پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


من در شرف ازدواج هستم راستش قبلا متوجه حساسیتم نسبت به آقایون در ارتباط با خانوما شده بودم ولی فکر نمی کردم اینقدر حاد بشه زمان کارشناسی و بعدش همیشه دوستام برای مشاوره پیشم میومدن و مشکل همشون خیانت همسر یا معشوقه هاشون بود حتی فردهایی که واقعا عاشق بودن بعدا عوض شدن. ذهنیت من نسبت به آقایون این شده که فوق العاده تحت تأثیر غریزه هستن و هیچ وقت سیراب نمیشن شاید ناراحت بشین ولی حتی تو نزدیکامون هم از بس دیدم که از حد به در شده همه اوایلش برا طرف میمیرن ولی خیلی زود رنگ میبازن و یا در خفی چشم چرونی میکنن. آنقدر دیدم و شنیدم که از زندگی متنفر شدم. به هیچ کس حتی مذهبی ها هم نمی تونم اعتماد کنم من دختر چادری هستم و فردی که به سراغم اومده از اوناست که همیشه آرزو داشم (مؤمن) البته ظاهرش و رفتارش تو دانشگاه از لحاظ ارتباط با نامحرم قابل ستایشه ولی هر چی به من اظهار محبت میکنه من باور نمی کنم و فکر می کنم این فقط چند مدته و بعد براش عادی میشم البته اینارو هم تا حدی با اون در ارتباط گذاشتم ولی هر روز بدتر می شم تا جایی که می خوام ازدواج نکنم کمک کنید واقعا خسته شدم. به من حق بدید وقتی تو یک خانواده 3 مورد خیانت دیده بشه و از دوستام 80 درصدشون بیگناه شکست بخورن باید چه کار کرد؟ چه طور به آینده امیدوار بود؟ با این وضع بی حجابی و ترویج زن صیغه ای. من در تمام قشرا اینارو دیدم چه مذهبی چه غیرمذهبی من خودم مشاوره می کنم ولی قربانی شدم از بس شکست دیدم. شاید بگید افراد موفق رو نگاه کنید ولی تو اونا هم خیلیاشون در اشتباهن چون طرف خانمش کنارش نیست ولی تو دانشگاه با نامحرما کلی دوست شده و وقتی میره خونه برا خانومش فرشته میشه و اون زن بیچاره چی میدونه که مردش در نبودش چه کار میکنه! سرتونو درد آوردم. ببخشید ازتون میخوان کمکم کنید آیا من ازدواج میتوم بکنم یا بهتره با این حساسیتم مجرد بمونم. ای کاش آقایون با ازدواج چشمو و دلشون سیر می شد که متأسفانه اکثرا اینطور نیست. من بدبین نیستم حقایق اینارو میگه.

