پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


یکی از اساتید دانشگاهم در درس انسان شناسی گفتند که در موقع ازدواج وقتی که داماد و عروس به حجله می روند اگر داماد 2 رکعت نماز بخواند و به عروس هم دستور دهد که بخواند و دعا کنند خدا فرموده هر چه بخواهند من به آنها می دهم. من اصلا از این موضوع خبر نداشتم و سوال من اینجاست که آیا چیز دیگری در این رابطه یا اضافه بر آن وجود دارد یعنی چیز دیگری یا کار دیگری که مثلا خدا فرموده یا امامی یا ... و اگر می شود در مورد هجله برایم توضیح دهید که مثلا چه موقعی تشکیل می شود یا مسائل جزئی یا خصوصی آن. من جوانی 22 ساله هستم طبیعی است که در این سن دنبال مسائل ازدواجم باشم البته اطلاعاتی کم و بیش دارم و با توجه به اطلاعات کمم می خواهم آنها را کامل کنم یکی از آنها این است که خدا فرموده که اگر آغاز زندگی ای با گناه شروع بشه من بین آنها هیچ تفاهمی قرار نمی دهم که این من را در این شک انداخت که نکند که مسائل دیگری هم باشد و من بی خبر باشم پس خواهشمندم که در این موضوع کاملا من را آگاه سازید.؟ که ندانسته کاری را نکنم و یک موضوع دیگر آیا گذاشتن ترانه در شب عروسی مشکلی دارد؟ و این به معنای همان شروع زندگی با گناه است؟ که خدا فرموده و این که آیا می شود خیلی ساده فقط عقد نمود و دیگر کاری نکنیم مثلا جشنی نگیریم و به اعضای فامیل مهمانی ندهیم چون فکر می کنم در جایی خوانده بودم که پیامبر فرموده بودن که باید جشنی گرفته شود و اعضای فامیل را به صرف شیرینی و ... دعوت نمود. خوشبختانه من در فامیل مذهبی زندگی کردم و بزرگ شدم ولی بعضی وقتها رسم و رسوماتی هست که خواسته یا ناخواسته اجرا می شود مثلا در سالن خانم ها میخواهند که ترانه بگذارند و حتی نمیشه گفت که نگذارند و حتی خود من هم نمی خواهم بدون ساز و آهنگی مراسمم تشکیل بشه البته نه آن ترانه های بد و آن رقص ها(حتی اصلا نمی خواهم کسی برقصه). می خواهم مراسم ازدواجم خیلی خوب تشکیل بشه که نه گناهی در آن باشد و و نه خیلی بی مزه به قول قدیمی ها نه سیخ بسوزه و نه کباب. واقعا از شما به خاطر راهمناییتان ممنون می شوم. یک موضوع دیگر آن که در کتاب مذهبی ای خواندم که موقعی که داماد عروس را به خانه می برد اگر عروس موقع ورود به خانه داماد پای خود را در تشتی از آب برند و داماد آب آن تشت را در گوشه و کنار خانه بریزد مثلا فلان اتفاق می افتد می خواستم بدانم آیا این مسئله و مسائل دیگری مانند آن واقعیت دارد یا خیر؟ مثلا داماد که در ابتدا شاید خانه ای در نذر نگرفته باشد که بتوان آن مراسم را انجام داد پس اگر خواسته باشد انجام دهد باید چه کند؟

1 پاسخ 1


آداب شب زفاف عبارت است از : 1- دادن ولیمه ، که مستحب است در روز باشد .2- زفاف ورفتن به حجله در شب باشد .3- در شب زفاف ابتدا دو رکعت نماز بگزارد .وبعد از نماز این دعا را بخواند : ( ( اللهم ارزقنی الفتها و ودها و رضاهابی وارضنی بها واجمع بیننا باحسن اجتماع وانفس اًیتلاف بانک تحب الحلال وتکره الحرام ) ) . 4- مستحب است عروس نیز وضو بگیرد و دو رکعت نمازبخواند .5- بعد از نماز دستش را جلو سر عروس بگذارد و این دعا رابخواند : ( ( اللهم بامانتک اخذتها و بکلماتک اًستحللت فرجها فاًن قضیت لی فی رحمها شییاً فاجعله مسلماً سویاً ولا تجعله شرک شیطان ) ) 6- هنگام نزدیکی و مقاربت بسم الله بگوید .7- بهتر است شب زفاف را در ایامی قراردهند که قمر در برج عقرب نباشد .8- و بهتر است در شبهای دوشنبه ، سه شنبه ، پنجشنبه و یا جمعه برگزار شود .9- عمل زفاف را در حالت خوابیده ،نه ایستاده ، انجام دهد .درباره جزییات و چگونگی خوابیدن مطالبی به دست نیامد .در این زمینه کتاب های ذیل را مطالعه کنید : 1- آیین همسرداری ابراهیم امینی 2- ازدواج آسان اشتهاردی 3- ازدواج دراسلام مشکینی 4- ازدواج مکتب انسان سازی دکتر پاک نژاد ; به نقل از سایت تبیان

