پرسشکده مرجع پرسش و پاسخ فارسی ایران

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!


توجهلطفا توجه فرمایید

محتوایات این صفحه برای افراد زیر 18 سال نامناسب است.

آیا مرد هر روز می تواند یک نفر جدید را صیغه کند؟ آیا با این کار راه شهوترانی برای مرد باز نمی شود؟ آیا محدودیتی (و شرایطی) برای مرد برای صیغه وجود دارد یا نه؟

1 پاسخ 1


هر چند اسلام جهت تأمین غرایز جنسى مردان، آنها را به ازدواج موقت فرا خوانده، اما این رویکرد،نباید جانب‏دارى یک طرفه آن هم به منفعت مردان تلقى و تفسیر نشود، بلکه در واقع با تجویز این عمل ابتدا مسیر خدمت به زنان و بالتبع چاره جویی برای مردان را مد نظر داشته است چرا که: 1- ساختار ازدواج موقت، یک ساختار دو سویه است و لزوما هر دو سوى آن که زن و مرد هستند سود می برند . به همین جهت اختصاص به مردان ندارد بلکه حتى زنان بى‏شوهر نیز اگر در عده نباشند مى‏توانند همسر موقت مردان بى‏همسر باشند. تنها نکته‏اى که باقى مى‏ماند این است که به نظر اکثر مراجع تقلید، چنانچه دختر باکره ای ( که تاکنون سابقه‏ى ازدواج با همسری را نداشته است ) بخواهد به عقد موقت پاسخ مثبت دهد، بایستى از پدر، یا جد پدرى کسب اجازه نموده و پس از جلب رضایت وى، نسبت به پذیرفتن عقد موقت ( ازدواج کوتاه‏مدت - موقت) اقدام کند. به هر روى، در ازدواج موقت، موازنه‏ى دوطرفه برقرار گشته و همچنان که مردان عَزَب مى‏توانند چنین ازدواجى انجام دهند هیچ مانعى بر سر راه زنان نیز وجود ندارد. البته نیاز به توضیح ندارد که شرط کسب اجازه از پدر دختر، (توسط دختر یا پسر) به منزله‏ى روشى جهت حفظ امنیت روحى - جسمى دختر مى‏باشد. چه این که، شناخت پسران و انگیزه‏هاى آنها، نیاز به پختگى خاصى داشته که غالبا پدران از شناخت آنها و درک مصلحت دختر برمى‏آیند. 2- گزینه اول از دیدگاه اسلام، ازدواج دائم است و ازدواج موقت ، انتخاب دوم، و علاج واقعه در ظرف اضطرار است که باید تنها در تحت شرایط خاص به سراغ آن رفت . وضمنا توصیه شده و می شود که سعی کنند ازذواج موقت را هم در یکی از دفاتر رسمی ثبت کنند تا مشکلی پیش نیایید

برگرفته از پرسمان


من پاسخ بهتری دارم !


عبارت های جستجو شدهعبارت های جستجو شده

(آیا مرد متاهل میتواند صیغه کند) () (آیا مرد متاهل می تواند صیغه کند) (ایامرد میتواند صیغه کند) (مرد متاهل می تواند صیغه کند) (صیغه موقت)