1 پاسخ 1

به طور کلی سوء ظن نسبت به دیگران موجب وارد شدن ضررهاى فراوان معنوى و حتى مادى به انسان مى‏گردد: حضرت على(ع) فرمود: «مراقب باش که سوء ظن بر تو غلبه پیدا نکند، به درستى که بدگمانى هیچ رفاقتى را بین تو و دوستت باقى نمى‏گذارد»، {V(بحارالانوار، ج 77، ص 207)V}. در اسلام شدیداً از ترتیب اثر دادن به گمان‏هاى بیهوده و بى‏اساس منع گشته و از انسان‏ها خواسته شده تا زمانى که به مسأله‏اى یقین و علم پیدا نکرده‏اند، درباره آن قضاوت نکنید؛ چرا که عمل به ظنّ و گمان رابطه بین آدمیان را دچار تشویش و سستى کرده واعتماد را در جامعه از بین مى‏برد. حضرت على(ع) فرمود: {Hسُوءُ الظنّ یُفسِدُ الاُمُورَ و یُبْعِثُ عَلَى السُّرُورِH}{M؛ گمان بد کارها را فاسد کرده و انسان را بر کارهاى زشت وامى‏داردM}، {V(غررالحکم، حرف سین، لفظ «سوء»)V}. حتى در حدیثى از رسول اکرم(ص) وارد شده است: «کسى که به برادر خود سوء ظن داشته باشد به تحقیق به خداوند بدى نموده است، زیرا خداوند فرموده: {H{/Bاِجْتَنِبُوا کَثِیراً مِنَ اَلظَّنِ‏ از بسیارى از گمان‏هاى بى‏اساس دورى کنیدM}، {V (میزان الحکمه، ج 5، ص 625)V}. پس به مجرد این که کلام و یا عملى را از دوست خویش مشاهده کردیم، نباید آن را بر بدى و سوء قصد وى حمل نماییم. هم‏چنین نباید دیگران را بدون دلیل و مدرک، متهم به کارهاى زشت کنیم و... . پیشوایان دینى و امامان(ع) از ما خواسته‏اند که کارهاى برادران مسلمان خود را بر بهترین شکل حمل نماییم و حتى اگر حمل بر صحت و درستى آن مشکل است، تلاش کنیم تا وجه خوبى برایش پیدا کرده واز هرگونه بدگمانى تا قبل از مرحله علم بپرهیزیم، {V(بحارالانوار، ج 75، ص 196)V}. در غیر این صورت همیشه انسان از دیگران و گفتار و کردار آنان وحشت داشته و چنین خواهد پنداشت که هر عملى که انجام مى‏دهند علیه او صادر گردیده است. گفتنى است که این امر از صفات منافقان است. قرآن کریم در وصف منافقین مى‏فرماید: «آنان مانند چوبى خشک بر دیوارند که هر صدایى بشنوند بر زیان خویش پندارند»، {V(سوره منافقون، آیه 3)V}. بدگمانى نسبت به تمامى مردم ممنوع و مذموم است؛ چه رسد به دوستانى که آنان را قبلاً امتحان نموده و براى رفاقت با خود برگزیده‏ایم.
هرگاه به کسى سوء ظن پیدا کردید، در عمل هیچ تأثیر و نقشى به آن ندهید؛ بلکه سعى کنید با فرد مورد سوء ظن، رفتارى آمیخته با حسن ظن داشته باشید. در این صورت این خوى ناپسند، ضعیف شده و از بین خواهد رفت. ج ) هرگاه که مورد حمله سوء ظن واقع شدید، به خدا پناه ببرید و با استعاذه و استغفار، از او مدد بطلبید.
بدبینی به مردان:
هر چند که ما نیز براساس آموزه های دینی معتقدیم که زن باید در مقابل نامحرم متکبر باشد و بیش از آنچه لازم به نظر می رسد با نامحرمان همنشینی و برخورد نداشته باشد اما از سوی دیگر معتقدیم: این نوع برخورد و رفتار شما چند اشکال شرعی و اخلاقی در بر دارد: 1. بدبینی و سوء ظن که بنابر نص قرآن کریم در سوره مبارکه حجرات آیه 12 از گناهان است و دستور قرآن کریم،‌ پرهیز و دوری از آن است: A}«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیرًا مِنَ الظَّنّ‏ِ إِنَّ بَعْضَ الظَّنّ‏ِ إِثْمٌ»{A «ای کسانی که ایمان آورده اید از بسیاری از بدگمانی ها بپرهیزید که برخی از آنها گناه است». 2. بدرفتاری با دیگران و سوء خلق که امری نامطلوب و ناشایست و بر خلاف دستورات دین در مورد حسن خلق و خوشرفتاری با دیگران است. علاوه بر اینها این نوع برداشت و رفتار و این نحوه تفکر، مشکلی در برابر ازدواج و زندگی آینده شما است و موجب می شود که امر مقدس ازدواج برای شما، کاری دشوار و سنگین باشد و یا خدای ناخواسته زندگی آینده شما از استحکام و دوام برخوردار نباشد. بندگان خوب خدا در میان هم صنف ها و گروه ها و قشر ها پراکنده اند، هم چنان که بندگان ناشایست و بد نیز در هر جا وجود دارد.
وجود مردی شایسته و صالح در میان فامیل و یا محل کار حجت را بر شما تمام می کند و خط بطلان بر این تفکر غلط شما می کشد. سعی کنید نقاط قوت مردان را نیز مورد توجه قرار دهید و تنها به بدی ها و نقاط ضعف آنها نگاه نکنید. از طرف دیگر کاستی ها و ضعف های خود را نیز ملاحظه کنید تا قضاوتی شتابزده و دور از واقعیت نداشته باشید. اولین ثمره بدبینی تیره و تار شدن افق زندگی برای خود انسان است.
انسان های بدبین زندگی ناگوار و خالی از شادی و نشاط دارند. در روایات فراوانی به ما دستور خوش بینی داده اند تا بدین وسیله زیبایی ها را ببینیم و نه زشتی ها را و در افق های روشن بیندیشیم نه آینده‏ای تیره و تار. به خود تلقین کنید که اشتباه و زیاده روی کرده اید و تمرین کنید در این امور متعادل و واقع بین باشید.
ازدواج را به تاخیر نیاندازید، چون این فرصت همیشگی نیست، ولی درمورد فرد نامبرده تحقیق کنید و با خانواده نیز مشورت نمایید و کاملا عقلانی و از طریق خواستگاری رسمی تصمیم بگیرید، تا در آینده مشکلی ایجاد نشود. البته هر کسی ممکن است زوایای پنهانی هم داشته باشد، که در این مورد باید به خدای متعال توکل کرد.
برای آگاهی بیشتر ر. ک:1- نقطه‏هاى آغاز در اخلاق عملى، مهدوى کنى 2- معراج السعاده، مرحوم نراقى 3- اخلاق اسلامى، ترجمه جامع السعادات، مرحوم نراقى ب )

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(خیانت)