برای شب زفاف در منابع اسلامی آداب فراوانی ذکر شده است. در اهمیت شب زفاف همین بس که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از ایمانش تکمیل می شود. در این شب دعا مستجاب است و فرشتگان برای عروس و داماد رحمت خدا را نازل می کنند.
از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی از این راه عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.
نکته ای در اینجا باید بر آن تأکید کرد این است که در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسی غریزی نیست و بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی غریزی و فطری است. به همین دلیل یکی از اموزه های ضروری برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم دارند ازدواج کنند این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت راه های مختلف همبستر شدن، آگاهی از راه های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده، آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی که در صورت وقوع، سریعا برای معالجه اقدام کنند و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این نامه مقدرو نیست و برای فراگیری آن لازم است به کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده مراجعه کنید.
نکته ای که در اینجا لازم است یادآوری کنیم این است که رسیدن زن و شوهر به اوج لذت جنسی (ارگاسم) یکی از علائم انجام شدن موفقیت آمیز آمیزش جنسی است. اما با تأسف باید بگوییم بسیاری از همسران به دلایل مختلف که مهمترین آن عدم آگاهی و رعایت نکات بالا است، از انجام رضایت بخش این عمل ناتوانند و به همین جهت به مشکلات زیادی اعم از جسمی و روانی مبتلا می شوند. حتی طبق آماری که روان شناسان و کارشناسان امور خانواده ارائه کرده اند بیش از 75 درصد از عوامل اختلاف های خانوادگی ریشه در این موضوع دارد. حتی شیخ اجل سعدی در گلستان در ضمن داستانی می گوید:
P} زن کز بر مرد بی رضا برخیزد{E}زان خانه و زان سرا بلا برخیزد{P
نکته دوم این است که در رسیدن به اوج لذت جنسی، که علامت آن انزال در زن و مرد است، بین زن و مرد تفاوت وجود دارد و معمولا مرد بسیار زودتر از زن به این مرحله می رسد. به همین خاطر بسیاری از مردان وقتی به ارگاسم می رسند دست از کار می کشند در حالی که هنوز همسرشان به ارگاسم نرسیده است. رها کردن زن دراین حالت باعث می شود مشکلات جسمی زیادی از جمله ایجاد درد در ناحیه کمر و شکم برایش به وجود آید. پس لازم است مرد به این نکته توجه کند و قبل از آمیزش، همسرش را با تحریک کردن ، آماده این کار کند.
در روایات فراوانی این موضوع مهم بیان شده و تصریح می کند یکی از آداب همبستر شدن با همسر، ملاعبه یعنی تحریک زن از طریق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن است و حتی در حدیثی آمده است مردی که قبل از نزدیکی با همسرش ملاعبه کند، مورد نظر و لطف و رحمت ویژه خدا قرار می گیرد.
اما آداب شرعی شب زفاف؛ که البته بعضی از این آداب مخصوص این شب نیست و هر زمان که زن و شوهر می خواهند همبستر شوند رعایت کنند:
1. وضو گرفتن قبل از همبستر شدن زن و شوهر؛
2. خواندن دو رکعت نماز و بعد از آن دعا برای خوشبختی یکدیگر و دوام و ازدیاد عشق و محبت و نیز برای دارا شدن فرزند صالح دعا کنند.
3. شب زفاف شب جمعه باشد.
4. قبل از شروع بسم الله بگویند.
5. بدون رو انداز نزدیکی نکنند.
6. طوری بخوابند که کف پا یا سر آنها به طرف قبله نباشد.
7. جای آرام و خلوت و در شب انجام شود.
8. پس از ورود آنها به اتاق مخصوص (حجله) ابتدا خدای را برای این که آنها را به یکدیگر حلال کرد و اجازه آمیزش جنسی به آنها داده شکر کنند، پس داماد پاهای عروس را با مقداری آب بشوید و آب آن را اطراف خانه و چند قطره هم اطراف اتاق بپاشد که موجب برکت می شود.
9. هنگام همبستر شدن به عورت یکدیگر نگاه نکنند و با یکدیگر صحبت نکنند.
10. با شکم پر و مثانه پر نزدیکی نکنند.
11. از نزدیکی کردن در شب های اول، وسط و آخر ماه قمری و نیز شب های ماه گرفتگی و طوفان های شدید پرهیز کنند.
