پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

من از وقتی که شما گفتید که این کار من خودارضائی هست تصمیم جدی برای ترک آن گرفتم ولی اولا نمی دانم با وجود اینکه من اصلا نمی دانستم که این چه کاری است باز هم گناه کبیره بوده و من مصداق سخن امام صادق(ع) ملعون هستم؟ دوما شما نوشته بودید که از خوردن بعضی غذاها باید اجتناب کنم ولی مادرم که این قضیه را نمی دانند فکر می کنند که من دوست نابابی پیدا کردم که می خواهد مرا عیف کند و مثلا به من می گوید گوشت کمتر بخورم. و از اینکه من این غذاها را کمتر استفاده می کنم از دستم ناراحت می شوند. من چه کار کنم؟ سوما نمی دانم چگونه به پدر و مادرم بگویم که خواستگارهای مرا رد نکنند؟! چون هر کس به خانه ما زنگ می زند فورا به او می گویند که دختر ما هنوز کوچک است با اینکه من 18 سال دارم. چهارم اینکه اگر کسی به خواستگاری من آمد من باید به او بگویم که قبلا این کار را انجام می دادم؟

1 پاسخ 1

خواهر محترم از اینکه توانسته‌اید با اراده‌ای قوی و توکل به خدا و توسل به ائمه معصومین(علیهم السلام) بر این گناه غلبه کنید خوشحالیم و امیدواریم که در ادامه راه نیز موفق باشید. و همواره این نکته را در خاطر داشته باشید که خداوند به شما در مقابل ملائک خود مباهات می‌کند آنگاه که شما بر هوای نفستان غلبه می‌کنید و از گناه دوری می‌نمایید. اما در مورد غذا باید به شما بگوییم می‌توانید خانواده‌تان را به طرق مختلف مجاب کنید و البته دروغ هم نگفته‌اید: مثل آنکه رژیم گرفته‌اید یا اینکه خوردن گوشت زیاد کراهت دارد. در این زمینه می‌توانید کتاب‌های مرحوم جزایری(اسرار خوراکیها، اعجاز خوراکیها، زبان خوراکیها) را تهیه کرده و ضمن مطالعه آنها و زیاد کردن اطلاعات تغذیه‌ای خود، خانواده‌تان را نیز هدایت کنید. توجه به این روایت خالی از لطف نیست که از رسول خدا(ص) نقل شده است که «معده خانه همه بیماریهاست و پرهیز از پر‌خوری سر‌آمد همه درمانهاست.» این روایت هزار و چهارصد سال قبل نقل شده است حال آنکه متخصصین تغذیه تازه به این نتیجه رسیده‌اند. یک متخصص روسی بعد از تحقیقات زیاد می گوید که بیش از نود درصد بیماریها از پر خوری است.
در رابطه با اینکه خانواده شما خواستگارهایتان را رد می‌کنند اگر رابطه عاطفی شما با مادرتان قوی است و با او راحت هستید می‌توانید در یک موقعیت مناسب او را از آمادگی خود برای ازدواج آگاه سازید اما اگر از مادرتان خجالت می‌کشید می‌توانید به صورت تلویحی این موضوع را به او بگویید برای این منظور می‌توانید جریان ازدواج دوستانتان را نقل کنید. تا او متوجه گردد که شما هم زمان ازدواجتان رسیده است، نشان دادن شایستگی‌هایتان نیز می‌تواند به این امر کمک کند. همچنین می‌توانید از خواهر بزرگتر یا فردی از اعضاء خانواده‌تان یا اقوامی که با آنها راحت هستید بخواهید که با مادرتان صحبت کند. امیدتان به خدا باشد و توسل به امام رضا(ع) را فراموش نکنید.
اما درباره بخش آخر سوالتان باید بگوییم که مومن هیچ‌گاه نباید گناه خود را برای دیگران نقل کند. در دین ما همچون مسیحیت، چیزی به عنوان اقرار بر گناه وجود ندارد و حتی بیان کردن گناه خود برای دیگران گناه محسوب می‌شود. لذا هیچ ضرورتی ندارد به فردی که برای خواستگاری شما می آید درباره این موضوع حرفی بزنید. آنچه که مهم است دروغ نگفتن به همسر آینده است و هر راستی لازم نیست که بیان شود. این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که برخی مسایل هست که هیچگاه نباید برای کس دیگری، حتی نزدیکترین افراد بیان کرد. و اگر می‌خواهید به کسی هم بگویید آن کس خداوند متعال است. خوب است که همه ما گاهی مواقع با خدایمان خلوت کنیم و به گناهانمان اعتراف کرده و از او بخواهیم که قلم عفو بر آنها بکشد. در پایان از خداوند متعال برای شما خواهر محترم خواهان آینده‌ای روشن همراه با سربلندی و عزت هستیم.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

()