پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


معنای روان آیه: «امن یجیب المضطر اذا ... » چیست و با توجه به معنا چرا و با چه سندی در مواقع خاصی پنج دفعه قرائت می شود؟

1 پاسخ 1

أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلِیلاً ما تَذَکَّرُونَ
62- یا کسى که دعاى مضطر را اجابت مى‏کند و گرفتارى را برطرف مى‏سازد، و شما را خلفاى زمین قرار مى‏دهد، آیا معبودى با خداست؟ کمتر متذکر مى‏شوید!
در سومین سؤال، از این سؤالات پنجگانه که مجموعه‏اى از یک بازپرسى و محاکمه معنوى را تشکیل مى‏دهد،سخن از حل مشکلات، و شکستن بن‏بستها و اجابت دعاها است، مى‏گوید
آیا معبودهاى بى ارزش شما بهترند یا کسى که دعاى مضطر و درمانده را به اجابت مى‏رساند و گرفتارى و بلا را بر طرف مى‏کند؟! (أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ).
آرى در آن هنگام که تمام درهاى عالم اسباب به روى انسان بسته مى‏شود کارد به استخوانش مى‏رسد، و از هر نظر درمانده و مضطر مى‏گردد، تنها کسى که مى‏تواند قفل مشکلات را بگشاید، و بن‏بستها را بر طرف سازد، و نور امید در دلها بپاشد، و درهاى رحمت به روى انسانها درمانده بگشاید، تنها ذات پاک او است و نه غیر او.
از آنجا که این واقعیت به عنوان یک احساس فطرى در درون جان همه انسانها است، بت پرستان نیز به هنگامى که در میان امواج خروشان دریا گرفتار مى‏شوند تمام معبودهاى خود را فراموش کرده، دست به دامن لطف اللَّه مى‏زنند همانگونه که قرآن مى‏گوید: فَإِذا رَکِبُوا فِی الْفُلْکِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدِّینَ: هنگامى که سوار کشتى مى‏شوند خدا را مى‏خوانند در حالى که پرستش را مخصوص او مى‏دانند (عنکبوت- 65).
سپس مى‏افزاید:
نه تنها مشکلات و ناراحتیها را بر طرف مى‏سازد بلکه شما را خلفاى زمین قرار مى‏دهد (وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ).
آیا با اینهمه معبودى با خدا است؟ (أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ).
ولى شما کمتر متذکر مى‏شوید و از این دلائل روشن پند و اندرز نمى‏گیرید
(قَلِیلًا ما تَذَکَّرُونَ)
منظور از خُلَفاءَ الْأَرْضِ ممکن است به معنى ساکنان زمین و صاحبان آن باشد، چرا که خدا با آن همه نعمت و اسباب رفاه و آسایش و آرامش که در زمین قرار داده انسان را حکمران این کره خاکى ساخته، و او را براى سلطه بر آن آماده کرده است.
مخصوصا هنگامى که انسان در اضطرار فرو مى‏رود و به درگاه خدا رو مى‏آورد و او به لطفش بلاها و موانع را بر طرف مى‏سازد، پایه‏هاى این خلافت مستحکمتر مى‏شود (و از اینجا رابطه میان این دو بخش از آیه روشن مى‏گردد).
و نیز ممکن است اشاره به این باشد که خدا ناموس حیات را چنین قرار داده که دائما اقوامى مى‏آیند و جانشین اقوام دیگر مى‏شوند که اگر این تناوب نبود تکاملى صورت نمى‏گرفت «2».
تفسیر نمونه، ج‏15، ص: 518
استفاده از این آیه نورانی در دعا ها مستند به سند خاصی نیست وامری ذوقی است چون در این آیه خداوندخود را اجابت کننده دعای مضطر معرفی کرده است از این ویژگی و صفت بربوبی در دعا استفاده می شود و در واقع خود را مضطر و خداوند را اجابت کننده دعوت مضطر دانسته و از او اجابت دعای خود را درخواست می کنیم .وبلحاظ تبرک به پنج تن آل عبا پنج بار ویا 14بار به نیت چهارده معصوم(ع) این آیه را تلاوت می کنند.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(معنی دعای امن یجیب) (معنی امن یجیب) (معنی امن یجیب المضطر) (دعای امن یجیب) (دعای عمه یجیب) (ام الیجیب) (عمه یجیب) (معنی دعای عمه یجیب) (معنی آیه امن یجیب) (معنی امن یجیب مضطر اذا دعاه) (دعای ام الیجیب) (معنی دعای ام الیجیب) () (معنی ام یجیب) (آیه ام الیجیب) (معنی آیه امن یجیب المضطر) (معنی دعای ام یجیب) (ام الیجیب المضطر) (آیه امن یجیب) (امن الیجیب) (معنی دعای امن یجیب المضطر) (معنای امن یجیب) (عمه يجيب) (معنی امن یجیب المضطر اذا دعاه) (معنی ایه امن یجیب) (دعای امن یجیب با معنی) (ترجمه امن یجیب) (عمه یجیبو) (امن یجیب المضطر اذا) (ام یجیب) (عمه یوجیبو) (معنای امن یجیب المضطر اذا دعاه) (معنای دعای امن یجیب) (معنی امن یجیب ) (امن یجیب یعنی چه) (امن یجیب المضطر+معنی) (معني دعاي امن يجيب) (ایه امن یجیب) (دعای ام یجیب) (دعای عمه یوجیب) (معنی امن یجیب مستر اذا دعا) (دعای عمه یوجیبو) (معنی آیه ام یجیب) (امن یجیب المضطر) (ترجمه آیه امن یجیب) (معنی آیه امن یجیب ) (دعای امن یجیب المضطر) (امن یجیب المضطر اذا دعاه) (دعای امام زمان عمه یوجیب) (امن يجيب المضطر) (امن یوجیب)