12. پس از نزدیکی فورا غسل کنند و با حالت جنابت نخوابند.
13. اگر قبل ازغسل تصمیم دارند دوباره نزدیکی کنند، آلت های تناسلی خود را بشویند و وضو بگیرند.
14. در زمان همبستر شدن هیچ کس حتی بچه کوچک مطلع نشود.
در پایان مطالب زیر را جهت مطالعه بیشتر خدمتتان ضمیمه می کنیم:
آداب روابط زناشویى زن و مرد دو قسم است:
الف - آداب شب زفاف که عبارت است:
1- ابتدا عروس و داماد وضو بگیرد.
2- تکبیر در شب زفاف؛ برخلاف مراسم جاهلیت - که متأسفانه عده‏اى در عصر ما به بعضى از آنها گرفتاراند و شب زفاف را به بى‏عفتى و بى‏غیرتى تبدیل مى‏سازند - در اسلام محمدى(ص)، نخستین حرکت سازنده آن، با شعار «تکبیر» آغاز مى‏گردد و آن، فلسفه و سرچشمه بسیار عالى تاریخى دارد. گفتن تکبیر به گفتن الله اکبر تحقق پیدا نکند و زمان هنگام ورود به اتاق حجله و قبل از شروع آمیزش جنسی است.
3- خواندن دو رکعت نماز پس از گرفتن وضو، با حال خضوع و خشوع و دعاى ذیل که بسیار در سرنوشت عروس و داماد مؤثر است: «اللهم ارزقنى الفتها و ودّها و رضاها بى و ارضنى بها و اجمع بیننا باحسن اجتماعٍ و انس ائتلاف فانّک تحب الحلال و تکره الحرام؛ خدایا الفت و مودت و رضایت زن را نسبت به من و رضایت مرا نسبت به او، بر من ارزانى دار و میان ما را به بهترین وجه مجتمع نما و نیکوترین الفت را به ما عطا کن، همانا تو حلال را دوست مى‏دارى و حرام را زشت مى‏شمارى».
4- خواندن دعا و نیایش، که بعد از خواندن نماز زفاف صورت مى‏گیرد.
5- دست داماد بر پیشانى عروس، پس از ورود عروس به اتاق زفاف، داماد دست خویش را در حالى که رو به قبله مى‏ایستد، بر پیشانى عروس مى‏گذارد و براى خود و عروس و اولاد آینده‏اش از وى، دعا مى‏کند. «اللهم بامانتک اخذتها و بکلماتک استحللت فرجها، فان قضیت لى منها ولدا فاجعله مسلما سویا و لاتجعله شرک شیطان؛ خدایا این زن را به امانت از تو گرفتم و با کلمات تو او را حلال کردم، اگر از این زن فرزندى براى من مقرر فرمودى او را پربرکت و پارسا قرار ده و براى شیطان در او بهره‏اى قرار مده».
ب - آداب عمومى زناشویى: «مستحبات»
1- گرفتن وضو
2- گفتن بسم اللّه‏
3- در هنگام جماع تعجیل نکند و زن را براى آن آماده کند تا او هم کاملاً لذت ببرد.
4- بهتر است نزدیکی و جماع در شب‏هاى دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.
5- هنگام جماع با زن ملاعبه و بازى کند تا او کاملاً آماده شود.
6- جماع را وقتى انجام دهد که زن میل دارد.
در این رابطه، موارد مکروهى نیز وجود دارد که بهتر است از آنها پرهیز گردد:
1- جماع در شب و روزى که ماه و خورشید گرفته است.
2- هنگام غروب خورشید.
3- هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
4- شب اول ماه غیر از ماه رمضان.
5- در شب آخر ماه.
6- جماع بعد از احتلام در خواب.
7- جماع در اتاقى که بچه‏اى وجود داشته باشد.
8- نگاه کردن به فرج هنگام جماع.
9- جماع به صورت عریان.
10- جماع در زیر آسمان.
11- جماع رو به قبله و پشت به قبله.
12- هنگامى که شکم پر است.
13- جماع در جایى که کودکى باشد که به آنها نگاه کند یا سر و صداى آنها را بشنود، هر چند چیزى متوجه نشود.
14- جماع در فرصت بین اذان و اقامه نماز که مخصوص اعمال عبادى است.
15- جماع بدون وضو یا غسل.
16- جماع در شب عید قربان.
17- جماع در شب عید فطر.
در رابطه با مسائل مربوطه به ازدواج و مسائل خانواده کتاب‏هاى متعددى وجود دارد. از جمله مى‏توانید به کتاب‏هاى زیر مراجعه فرمایید:
- ازدواج مکتب انسان سازى شهید دکتر پاک‏نژاد، ج 3
- آیین همسردارى ابراهیم امینى
- حلیه‏المتقین (ص 70 75) علامه مجلسى
- بهشت خانواده دکتر مصطفوى
- بهداشت ازدواج از نظر اسلام دکتر صفدر صانعى
-ازدواج و مسائل جنسى، گروهى از نویسندگان
- مشاوره جنسی و زناشویی، علی اسلامی نسب

داشتن مراسم وپذیرائی از بستگان ومیهمانان دعوت شده کار خوب ولازمی است،ولی باید از معصیت خدا پرهیز کرد ورعایت محرم ونامحرم بشود،وکاررا با معصیت شروع نکند که عاقبت خوبی ندارد.

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

() (اساتید مردم شناسی ایران) (همبستر شدن)