب در زیبایی
و. تناسب سنی
ز. تناسب مالی و سطح اقتصادی و...،


2 . آنهایی که شرط کمال هستند و برای بهتر و کاملتر شدن زندگی اند و بیشتر به سلیقه و موقعیت افراد بستگی داردو می توان از آن صرف نظر کرد.
* لطفا با توجه به آنکه روح حاکم بر دوستى‏های قبل از ازدواج، عشق ورزی است؛ نه خردورزى؛ همراه با تعقّل و فارغ از دوستى و محبت، در مورد طرف مقابلتان مشورت و تحقیق کرده و فرد مورد نظر را مثل یک بیگانه از نو و این بار برای ازدواج با او مورد تفحص قرار دهید . زیرا دوستى‏هاى قبل از انتخاب همسرو تصمیم گیرى در مورد ازدواج با فرد خاص، راه عقل را مسدود و چشم بصیرت را کور مى‏سازد و اجازه نمى‏دهد تا یک تصمیم صحیح و عارى از خطا گرفته و فرد مناسب برگزیده شود. این نوع انتخاب، موجب دردسر و گرفتارى شده و زندگى را تلخ و آینده را تیره و تار مى‏سازد.به این دو نکته نیز توجه داشته باشید که :1-تصمیمتان با توجه به آینده باشد نه راه گریزی برای فرار از موقعیت تنهایی کنونی.
2- به این نکته نیز توجه داشته باشید که طرف مقابل نیز مطمئنا شما را از جهت حائز بودن این شرایط ارزیابی خواهد نمود.

*مخالفت والدین
از دیدگاه روان شناختی جلب رضایت والدین در ازدواج یک ضرورت بی تردید است که موجبات دلگرمی جوانان به ازدواج و برخورداری آنها از اطمینان به خود و جرأت به عمل و آرامش و سکون و بهره مندی از تجارب والدین را فراهم می سازد .لذا از لحاظ روان شناختی اصل بر آن است که قبل از ازدواج حتما رضایت والدین کسب گردد.
توجه داشته باشید که شرط انجام یک ازدوج موفق، رضایت و همراهی مستمر والدین با فرزندان است. زیرا با توجه به اینکه خود عمل ازدواج به تنهایی همراه با دل نگرانی و اضطراب است، بدون پشتوانه ماندن طرفین نیز سرآغاز اضطرابی ناخواسته خواهد شد که آرامش زوجین را سلب خواهد کرد.
راهکارهای راضی کردن والدین برای اصل قضیه ازدواج

1- حال که دلیل مخالفت والدینتان را می دانید ،سعی کنید تضمین های لازم را به آنان در این زمینه ارائه فرمایید .برای این کار می توانید از
افراد آشنا و دارای نفوذ کلام و مورد اعتماد فامیل مثل پدر بزرگ ،عمو یا دایی به عنوان واسطه کمک بگیرید تا رضایت والدینتان را فراهم کنند.
2-سعی کنید در این مدتی که واسطه ها مشغول جلب رضایت والدینتان هستند شمانیز برای تضمین بخشی به آنها مبنی براینکه تصمیمی عاقلانه گرفته اید و احساسی عمل نکرده اید ،باظرافت خاص به تحقیق در مورد وجود شرایط همسر ایده ال در آن خانم بپردازید.
3-تا رضایت والدینتان فراهم نشده و شما نیز ازوجود شرایط درخواستی خود و خانواده تان در آن خانم اطمینان پیدا نکردید هیچ قول و قراری در مورد ازدواج نگذارید.
4- از دعا و توسل مأیوس نشوید. امام صادق(ع) در این زمینه به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بخوان:
((اللهم انی ارید ان تزوج، اللهم فاقدر لی من النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیوتی و بعد موتی))؛ خداوندا! من می خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد.
5- گاه گذر زمان عامل بسیار خوبی در این زمینه است لذا سعی کنید با حفظ احترام والدینتان و به دور از هر گونه چک و چانه زنی
دنبال موارد مذکور در بالا باشید.
منابعی برای مطالعه بیشتر
1- جوانان و انتخاب همسر على اکبر مظاهرى
2-ازدواج آسان و شیوه همسردارى محمد محمدى اشتهاردى
3- ازدواج پایدار کاظمى حقیقى
4- همسران برتر، غلامعلى افروز
5- ازدواج مکتب انسان‏سازى، دکتر پاک‏نژاد
برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()